'Brohltal Osf na 10 jaar één van Duitslands beste wegrestaurants pagina 4 Flitsen In 1986driekwart miljoen eters Voor veel Nederlandse automobilisten op te rugreis naar huis is Raststatte Brohltal Ost aan de A 61 een geliefde stopplaats. Hoewel het duidelijk staat aangege ven, zullen weinigen daarbij in de gaten heb ben dat ze een stukje Nederland in 'den vreemde' betreden. Het vignet van AC Restau rants is immers ner gens anders langs de Duitse autosnelwegen te vinden. Deze eerste en nog steeds enige AC- vestiging op Duits grondgebied vierde dit jaar het 10-jarig be staan. Het waren tien gedenkwaardige jaren voor dit inmiddels riant uitgebouwde wegres taurant. Bij vergelijkende tests scoor de Brohltal Ost steeds hoger in waardering. Het behaalde zelfs een jaar de titel 'mooiste zelfbedieningsrestaurant langs de Duitse autowegen', toegekend door het Week blad 'Der Stern'. Bij andere soortgelijke tests tussen de in totaal 170 Raststattes, eindig de Brohltal Ost bij de eerste vijf. Voor manager Brigitte Hellan reden te meer om te vreden terug te kijken op een weliswaar nog relatief kort, maar daarom niet minder succesvol stukje AC-historie. Het officiële verjaardagsfeest van Brohltal Ost werd op vrij dag 22 mei jl. gevierd. Tij dens een feestelijke receptie gaven niet alleen AC Neder land en AC België, waaronder Brohltal Ost organisatorisch valt, acte de presence, maar ook tal van plaatselijke en re gionale autoriteiten. Natuur lijk was ook de Gesellschaft fïir Nebenbetrieben (GFN) vertegenwoordigd. De GFN is de overkoepelende onder neming waarvan AC haar ves tiging in Niederzissen heeft gepacht. Doordat het restau rant ook voor de regio een functie heeft, besteedde de pers volop aandacht aan het jubileum. Voor de bezoekers viel er een honderdtal con sumptiebonnen ter waarde van DM 30,- te winnen als participatie in de feestvreug de. Nog verder terugkijkend naar de viering van het 10- jarig bestaan, komt Brigitte Hellan met indrukwekkend cijfermateriaal op tafel. Ze heeft alle 'wapenfeiten' over zichtelijk en chronologisch op een rijtje gezet. De con clusie is dat het kleine cafeta ria, dat AC Restaurants inder tijd van de GFN pachtte, is uitgegroeid tot één van de betere Duitse wegrestau rants. Een veelbelovende start van AC in Duitsland die 'naar méér smaakt'. Helaas hanteert de GFN het principe dat vooral kleinere zelfstan dige Duitse ondernemers voor een pachtcontract in aanmerking komen, waar door voor AC uitbreiding in Duitsland moeizaam ver loopt. Brigitte Hellan wordt tijdens het veiyaardagsfèest ran AC Brohltal Ost omgeven door van links naar rechts, de heer Becker van de GFN, Dick. I lo re van AC België, cle heer Ver- nooy van AC Nederland en chef-kok Franz Wagner met de door hem gebakken feest taart Elke dag neemt Brigitte He - [an hel programma door met haar assistent Hans 5Tem Schick Uitbreidingen en verbouwingen Wanneer Flitsen Brohltal Ost deze zomer bezoekt, is het druilerig regenweer. Het ter ras ligt er verlaten bij. Binnen is het echter des te drukker. Er zijn zo'n 180 zitplaatsen beschikbaar en die zijn in 1986, volgens de berekenin gen van Brigitte Hellan, totaal door ruim driekwart miljoen bezoekers bezet. Daarnaast heeft nog een half miljoen reizigers Brohltal Ost vorig jaar exclusief als 'sanitaire stop' benut. Of 1987 dit aan tal zal overtreffen, kan me vrouw Hellan nog niet voor spellen. De weergoden spe len haar duidelijk parten! Pratend over de personeels bezetting komt ze op een aantal van 48, dat in drie wis seldiensten het wegrestau rant dag en nacht draaiend houdt. Al spoedig na de over name door AC Restaurants in 1977 bleek dat er méér be zoekers kwamen dan het toen nog eenvoudige cafeta ria kon herbergen. Men be sloot in 1979 tot de eerste verbouwing die het restau rantgedeelte op 100 zitplaat sen bracht en de toiletac commodatie, het cafégedeel te en de kantoorruimte aan zienlijk vergrootte. Het ter ras kwam er in 1980 bij, evenals de tuin met kinder speelplaats en de trimbaan. In 1983 werd de entree roya ler en kreeg het wegrestau rant een kleine zelfbedie ningswinkel voor versnape ringen. lektuur en geschen ken. De doucheruimte voor truckchauffeurs werd uitge bouwd, het interieur van het restaurant onderging een metamorfose en er kwam een modern free flow zelfbedie ningsbuffet. Wat zal de toe komst brengen? Brigitte Hel lan zet achter 1988 een vraagteken, maar trekt er een gezicht bij dat ze er méér van weet! Grote familie „Die 10 jaar zijn voorbijge vlogen. Alleen aan mijn kin deren kan ik zien dat het echt 10 jaar zijn geweest: ze zijn opeens volwassen", verklaart Brigitte Hellan. Voor haar be tekende het werk voor AC 10 jaar geleden een drastische verandering in haar carrière. Van elders naar Niederzissen verhuisd, solliciteerde de ge diplomeerde boekhoudster naar een baan bij het zojuist door AC Restaurants overge nomen Brohltal Ost. Ze werd aangenomen en het maakte haar eigenlijk niets uit welke job haar zou worden toebe deeld. „Mijn belangrijkste taak was de kassa, maar eigen lijk deed ik van alles en nog wat. Voor de Nederlandse di rectie was ik een vraagbaak, want ik wist alles van perso- neelzaken en andere formali teiten in het Duitse zakenle ven. Ik schreef dikwijls de brieven en voerde telefoon gesprekken met de overheid en leveranciers. Na enkele ja ren kreeg ik, na een interne opleiding, de baan assistent manager aangeboden. Ik heb geen seconde geaarzeld. Al doende leert men en ik had meteen al prima mensen om me heen. Op een gegeven moment had ik dit bedrijf zó in mijn vingers, dat men de Keükenmedeu •erkster Fa a Maria Schüttler behoort tot de in totaal vier meclewerk(st)ers van het eerste uur gehele leiding aan mij over liet. Hoewel dit wegrestau rant onder de directie van AC België valt, heb ik hier een grote mate van autonomie. Dat is een kwestie van weder zijds vertrouwen", conclu deert zij. Dat haar twee dochters intus sen min of meer op eigen be nen staan, vindt Brigitte Hel lan tegelijkertijd plezierig en jammer. „Mijn dochters heb ben altijd begrip gehad voor mijn onregelmatige werktij den", verklaart ze, „maar nu verlaat ik het huis toch met een geruster hart dan vroe ger. Die twee meiden doen het trouwens prima. De een is een bijna volleerd en gedi plomeerd dakbedekster en de ander begint haar studie werktuigbouwkunde." Fami liezin toont Brigitte Hellan ook, waar het haar 48 mede werkers en medewerksters in Brohltal Ost betreft. „Men blijft hier relatief lang in dienst. Er is zelfs een viertal mensen dat er vanaf het be gin bij is geweest. Ik zie het als één grote familie, met alle wel en wee van dien. Vanzelf sprekend moet ik degene zijn die de beslissingen neemt. Maar ik vind teamgeest en be grip belangrijke elementen bij het geven van leiding." De keuken van AC Duitsland ziet er anders uit dan men in Nederland en België gewend is. Dat ligt volgens Brigitte Hellan aan de smaak van de toch voornamelijk Duitse gasten, die deze Raststatte bezoeken. Experimenten in andere richtingen toonden aan dat de ietwat zwaardere gerechten met typisch Duit se achtergrond de meeste af trek blijven vinden. Daar naast is er een saladebuffet, waaraan de gast zelf zijn keu ze kan maken. Als dessert is 'Kaffee mit Kuchen', gezien het royale aanbod, een ge waardeerd toetje. Keuken chef Franz Wagner, één van de mannen van 'het eerste uur', voert een strakke regie over dit specialistische do- 1 mein van de Raststatte. Re ceptuur en inkoop laat Brigit te Hellan graag aan deze vak- man over en de smakelijk geëtaleerde kost aan het buf fet geeft haar hierin het grootste gelijk. De gasten krijgen een gevarieerd en 1 steeds wisselend menu voor- geschoteld. De sfeervolle en gastvrije aankleding van het wegrestaurant maakt tafelen tot een ontspannen genoe gen. Het jaarlijks stijgende aantal bezoekers geeft aan dat Brohltal Ost als concept een succes mag worden ge noemd. Albert Heijn Dat ze voor een Nederlandse firma werkt, merkt Brigitte Hellan in de dagelijkse gang van zaken net zo min als de bezoekers beseffen dat ze bij een buitenlandse onderne ming te gast zijn. Stamgasten kunnen rekenen op een vriendelijke groet van Brigit te Hellan en haar assistent Hans Peter Schick. Tot de stamgasten behoort inmid dels ook een bekende Neder lander, die in eerste instantie niet door de manager werd opgemerkt. Ze vertelt la chend: „Op een gegeven mo ment stapte iemand van AC restaurants, die toevallig in ons restaurant aanwezig was, op me af. Hij wees naar een tafeltje en vroeg of ik wel wist wie die gast was die daar in alle rust een maaltijd ge bruikte. Ik had geen flauw idee, en vervolgens troonde men me mee naar de desbe treffende bezoeker. Tot mijn grote verbazing werd ik toen voorgesteld aan Albert Heijn in eigen persoon. Ik had zijn gezicht wel eens op foto's ge zien, maar ik zou hem in werkelijkheid nooit hebben herkend. Sindsdien is hij hier vaker te gast, wanneer hij van een reis terugkomt. Blijkbaar bevalt het hem hier", glun dert Brigitte Hellan. Een be ter bewijs van 'goed gedrag' zegt ze nauwelijks te kunnen verwachten...

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 4