Alberto Wadd i yiS%irjl&tfjj|yi|uÉi M pagina 12 Flitsen litn Reiswereld of Alberto? Weinig tijd voor vrije tijd Niet op bet mondje gevallen i AÜki/A Bij Alberto door fietstocht Waddinxi een is een echtjenei 'erdorp. Wanneer ik onze jehei er- omzet met die van de collega 's uit de regio vergelijkdan springen wij er uit. Vooral bet eigen merk Weduwe Visser' is erg gewild. Daarna volgen op grote afstand whisky en bier. De echte Waddinx- vener houdt niet i an poespas. Dat geldt dus ook i oor u 'at men hier geu oonlijk drinkt. Doe maar gen oon, dai i doe je al gek genoegis hun standpunt. "Jan Aalbers, zelf geboren engelogen Waddinxve- ner zwaait sinds januari van dit jaar de scepter in het Alberto- pliaal aan het Koningin Wilhelminaplein in deze Zuidhollandse gemeente. Het is een gezellig en gemoedelijkfiliaal Dat geldt zou 'el i oor de klanten als i 'oor de collega 's. Aan zeurei i doet u e hiernigt. Beheerder Aalbers zit op een bier krat. Aanwezig bij het gesprek in liet magazijn annex kantine/kan toor is part-time verkoopster me vrouw KW.C. Schilperoord („Nee. geen familie van Kees"). Collega part-timer mevrouw M.C. Ploov is tijdens het Flitsen-interview op vakantie. Met haar wordt een week later gesproken. De geschiedenis van Alberto in Waddinxveen, een op de kop af 21.400 inwoners tel lende gemeente even ten noorden van Gouda, is nog vrij kort. Dit fi liaal opende in maart 1984 voor het eerst zijn deuren. Voorheen werden op hetzelfde verkoopop pervlak piano's verkocht. Voor een slijterij was Waddinxveen alles be halve een gespreid bedje. In een straal van één kilometer zaten na de komst van Alberto niet minder dan vijf slijterijen. Eén daarvan heeft de concurrentiestrijd inmid dels voor gezien gehouden. Op de vraag waarom de klanten voor het geestrijk vocht dan toch in groten getale naar het Koningin Wilhelmi naplein komen antwoordt Jan Aal bers: ,.Ik denk dat onze prijzen in vergelijking met de concurrenten gunstiger zijn. Men is hier bijzon der prijsbewust. Daarnaast wordt het gewaardeerd dat wij de klanten op hun gemak laten rondkijken en niet direct op hun nek springen als zij één voet over de drempel heb ben gezet." Jan Aalbers vertelt over de wijze waarop hij destijds bij Alberto in dienst is getreden. „Na de Middel bare Hotelschool in Amsterdam, waar ik ook mijn slijtersvakdiplo- ma heb gehaald, moest ik in militai re dienst. Mijn grootste wens was om na het afzwaaien in de reiswe reld aan de slag te kunnen. Zonder de vereiste diploma's bleek dat heel moeilijk te zijn. Ter overbrug ging heb ik toen een jaar als vrijwil liger bij 'De kunstuitleen' in Gouda gewerkt. In dat zelfde jaar heb ik mijn diploma Vakbekwaamheid voor het reisbureaubedrijf ge haald. Ik kon bij Hotelplan in Rijs wijk op de afdeling Traffic and Operations beginnen. Dat was op contractbasis, maar na anderhalf jaar werd die overeenkomst helaas niet verlengd. Ik moest dus op zoek naar een andere baan", aldus Aal bers. „Op een gegeven moment was mijn buurman met vakantie. Die had gevraagd of ik zijn planten water wilde geven. Heel toevallig blader ik daar de krant door en zie een advertentie voor een Alberto- beheerder staan. Dat leek me wel wat. Op hetzelfde moment had ik ook een sollicitatie als beheerder van een reisbureau in Hilversum lopen. Stomtoevallig krijg ik op de zelfde dag te horen dat ik zowel bij het reisbureau als bij Alberto ben aangenomen. Uiteindelijk heb ik toch voor Alberto gekozen. Waar om? Nou, de reiswereld is qua be loning gewoon minder aantrekke lijk. Iets anders was het feit dat ik nu slechts vijf minuten fietsen van mijn werk woon." Terwijl om de beurt de gesprekslo- katie wordt verlaten om de klanten te helpen stelt Jan Aalbers geen spijt van zijn werkgeverskeuze te hebben. „Ik vond de begeleiding goed. Ik heb eerst vijf weken stage gelopen in het filiaal in Voorscho ten. Die leerperiode werd in Den Haag afgesloten. Desondanks vond ik de eerste maanden best moeilijk. Met name de administratie was niet mijn sterkste kant. Wat ik graag anders zou willen in deze winkel? Een uitgebreider bier assortiment. Ik heb het gevoel dat daar een markt voor is, maar je zit nu eenmaal met een beperkte schapruimte." Gewoontegetrouw wordt op deze Flitsenpagina ook geïnformeerd naar wat de medewerkers in hun vrije tijd doen. „Eigenlijk heb ik door andere bezigheden niet zo veel vrije tijd en dus ook minder hobby's", grinnikt de beheerder. „Mijn grootste hobby is reizen. In september zit ik samen met een vriend in Amerika. Voor hem is het de eerste keer. Ik ga voor de vierde keer. Dat land heeft op mij een enorme aantrekkingskracht. Ik ben de laatste keer ook in Canada ge weest. Wanneer ik tijdens mijn ko mende reis even tijd zou hebben, ging ik vast nog even naar Canada terug: per slot van rekening beviel het mij daar de vorige keer uitste kend. Reizen is inderdaad mijn lust en mijn leven. Daar offer ik bijna alles voor op." Ook mevrouw Schilperoord woont op loopafstand van haar werk. „Ik ben hier nog sneller dan Jan; het kost mij slechts twee minu ten", laat ze ons weten. Voor haar geldt eveneens dat zij bij toeval op een baan bij Alberto werd gewe zen. Als klant kwam ze in de winkel en op de etalageruit hing een ad vertentie waarin een part-timer werd gevraagd. „Nee, ervaring had ik niet, maar volgens de toenmalige beheerder was ik niet op mijn mondje gevallen, had ik de dingen snel door en kwam mijn ervaring als administratief-medewerkster op kantoor goed van pas." Me vrouw Schilperoord staat officieel ingeroosterd voor zeven uur per week, maar vaak loopt dat door de «jesfc! ^$ÊÊÊÈÈÊIÈÈ j drukke werkzaamheden op tot 10 a 11 uur per week. Waddinxveners omschrijft deze Rotterdamse van geboorte als mensen die erg be houdend zijn. ,Je ziet het aan de omzet van likeuren. De meesten moeten daar niets van hebben. Ze houden het op jenever, whisky of bier. Toch merk ik dat sinds er een aantal nieuwbouwwijken klaar is, de vraag naar nieuwe drankjes en wijn begint toe te nemen. De echte Waddinxveners zijn een beetje stug. Die kijken eerst de kat uit de boom. Het duurt heel lang voordat je hun vertrouwen hebt gewon nen. Ik heb dat zelf ondervonden toen ik hier 20 jaar geleden kwam wonen. Voor een buitenstaander is het heel moeilijk om bij de echte Waddinxveners, die hun brood voornamelijk in de agrarische sec tor en de meubelindustrie verdie nen, in een goed blaadje te komen. Door nogal wat 'import' uit Rotter dam, Den Haag en Gouda wordt het overigens wel steeds minder. Dit werk bevalt me uitstekend. Ja, het is vaak meer dan verkopen al leen. Voor veel klanten ben je een klankbord; ik voel me daardoor soms een soort maatschappelijk werkster." Mevrouw Plooy, net terug van vakantie uit Frankrijk, is gemiddeld 10 a 12 uur per week in de winkel aan het Wilhelminaplein te vinden. In oktober werkt ze twee jaar bij Alberto. Toen haar drie kinderen groot waren ging ze op zoek naar een part-time baan. Een lokale pla tenzaak zocht een verkoopster, maar na verloop van tijd werd dit bedrijf opgeheven. „Dus ik moest op zoek naar een nieuwe baan", zo vertelt ze. „Dat aannemen bij Al berto is heel vreemd gegaan. Ik was samen met een vriendin een paar dagen aan het fietsen op de Velu- we. Op een gegeven moment zijn we toen bij een kennis koffie gaan drinken. Het kwam toen ter sprake dat ik in Waddinxveen woonde en op zoek was naar een part-time baan. Die man bleek achteraf de broer te zijn van de mevrouw die op dat moment part-time werkte bij Alberto. Via via ben ik toen be naderd voor dat baantje omdat zij ermee wilde stoppen." Na werktijd besteedt mevrouw Plooy haar tijd aan het lezen van onder andere streekromans en historische ro mans. „Eigenlijk lees ik van alles", geeft ze toe, „als het maar boeiend is en niet te langdradig. Wanneer er dan nog tijd over is, vindt ze kle ding maken voor de kinderen die nog thuis zijn eveneens een aange name tijdspassering.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12