Werkmaatschappijen VRUCHTENTHEE IS EEN VOLTREFFER De CIM, de PIN en de tower binnenkort in 25 AH-filialen pagina 10 Flitsen Albert Heijn Het gaat goed met de AH-vruchtenthee die door Marvelo wordt geproduceerd. Spectaculair goed zelfs. Vorig jaar begon AH met vijf soorten, onlangs kwamen er twee bij en dezer dagen staat de intro ductie van nog eens twee nieuwe soorten op het programma. De vruchtenthee was vanaf het begin een groot succes. Niet in de laatste plaats door de 'zware' introductie, waar bij het tweede doosje gratis werd verstrekt. Van alle thee die Albert Heijn onder eigen merk verkoopt bestaat 15% momenteel uit AH-vruchten- thee. Wij mogen in dit geval volgens de koffie- en thee-in kopers Geb IJskes en Harm Sijpkes gerust spreken van een nieuwe trend. „De men sen willen meer variatie in thee. In 50% van de huishou dens wordt naast het dage lijkse kopje thee speciale thee gedronken, waaronder vruchtenthee", aldus de thee-inkopers. Let wel: naast het dagelijks kopje. Want dat is het mooie; de opmars van de vruchtenthee is niet ten koste gegaan van de andere AH-theesóorten. Arabische gom AH kwam vorig jaar voor het eerst met vruchtenthee. Het ging daarbij om citroen-, ker sen-, mandarijn-, cassis- en passievruchtthee. „Met deze vijf soorten halen wc dit jaar een omzet van 1 miljoen doosjes", voorspelt Harm Sijpkes. De totale omzet zal ongetwijfeld nog een stuk hoger liggen, want onlangs werden lychee- en peper muntthee aan het assorti ment toegevoegd. Hoe wordt de AH-vruch tenthee eigenlijk ge maakt? IJskes: „De basis is onze ge wone Engelse melange. Wij sturen kisten met thee op naar één van de grootste aro mafabrikanten van Neder land. Daar worden de thee blaadjes besproeid met na tuurlijk aroma in sterk gecon centreerde vorm. Vervolgens worden de blaadjes stuk voor J. Burggraaf stuk ingekapseld in Arabi sche gom. Die gom lost op in warm water. De vruchten- smaak komt dus pas vrij bij het zetten. De met aroma be werkte thee gaat terug naar Marvelo en wordt daar ver mengd met de Engelse me lange en in builtjes verpakt." Sijpkes: „De verhouding tus sen bewerkte en gewone thee is per soort verschil lend. We zijn ongeveer een jaar bezig geweest om de juiste verhoudingen te vin den. Dat steekt nogal nauw. Als je cassisthee te sterk maakt is het net kattepis. Ge middeld gezien bestaat onze vruchtenthee voor ongeveer 4% uit gearomatiseerde thee." Citroen IJskes: „Ik heb bij m'n collega die vruchtesappen inkoopt naar de omzet van de diverse vruchtendranken gekeken. Op die cijfers hebben we on ze keuze voor een deel geba seerd." Sijpkes: „Kijk, citroen moet je hebben. Dat staat buiten kijf. De combinatie van thee met een schijfje citroen is al heel lang bekend. Die smaak lag voor de hand. „Tja, je kunt je natuurlijk afvragen waarom we geen mangothee hebben. Maar dat bleek heel moeilijk te maken. Daarom hebben we passievrucht genomen, dat ligt er dichtbij. Abriko- zenthee bleek niet lekker, dus dat viel af." IJskes: „Appclthee hebben we tot nu toe niet kunnen maken. Ja, in Den Haag zit een aromafabrikant die dat kan. Maar die heeft een ander systeem. Minder goed. De smaak vervliegt al na twee weken. Het aroma verzeept heel snel." In hoeverre heeft de per soonlijke voorkeur van de theemannen een rol ge speeld? „Ik ben gek op cassis. Voor die smaak heb ik me persoon lijk erg sterk gemaakt", be kent I Iarm Sijpkes die er ech ter met enige teleurstelling aan toevoegt dat uitgerekend de cassisthee niet zo goed blijkt te lopen als de andere soorten. Maar, zo blijkt uit z'n woorden, dat doet niets af aan het succes van de AH- vruchtenthee. Dat succes is zelfs zo groot dat Marvelo eind deze maand wederom twee nieuwe soorten op de markt zal brengen: anijs- en kaneelthee. En daarmee houdt het nog niet op. Geb IJskes: .Ananas en cola liggen nog op de plank voor de vol gende introductie." (vervolg van pagina 1) Hij huist op de zevende verdieping van het Ahold- hoofdkantoor. Op zijn bu reau weinig papier, maar wel een prominent aanwezige terminal, aangesloten op het IBM mainframe, de hoofd computer van Ahold die el ders in het gebouw staat op gesteld. Hier wordt geauto matiseerd, dat is duidelijk Wat doet een information manager eigenlijk? Burggraaf: ..Information management betekent lijn brengen in de automatisering. We maken steeds voor vijf jaar een plan waarin staat wat er gaat ge beuren en wanneer. Stap één was het ontwikkelen van in formatiesystemen voor het hoofdkantoor. Een groot deel daarvan draait nu. Voor de komende jaren ligt de nadruk op de automatisering in de winkels en een onderdeel daarvan is het elektronisch betalen. In de tweede helft van 1987 zijn de grotere filialen aan de beurt om voorzien te worden van nieuwe apparatuur van NCR. Voordeel van zo'n geautomatiseerde AH-winkel is, dat elektronisch betalen er vrij gemakkelijk kan worden ingevoerd. Op dat gebied lo pen er verschillende proef projecten. Die verschillende proeven en projecten moet je goed uit elkaar houden. Eén proef draait in Brabant, in Eindhoven en omgeving. Bij die proef doen allerlei be drijven mee. Benzinesta tions, een restaurant en één AH-filiaal - dat aan de Lim burglaan. In dat filiaal staat een kassa die giropassen en Eurochequepassen accep teert. Op die pasjes zit een magnetisch strookje met een codenummer, afgekort de PIN-code. PIN staat voor Persoonlijk Identificatie Nummer. Op een centrale computer van de Postbank of van de Bank/ Girocentrale wordt via het codenummer gecontroleerd of een klant genoeg geld op zijn giro- of bankrekening heeft om het aankoopbedrag te betalen. Is dat het geval, dan wordt het bedrag met een verrekend. Met de giro pas betalen kan ook bij veel Shell-benzinestations. Daar naast wordt een proef voor bereid met een chipcard, ook wel smartcard genoemd. Smart betekent slim. De naam is gekozen vanwege de geheugenchip die erin zit. Die kan veel meer gegevens onthouden dan de kaart met het magnetische strookje. De smart card onthoudt gege vens van alle uitgaven waar voor hij is gebruikt. Je zou er ook een automatisch spaarze- gelsysteem in kunnen stop pen. Wanneer ik mijn fantasie laat gaan kom ik op nog onge looflijker mogelijkheden. De proef wordt voorbereid door een stuurgroep, waarin alle banken inclusief de Postbank en het Hoofdbedrijfsschap Detailhandel zitten. Het is de bedoeling dat het proefpro ject met de smart card in 1989 kan starten. Terug naar de realiteit van komend najaar. Elektronisch betalen in 25 AH-filialen. Waarom? Burggraaf: „Dat is. zeg maar, onze eigen proef We testen de praktijk van het elektronisch betalen en wil len uitvinden wat voor Albert Heijn de voordelen zijn. In theorie zijn die voordelen overduidelijk. Een zaak waar veel contant geld omgaat, is interessant voor een overval. Hoe meer klanten met pasjes betalen, hoe minder geld er in de zaak ligt." Bijkomend voordeel van au tomatisch betalen is, dat aan het uitschrijven van betaal kaarten een einde komt. Voor de klant is dat gemakkelijker. Het bevordert bóvendien de door.strdmfhgJ iBfj dd' kasSa. Contant geld betekent ook tellen, vervoeren, enzovoort. Dat wordt ook minder. Maar eerst willen we experimente ren in die 25 filialen. Want aan snelle computers en slim me systemen alléén heb je niet veel. De klant moet er gebruik van maken. We pro beren een zo klantvriendelijk mogelijk systeem te ontwik kelen." Vervangen Op dit moment hebben nog niet veel mensen een pasje met magnetische strip. Burg graaf: „Maar alleen al de Post bank wil al z'n vijf miljoen giropassen vervangen door kaartjes waarop wel zo'n strookje zit. Iedere kaarthou der kan dan met pas maar zonder girobetaalkaart geld halen bij het postkantoor. De banken zullen gauw volgen. Bijna iedereen loopt dan met zo'n pas op zak. Voor de klant is het een groot gemak als hij daarmee ook zijn boodschap pen kan betalen. Persoonlijk Hoe gaat de automatisering van de winkel in z'n werk? Burggraaf: „De groep Winkel automatisering is bij de 200 grotere filialen begonnen met het installeren van geau tomatiseerde apparatuur. Centraal daarbij staat een winkelcomputer. De tower noemen we die." Nieuwe elektronische kassa's worden aan de tower gekoppeld. Al die kassa's worden uitgerust met scanners die de streep jescode kunnen lezen. In 25 zaken komt bij alle kassa's bo vendien een kastje te staan met een toetsenbordje. Burg graaf: „Daar hebben wc ook een mooie naam voor: dat is de CIM (spreek uit kim), de Client-Identification- Module. Klanten die hun nieuwe giro pas bij zich hebben, kunnen die door de gleuf van de CIM halen. Daarna tikken' ze "Huh persoonlijke Jëëdètïi/nim£r in. Op een schermpje is te zien of ze dat goed hebben gedaan. Via het datanet van de PTT zoekt de winkelcom puter uit of er genoeg geld op de rekening van de klant staat. Wanneer dat het geval is. wordt het totaalbedrag van de boodschappen van de rekening afgeschreven. En dat alles gebeurt in enkele se conden." Apparaat Wat gebeurt er wanneer de klant niet genoeg geld heeft of rood staat. „Dat is nu zoiets, waar we in de proef het antwoord op moeten vin den. Je kunt je voorstellen dat er van de banken een soe pele regeling komt, waarbij je tot een beperkt bedrag rood mag staan. Het is ook mogelijk om ergens in de winkel een apparaatje neer te zetten waarmee je kunt kij ken hoeveel geld er op je re kening staat." De eurochequepas past nu nog niet in de CIM. Wanneer dat wel het geval was, zou het betalingsgemak nog groter zijn. Of heeft AH bezwaren? „Integendeel", is de reactie van de heer Burggraaf. „Hoe meer soort pasjes er in de CIM passen, hoe beter. Daar om overleggen we met de banken hoe het apparaat ook geschikt gemaakt kan wor den voor de bankpas." De heer Burggraaf is ervan overtuigd dat de klant op lan gere termijn went aan elek tronisch betalen. Volgt Ne derland daarmee de Verenig de Staten? „Dat is een kwestie van een lange adem, maar ik denk het wel. Automatisering biedt zulke fascinerende mo gelijkheden. Op kantoor en ook in de winkel." Gebruikt de heer Burggraaf de termi nal op z'n kamer zelf ook? .Ja zeker wel. Mijn agenda en mijn elektronische postbak zitten erin. Ik zou nidt ni'eér zbA'déf1 fw.-inIq fou;

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 10