„DECENTRALISATIE BEDREIGING VOOR AHOLD-FAMILIEGEDACHTE" 1. m Boos Flitsen pagina 7 COR-VOORZITTER: Goede contacten Zwakte Monniken Farce Harde afspraken ■v;:::v v::Xy' :w Power Ahold is in beweging. Miro wordt geïn tegreerd binnen Albert Heijn. De Vers Vlees Groep (VVG) en Distributie onder gaan binnenkort hetzelfde lot. Nieuwe decentralisaties staan voor de deur. En door de recente structuurwijziging van Ahold staat de positie van de COR ter discussie. Wat hangt ons boven het hoofd? COR-voorzitter Cor Schoon zet op persoonlijke titel wat zaken op een rijtje. „Het Ahold-familie-idee begint te verwateren." Een interview. De voorzitter: „De integraties en decen tralisaties zijn vrij rigoureuze ingrepen in de organisatie. De decentralisatie is al jaren terug in gang gezet. Je werkt eraan mee als COR, maar in je achterhoofd weet je: over 5 of 10 jaar wordt alles mis schien wel weer gecentraliseerd. Maar je kunt je ogen er niet voor sluiten. Als je je kop in het zand steekt, dan ben je op het moment dat de woestijnstorm voorbij is niet alleen bedolven, maar ook gestikt. De ingrepen zullen voor veel mensen ge volgen hebben. Welke gevolgen? Ik denk dat een aantal zelfstandige afdelin gen bij de WG en Distributie zullen op gaan in het grote geheel van Albert Heijn. Er komt waarschijnlijk een grote afdeling Personeelzaken bij AH. Dat be tekent dat het werk voor een aantal men sen zal veranderen. Inderdaad, veran dering van spijs doet eten. Dat klopt, maar het hangt er maar helemaal van af om wat voor spijs het gaat. Een ondefi nieerbare spijs is bedreigend voor de werknemer. Onze eerste zorg als COR is daarom om helderheid te krijgen. Het was ons tot voor kort volslagen duister wat de RvB van plan was. Daarom heb ben we de RvB om een visie gevraagd op de integraties, de decentralisaties en de positie van de COR. In een recente nota heeft de RvB nu een tipje van de sluier opgelicht. Bij de presentatie van de ad viesaanvragen zullen de voorstellen nog wel verder onderbouwd worden." De adviezen zullen niet aan de COR, maar aan de betrokken OR'en ge vraagd worden. Wat zal de rol van de COR zijn? „De COR heeft inmiddels het initiatief genomen om de dagelijkse besturen van de betrokken OR'en bij elkaar te krijgen. Het is de taak van de COR om tot goede contacten tussen die OR'en te komen. We moeten voorkomen dat de ene OR direct ja tegen een advies zegt en de ander nee, of dat ze van elkaar niet we ten wat ze gaan doen. Het is de primaire taak voor de OR'en om te kijken wat het beste is voor de mensen van hun eigen werkmaatschappijMaar daarnaast moeten ze ook oog hebben voor de me dewerkers van de andere werkmaat schappijen en de problematiek die zich daar afspeelt. Ik hoop dat er door de on derlinge contacten tussen de betrokken OR'en een aantal zwaar wegende pro blemen kan worden opgelost. De COR is bereid om daarbij te coördineren en om hulp te bieden, mits de OR'en dat zelf willen. Het is niet de bedoeling dat de COR wel even zegt hoe het moet. De OR'en moeten straks kunnen zeggen: dit is óns advies." Er komt dus geen platformconstructie zoals bij de Miro-integratie? „Nee, bij de Miro-integratie heeft het platform gefunctioneerd als gladstrijker van de problemen. Het platform begon meteen al met compromissen. Als de OR'en het eerst met hun eigen bestuur der hadden uitgevochten, had er mis schien meer ingezeten. Niet dat het uit eindelijke advies slecht was, maar je bleef toch met een ontevreden gevoel achter. Het advies moest ook gelijklui dend zijn. Een afwijkende opstelling was niet mogelijk. Nu is een ja mogelijk met een aantal kanttekeningen. Nee kan na tuurlijk ook, maar daar ga ik niet van uit. Cor Schoon Het oude stijl platform is wat mij betreft verleden tijd. Het is indertijd voortgeko men uit de zwakte van de COR. Als de COR sterk genoeg is, dan heb je hele maal geen platform nodig om advies uit te kunnen brengen." De aangekondigde integraties zullen van AH, maar ook van Etos en Alberto nog zelfstandiger werkmaatschappijen maken, omdat ook zij verantwoordelijk worden voor hun eigen distributie. Ziet de voorzitter dit als een voordeel? „Ik kan me voorstellen dat het voor de werkmaatschappijen prettig is om een zo volledig mogelijk pakket te hebben. Dat kan de efficiency en de werkbaarheid ten goede komen. Aan de andere kant zit er ook een gevaar in. De werkmaat schappijen moeten straks hun eigen broek ophouden. Als de prognoses dan niet waargemaakt worden, kunnen be drijfsonderdelen veel makkelijker afge stoten worden, omdat ze zo zelfstandig zijn. Het is veel eenvoudiger om een werkmaatschappij te verkopen, die he lemaal compleet is, dan een werkmaat schappij die vertakt zit in allerlei andere concernonderdelen. Bij vorige reorgani saties konden mensen vrij makkelijk her plaatst worden dank zij de onderlinge band van de Ahold-onderdelen. Als we in de toekomst bij Ahold een soort Ven- dex-idee krijgen met allemaal autonome onderdelen, dan is het gebeurd met het herplaatsen van mensen. De onderlinge band is er nog wel, maar het Ahold-fa- milie-idee, nog zo sterk aanwezig op de jubileumfeesten, begint te verwateren. Werkmaatschappijen hebben de be hoefte om taken naar zich toe te halen. Maar als je alles uit handen geeft heb je niets meer. Decentralisatie is een bedrei ging voor de familiegedachte. Misschien zie ik het wel te zwart, maar ik heb het gevoel dat de sfeer, de mentaliteit, kort om de bedrijfscultuur verandert. Het heeft te maken met sfeer en mentaliteit. Er wordt al aan gedacht om ook concern regelingen als cadeaubonnen, jubilea en studiebij dragen te decentraliseren. Vroeger werden bij een overname van een bedrijf meteen alle toeters en bellen van het concern erop losgelaten. Nu zie je steeds meer dat overgenomen bedrij ven niet meer onder de concernregelin gen vallen. Zeker, de COR heeft zich er nooit tegen verzet, maar ik vind het per soonlijk een slechte zaak. Gelijke monni ken, gelijke kappen." Welke gevolgen zullen de veranderin gen voor de medezeggenschap hebben „Als ik de ontwikkelingen zie, dan denk ik dat er bij AH niet aan de vorming van een groepsondernemingsraad (GOR) te ontkomen valt. In ons rapport „De COR naar 1990", is die ontwikkeling ook al aangegeven. MetdeWG, Distributie en Miro erbij is AH binnenkort een werk maatschappij met meer dan 30.000 werknemers en heel veel vestigingen. Als je dan een OR hebt van 25 leden - met dispensatie zouden het maximaal 30 kannen worden - dan zeg ik dat je beter maar geen OR kunt hebben, want dan wordt medezeggenschap een farce. Bij zo'n groot bedrijf heb je 25 vrijgestelde OR-leden nodig. Maar dat kan niet en dat houdt in dat je een OR van louter toehoorders krijgt. Een slechte zaak. Ik moet er trouwens bij zeggen dat ik de huidige medezeggenschapsstructuur bij Albert Heijn ook verre van gelukkig vind. We moeten toe naar een constructie van deelondernemingsraden met eigen ver antwoordelij kheidsgebieden. Je kunt bij voorbeeld denken aan een OR voor de vlees-, groente- en bloemencentrales, een OR voor Distributie en voor de win kels een OR met regiocommissies. Daar boven staat dan een GOR die met de algemeen directeur van AH vergadert. De Raad van Bestuur heeft een GOR nooit zien zitten, maar volgens mij kun je straks niet anders. Natuurlijk is het mooi als de lijnen zo kort en plat mogelijk zijn, maar dat moet niet ten koste van de me dezeggenschap gaan. Overigens is het niet m'n bedoeling om al te zeer een waarschuwend vingertje te heffen. An ders denken ze: daar heb je dat orakel ook weer. Het is gewoon de mening van de voorzitter van de COR en die is niet maatgevend." Maar wel zwaarwegend. „Dat wil ik niet ontkennen." Ook de positie van de COR staat ter discussie. In het kader van de recente structuurwijziging van Ahold stelt de Raad van Bestuur voor om de COR aan Ahold Nederland BV op te hangen. Wel ke consequenties heeft dat voor de me dezeggenschap? „Dat zou betekenen dat, op het moment dat er in Amerika meer Ahold-medewer- kers zijn dan m Nederland, de COR niet meer kan meepraten over het benoemen van commissarissen en geen zicht meer heeft op het reilen en zeilen van de top. Bij de meeste multinationals is dat trou wens al zo. Het komt er in theorie op neer dat er op het niveau van Ahold nv geen medezeggenschap meer is. Stel dat de centrale concernleiding in die situatie besluit om een bedrijfsonderdeel in Ne derland te verkopen, dan kan de COR alleen aankloppen bij de leiding van Ahold Nederland BV. Maar die zeggen dan ook: jullie moeten niet bij ons zijn, dit besluit komt van hogerhand, wij hebben het maar uit te voeren. De COR heefi in zo'n geval geen invloed. Wij zijn nog niet akkoord gegaan met het voorstel van de RvB. We hebben alleen afgesproken om Onder verantwoording van de COR erover te gaan praten. Ik denk dat we het voorstel van de RvB uiteindelijk wel zul- len overnemen, maar dan wel voorzien van een aantal harde afspraken." De voorzitter: „En dan te bedenken dat we in 1985 naar de RvB zijn gestapt, om dat we als COR vonden dat we te weinig te doen hadden. In zo'n geval moet je je ah/ragen wat de toegevoegde waarde van de COR nog is. We vonden dat er te weinig los kwam van de RvB. Dat heb ben we geweten. Als je ziet wat er nu allemaal op ons afkomt." Kan de COR dat allemaal wel aan? „Ik ben ervan overtuigd dat het werken aan de kwaliteitsverbetering van de COR vruchten gaat afwerpen. Er zit meer power in de nieuwe COR. Dat merkte ik al op de startcursus en dat blijkt ook uit de manier waarop momenteel dingen beetgepakt, worden. Als dage lijks bestuur moet je natuurlijk nog maar zien dat je het er uit haalt, maar ik denk dat we een goed functionerende COR krijgen. En dat zeg ik niet gauw." Wat hangt mij boven het hoofd? De centralisatie van mijn afdeling ligt in het verschiet. Hoe weet ik dat? Met een uitnodiging van PZ in mijn zak stapte ik vol goede moed bij mijn per soneelfunctionaris binnen. Zou de door mij al lang verwachte promotie eindelijk een feit worden? Ongetwij feld zal het dat zijn, want het was al zeer lang geleden dat ik bij hem moest komen; een bijzondere gebeur tenis dus. Het begon goed. Goede morgen, kopje koffie, praten over ge zin, het weer, koetjes en kalfjes. Toen spatte mijn droom met een klap uit een. Achterban: jouw afdeling wordt ge decentraliseerd en ik wil eens met jou praten welke mogelijkheden er voor je zijn om overgeplaatst te worden. Als van heel ver bleef zijn monotone stemgeluid tot mij komen. Het drong niet tot mij door. Weg veilige werk plek waar ik dacht zonder al te veel problemen mijn pensioen te halen. Weer ergens anders opnieuw begin nen, andere collega's, andere cultu-x ren. De plannen zijn nog niet rond, maar we zeggen het ie nu al zodat je zelf al naar iets uit kan kijken. Wij doen dat trouwens ook voor je, was het laatste wat tot mij doordrong. Ge slagen keerde ik weer terug naar mijn plaats. Mijn wereld was kapot, voor mij hoefde het niet meer. Dat was gisteren, maar vandaag ben ik boos en opstandig. Ik ben niet de enige die dit overkomen is. Al mijn collega's overkwam hetzelfde. Ook zij kregen te horen dat nog niet bekend is wat er met de afdeling gaat gebeu ren, maar naar ander werk uitkijken zal niet zo gek zijn. Ik ben boos en opstandig omdat ik het voorbarig vind mensen nu al te willen herplaat sen, terwijl zij niet weten wat er met de afdeling gaat gebeuren. Niet, ge deeltelijk of helemaal gedecentrali seerd? Dat weten wij nog niet. Aan m'n laars, is de directie al lang niet rond met haar plannen? Wil zij soms van te voren zoveel mensen al een eigen heenkomen laten zoeken, om het zichzelf zo gemakkelijk mogelijk te maken? Het lijkt er wel op. Ik ga niet eerder zoeken voordat de plannen van mijn afdeling bekend zijn. Mijn OR heb ik over deze gang van zaken op de hoogte gesteld. Ook die weet nog weinig. Hopelijk lukt het hen de plannen boven tafel te krijgen. Jan Achterban

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 7