DUIZEND DEELNEMERS VERWACHT AAN AHOLD OR- DAG IN JAARBEURS ZICHT OP f-y ...INTEGRATIE VVG EN DISTRIBUTIE BINNEN AH pagina 6 Flitsen Goede naam ZEGGENSCHAP Huilend kind OR-LEDEN OVER: Wat is de invloed van de OR en hoe zal deze invloed zich in de toekomst ont wikkelen? Dat zijn de vragen die cen traal staan op de OR-dag die de COR in samenwerking met de jubileumcom missie op 26 oktober a.s. in de Jaarbeurs in Utrecht organiseert onder het motto: Zicht op zeggenschap. In de ochtenduren zullen 5 sprekers, ie der vanuit een eigen invalshoek, een antwoord proberen te geven op boven gestelde vragen. Het middagprogram ma wordt gevormd door een aantal workshops waar aan de hand van prak tijksituaties de positie en de invloed van de OR zullen worden geanaly seerd. De heer A. Heijn zal de OR-stu- diedag openen. De dag wordt afgeslo ten met een lezing van Fons Jansen. Het geheel staat onder voorzitterschap van TV-presentator Aad van den Heuvel. Leon Kratsborn, hoofd van het Bureau Ondernemingsraden (BOR) en tevens lid van de jubileumcommissie, is nauw be trokken bi] de organisatie van de OR- dag. Hij verwacht dat er ongeveer 1.000 mensen aanwezig zullen zijn. Behalve de 180 OR-leden van Ahold, zijn er ook vele OR-leden van andere bedrijven uit genodigd. Verder verwacht het BOR- hoofd dat ongeveer 500 geïnteresseer den via de OR-vakbladen een gratis toe gangsbewijs zullen aanvragen. Waarom een OR-dag? Leon Kratsborn: ,,De OR-dag is een on derdeel van de jubileumactiviteiten ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn. Eén van de doelgroe pen van de jubileumcommissie was 'de maatschappij'. Daarover pratend kwa men we op het idee, om in samenwep OR. king met de OOR, een bijdrage aan het OR-werk te leveren. Daar kwam nog bij dat Ahold op het gebied van onderne mingsraden een goede naam heeft en dat in de landelijke pers de aandacht voor OR-werk sterk gegroeid is. Vroeger las je alleen over OR'en als er ergens een conflict was. Nu zie je regelmatig artike len over de positie, de mogelijkheden en de invloed van de OR. Met de OR-dag willen wé bij deze ontwikkeling aanslui ten." Er wordt 's ochtends achtereenvolgens gesproken door mr A. Geers van de Uni versiteit Limburg, prof dr W. Fase van de Universiteit van Amsterdam, mevr. drs K. Adelmund van het FNV, onze eigen drs. P.J. van Dun en prof. dr. J. Volle- bergh. Is dat niet een beetje te veel van het goede? Leon Kratsborn: „We hebben naar mijn idee een goed evenwicht tussen theorie en praktijk weten te vinden. Bij het sa menstellen van het programma hebben Leon Kratsborn we de wijze van presenteren van de in leiders duidelijk mee laten wegen. Ze weten vanuit hun vakgebied niet alleen veel van het onderwerp, maar ze zijn ook nog in staat om die kennis op een goede, begrijpelijke manier te brengen. Boven dien zal professor Vollebergh de vier in leidingen achteraf nog eens samenvat ten en de verbanden ertussen aange ven. 's Middags proberen we in 17 work shops de dialoog tussen OR-leden te be vorderen. De workshops worden gelijk tijdig in een aantal zalen gehouden. Het is daarbij de bedoeling dat aan de hand van praktijkgevallen, die door OR-leden van verschillende bedrijven worden ge presenteerd, duidelijk wordt waar je als OR tegen aan kunt lopen en hoe je zo'n zaak eventueel anders zou moéten aan pakken. Heel concreet, heel praktisch. De workshops worden geleid door men sen van een aantal bekende OR-oplei- dingsinstituten. Ik denk dat de opzet van de OR-dag vrij uniek is. Zoiets kom je niet vaak tegen." Wat verwacht je van de OR-dag? Leon Kratsborn: ,,Ik hoop dat er een be ter zicht komt op de wijze waarop OR'en invloed kunnen hebben in advies- en in stemmingsprocedures. Dat duidelijk wordt wat voor mogelijkheden er op dat gebied zijn. Een leerervaring zou bij voorbeeld kunnen zijn dat OR'en meer Onder verantwoording van de COR invloed hebben naarmate ze beter pas sen bij de bedrijfscultuur en gedragen worden door de achterban. Dat is wat ik noem: het effect van het huilende kind. Met een OR die buiten de bedrijfscultuur valt kun je je als directie veroorloven in conflict te zijn. Maar het ligt anders met een OR die geworteld is in die cultuur en die een afspiegeling is van het perso neelsbestand. Daar heeft de directie als het goed is een soort psychologische band mee, net als een moeder met haar kind. In zo'n situatie zal het de directie er alles aan gelegen zijn om goed met de OR om te gaan. Daar ligt volgens mij de invloed van de OR." De inleidingen op de OR-dag worden op video geregistreerd. Een band met de registratie wordt gratis ter beschikking gesteld aan OR-opleidingsinstituten en aan de OR'en van Ahold. Anderen kun nen de band tegen de symbolische kost prijs van 15,- in hun bezit krijgen. Ver der zal het blad 'OR-informatie' een extra bijlage aan de Ahold OR-dag wijden. Alle deelnemers krijgen een OR-kwartet- spel, waarvan de tekeningen zijn ge maakt door Mary van Vucht van de afde ling Opleidingen. De Raad van Bestuur is van plan om na Miro ook de Vers Vlees Groep (WG) en Distributie te integreren binnen Albert Heijn. COR-Relatie vroeg enkel OR-le den van betrokken werkmaatschappij en om hun mening. Tijn van der Elzen maakt al 7 jaar deel uit van de OR Distributie. Hij is werk zaam in DC Veghel. Zijn OR buigt zich momenteel over de adviesaanvraag in zake de integratie van de DC-organisa- tie. ,,Ik denk dat er op korte termijn wat be treft het werk niet zo veel voor ons veran dert. Bij de CAO's en de medezeggen schap ligt dat anders. De CAO van AH verschilt nogal met die van ons. Op dat gebied verwacht ik wel enige verande ring. En met het oog op de medezeggen schap is de vraag: hebben wij strafe nog wel medezeggenschap? Ik denk niet dat onze OR de integratie moet proberen te gen te houden. De klant is koning en onze klant is AH. Distributie zal dus wel mee moeten. Maar we zullen moeten zien dat we zo goed mogelijke afspraken maken, anders lopen we de kans onder geschoven te raken. Distributie is in ver gelijking met AH natuurlijk maar klein, maar het is wel een hele belangrijke schakel." Tijn van der Elzen Loek Goes is lid van de OR van Albert Heijn. Hij is werkzaam als chef-slager in filiaal 1090 Waalwijk. De OR AH was op het moment dat CORRelatie hem belde nog niet op de hoogte gesteld. Wij hebben als OR nog geen advies aanvraag binnengekregen over de voorgenomen integraties. Ik kan daarom ook nog geen reactie geven. Er zal eerst meer informatie moeten komen." Loek Goes Hans Paalvast werkt in de Centrale Sla gerij Zoetermeer. Hij zit al twee jaar in de OR van de Vers Vlees Groep. Paal vast gaf zijn reactie op een moment dat de OR nog in afwachting was van de adviesaanvraag over de integratie. ,,Ik sta in ieder geval niet te juichen. Of die integratie voor ons een verbetering is vraag ik me af. Ik ben eerlijk gezegd bang dat de medezeggenschap eronder zal lijden. Tot voor kort hebben we als OR steeds rechtstreeks overleg gevoerd met onze directeur. De kans is groot dat dit nu afgelopen is. Bovendien vallen we straks onder een andere vakbond. Het werk zal de eerstkomende twee jaar wel niet veranderen, maar wat er daarna gebeurt is nog moeilijk te overzien. Hans Paalvast

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6