"N ederlanclers grotere wijn kenners dan Fransen" ALBERT HEIJN HAALT NIEUWE HUISMERKWIJN UIT AUSTRALIË Exclusieve Zuid- franse wijn bij AH Flitsen pagina 5 Bierdrinkers Verrassing AH-wijninkoper Ter Schure: Stoffig Rosé Australië: kangeroes, boe merangs, dorre woestenij en, emigranten, vliegende dokters, Phil Anderson en Nick Cave The Bad Seeds. Alles, behalve wijn. Toch introduceert AH in de wijnmaand vijf Austra lische wijnen, waarvan één het zelfs tot huismerk heeft weten te brengen. „Er heeft in Australië een totale omwenteling op wijngebied plaatsgevon den", aldus AH-wijnkoper Dolf ter Schure. De ont dekking van een nieuw wijnland. Dolf ter Schure: „We zochten een nieuw huismerk dat nog beter van kwaliteit was dan onze Valdepenas. Het doel met onze huismerken is om het iedereen naar de zin te maken. Niet alleen de begin nende wijndrinker, maar ook de kenner. In 1985 begonnen we met een rosé, een rode en een witte wijn. Vorig jaar hebben we de serie uitge breid met een Bergerac, een Cötes du Roussillon, een An- jou Blanc en een Blanc de Blancs. Alleen voor de begin nende wijndrinkers, die de Franse wijnen vaak wat wrang vinden, hadden we nog niets. Voor die klanten hebben we een Valdepenas aan de huismerk-serie toege voegd. Een soepele Spaanse wijn, zonder de vele zuren die zo kenmerkend zijn voor de Franse wijnen. Het bleek een schot in de roos. Toch wilden we de Valdepenas- drinkers daarnaast nog iets van betere kwaliteit bieden. Daarom zijn we op zoek ge gaan. In Spanje zelf was die wijn niet te vinden, althans niet voor een betaalbare prijs. We hebben wel eens Californische wijnen gehad. Prima wijn, maar inmiddels te duur geworden. We heb ben overal gezocht en uitein delijk zijn we in Australië te recht gekomen. Hoe kwam de wijninkoper op het idee om juist daar te gaan zoeken? „We zijn getipt door een paar Nederlandse emigranten. Die zijn bij ons geweest in Zaan dam en hebben later mon sters gestuurd. Die monsters waren zo goed dat we vervol gens zelf zijn gaan kijken in Australië. En wat bleek nu: Australië had niet alleen de wijn die wij zochten, maar ook nog een aantal andere uitstekende wijnen. Er heeft daar een totale omwenteling op wijngebied plaatsgevon den. Vooral het klimaat in het zuiden van Australië blijkt prima geschikt voor wijn bouw. Dat is het grote nieuws, want iedereen denkt dat Australië een woestijn is en dat de bevolking bestaat uit cultuurloze bierdrinkers. Er heeft zich een zekere cul tuur ontwikkeld. De mensen zijn meer wijn gaan drinken. Het wijnverbruik ligt nu al op 22 liter per hoofd van de be volking. Dat is 7 liter meer dan hier. De wijnbouw in Au stralië is in een gigantische stroomversnelling terechtge komen. Het bezoek van AH's wijn man aan Australië bleef niet zonder gevolgen. In één van de betere wijngebieden van Australië, de Barossa Valley, vond de inkoper de wijn die hij zocht voor de huismerk serie. Een volle rode wijn, met meer body dan Valdepe nas; de AH Barossa Valley. Uit dezelfde 'valley' komen ook de Shiraz-Cabernet Sauvig- non en de Chardonnay. Uit het wijngebied Riverina, 500 km ten noorden van Mel bourne, komt de Bortoli Ca bernet en uit de McLaren Val ley ten zuiden van Adelaide) de d'Arenberg Shiraz. Al deze wijnen worden in de wijn maand geïntroduceerd en aan het assortiment toege voegd. De vier laatstgenoem- Bosnegers hebben oneindig veel meer verstand van sneeuw en ijs dan Eskimo's. Over de ontwikke ling van de mosselstand in de Oosterschelde kun nen Zeeuwen nog het nodige opsteken van de eerste de beste Tiroler. Nederlanders weten meer van wijn dan Fransen. Hebben wij hier te maken met ongekende staaltjes zotteklap? Ten dele wel licht, maar wat betreft de laatste stelling zeker niet. Althans als we Dolf ter Schure, wijninkoper van Albert Heijn, mogen geloven. AH's 'acheteur et vendeur de vins' vertelt. de soorten worden in flessen verscheept. Het nieuwe huis merk komt in containers naar Nederland en wordt vervol gens bij Marvelo in Zaandam gebotteld. Om een indruk te geven van de hoeveelheden: Australië exporteerde vorig jaar in totaal 140.000 liter wijn naar Nederland. AH ver wacht alleen al in de wijn maand 280.000 liter Australi sche wijn om te zetten. Twee keer zoveel dus. Dolf ter Schure: .Australië is het wijnland van de toe komst. Dat is eigenlijk de gro te verrassing. Maar er is nog een andere verrassing: de prijs. Voor een liter Barossa Valley betaal je in de winkel maar 5,95- F.n dat terwijl die wijn van het andere eind van de wereld moet komen. Dat is twintigduizend kilo meter hier vandaan. Een schip doet er 6 weken over. Toch is het goedkoper om wijn per schip uit Australië te halen dan per vrachtauto uit Spanje! Ik weet het: het klinkt ongeloofwaardig, maar als je me niet gelooft ga je maar met transportmanager Pieter Kruyswijk praten." De wijnman gaat er even voor zitten. "O, heb ik dat ge zegd?" reageert hij quasi ver baasd als wij hem herinneren aan een uitspraak die hij in december deed bij Marvelo. Dat was tijdens de presenta tie van de 200 miljoenste fles wijn van 1986. Hij verkon digde daar de stelling dat de doorsnee Nederlander in de breedte meer van wijn weet dan de doorsnee Fransman. Een opmerkelijke opvatting, maar hoe zit dat nu precies? Dolf ter Schure schraapt de keel voor deskundige uitleg ter zake. "Een Fransman gaat dagelijks om met wijn", doceert hij. "Het is zo gewoon voor hem dat hij er zich niet speciaal in verdiept. Net als melk bij ons." In Frankrijk mogen ze dan van hun eigen wijn wel een hoop weten, maar als je met een Fransman over wijn praat kan hij zich maar moeilijk voorstellen dat er ook nog er gens anders wijn gemaakt wordt. Het bestaan van Ita liaanse, Duitse of Spaanse wijn is een Fransman nauwe lijks bekend. Als ze het over wijn hebben, dan hebben ze het over Franse wijn. Dat is in Nederland anders. Bij AH werken we met een interna tionaal assortiment van wij nen uit minstens zeven ver schillende landen: Frankrijk, Duitsland, Spanje. Portugal, Joegoslavië, Italië en Luxem burg. In Franse winkels heb ben ze alleen Franse wijn en heel misschien een flesje port of vermouth. In het zuiden hebben ze bij hoge uitzondering ergens onder in een schap een stoffig flesje Spaanse wijn. Maar daarmee houdt het op. Nederlanders zijn veel koop- bewuster dan Fransen. Vanaf de druif tot de fles: een Ne derlander wil alles weten. Vandaar dat er in Nederland ook veel meer boeken over wijn op de markt zijn. Er zijn er hier meer dan 200. In Frankrijk misschien 60. Rond wijn hangt in Nederland een sfeer die boven het normale uitgaat. Wijn staat op een voetstuk. Daar maken wij ge bruik van. Albert Heijn houdt daar rekening mee. Een 'Bor deaux Superieur' zal altijd iets hoger in prijs en kwaliteit zijn dan een gewone 'Bor deaux'. Dat doen we om de klanten niet in verwarring te brengen. Wij Nederlanders kopen erg op de prijs. Ons goede geld geven wc niet zo makkelijk uit. We draaien eerst zes keer om een fles heen voordat we hem kopen. Eerst moeten we er zoveel mogelijk van weten. Dat zit nu eenmaal in ons karakter. Fransen en Belgen kopen veel eerder zomaar wat. Zuiderlingen zijn wat dat be treft een stuk makkelijker. Als Albert Heijn iets nieuws in troduceert moet er een hele AllerHande tegenaan ge gooid worden. Alles moet kloppen. Dat heb je in Frank rijk veel minder." Een Nederlander drinkt per jaar 15 liter wijn (inclusief sherry). Bij Fransen ligt het gemiddelde op 80 liter. Een hoger gebruik is kennelijk nog geen waarborg voor een breder inzicht in het metier. Volgens Dolf ter Schure is de wijnkennis van de Nederlan ders omgekeerd evenredig Wljisky aan de omzet van rosé. Die omzet is de laatste jaren fors gedaald. Twintig jaar geleden bestond 25% van de in Ne derland geconsumeerde wijn uit rosé. Nu is dat nog maar 2%. "Begrijp me goed: niets ten nadele van rosé", benadrukt de wijninkoper met klem, "maar daar kam je met goed fatsoen niet meer mee aanko men. Als je baas nu komt eten zet je al naaf gelang de ge rechten rode of witte wijn op tafel. Vroeger wist niemand wanneer je nu witte en wan neer je nu rode wijn moest schenken. Daarom schonk je rosé, want met rosé zat je al tijd goed. En als je met Mat- teus-rosé kwam had je het he lemaal gemaakt. Als je je gas ten nu nog rosé schenkt lijkt het of je niets van wijn weet of heb je je niet verdiept in de smaak van je gasten. Rosé is uit. De mensen weten tegen woordig beter waar ze mee aan moeten komen. Ze heb ben er veel meer verstand van dan vroeger. De mensen weten beter welke wijnen bij welke gerechten horen en durven daardoor ook gerich ter wijn te kiezen en te ko pen. En mochten er nog pro blemen zijn, dan lossen de in- formatiestickers die wij bij elke wijn op het schap aan brengen deze meestal wel op." Zoals te verwachten viel kan de transportman in kwestie de woorden van Dolf ter Schure slechts beamen. „Het is raar maar waar", geeft Kruyswijk desgevraagd te kennen, „maar wat Ter Schu re zegt is juist. Er is geen woord Frans bij." Alles goed en wel, maar hoe is dat anno 1987 allemaal mo gelijk? Pieter Kruyswijk: „Dat hebben we te danken aan het feit dat ze in Australië zoveel whisky drinken. Whisky is zo'n beetje de enige vloeistof die Australië importeert. De rest hebben ze zelf. De whis ky wordt vanuit Schotland verscheept in tanktainers: tanks die in containerframes zijn gelast. Het waren precies de tanks die wij nodig had den. Ze zijn namelijk van roestvrijstaal en dat is nodig in verband met de, kwaliteit van de buikwijn. De tank tainers gaan heen met whisky en komen terug met de nieu we huiswijn. Voor dat ver voer geldt uiteraard een ta rief en tot onze grote verras sing lag dat vrijwel gelijk en af en toe zelfs lager dan de tarieven die gelden voor het vervoer van sherry in tanks uit Spanje. Om elke invloed op de kwali teit van de wijn uit te sluiten waren goede instructies no dig aan zowel de verschepen de rederij als aan de leveran ciers. Zo werden de con tainers in Australië door een beëdigde supervisor voor het beladen nauwkeurig geïn specteerd. In één zo'n tank gaat ca. 20.000 liter wijn. De vier andere soorten worden in Australië zelf gebotteld en in gewone droge-lading-con- tainers verscheept. In die containers gaan zo'n 1400 kartons. Het vervoer daarvan is dan ook wat duurder. De wijn voor de wijnmaand wordt geladen in Melbourne en Adelaide en in drie sche-, pen via het Suezkanaal naar Nederland vervoerd." Mocht de Australische wijn onverhoopt geen geheid suc ces werden dan ligt het in ie der geval niet aan het ver voer. Alle wijn voor de wijn maand is inmiddels in goede staat in Nederland gearri veerd. Behalve vijf Australi sche wijnen introdu ceert Albert Heijn in de wijnmaand ook de Zuidfranse wijn Ca- brières. Het zuiden van Frankrijk is jarenlang een gebied geweest waar men meer op de kwantiteit dan op de kwaliteit lette. De EG- maatregel om de wijn boeren een vast bedrag per liter te betalen, on geacht de kwaliteit van de wijn, leidde ter plaatse tot geweldige overproduktie. Tegelijkertijd liep de wijnconsumptie in Frank rijk drastisch terug. In 1981 dronk men nog 120 liter wijn per hoofd van de bevolking. Tegen woordig ligt dat gemid delde nog maar op 80 li ter. Niet alleen zijn de Fransen minder gaan drin ken, maar ze zijn boven dien meer op kwaliteit gaan letten. De Zuidfranse wijnboeren raakten en ra ken hun wijn als gevolg daarvan aan de straatste nen niet meer kwijt. Met steun van de overheid probeert men sinds enige tijd de produktie te be perken en over te schake len op betere wijnen. Hoewel het volgens wij ninkoper Dolf ter Schure nog zeker jaren zal duren voor het hele gebied gesa neerd is, zijn inmiddels in de Coteaux du Langue- doc de eerste resultaten van de nieuwe aanpak merkbaar. Dertien kleine wijngebiedjes hebben daar het vereiste kwali teitsniveau bereikt. Eén daarvan is het gebied met de naam Cabrières. De wijn die daar vandaan komt is exclusief bij Al- bert Heijn verkrijgbaar.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 5