"Koers AH komende jaren bepaald door credo's pagina 3 Flitsen Directeur Beijers op BL-dagen: SAMENGAAN MIRO EN ALBERT HEIJN IN LAATSTE FASE Ahold 100-jaar hockeytoernooi Beeld van de le BL-dag op 51 augustus in Motel Katu oude De heer Beijers, dieper 1 ok tober directeur wordt van het nieuw op te richten di rectoraat Consumentenza ken van Ahold, benutte de rondgang langs de bedrijfslei ders tevens ais afscheidstour- nee. Op alle BL-dagen werd hij, na een 14-jarig directeur schap, op passende wijze uit geluid door de bedrijfslei ders. Trendbreuk „De koers van Albert Heijn zal in de komende vijf jaar bepaald worden door de credo's. De credo's moeten er voor zorgen dat AH over 5 jaar nog marktleider is en gezond en winstgevend ope reert." Woorden van deze strekking sprak directeur ope rations R.L.H. Beijers op de zes regionale bedrijfs- leidersdagen die begin deze maand op verschil lende plaatsen in Nederland zijn gehouden. In tegenstelling tot andere jaren was er dit jaar geen centrale BL- annex feestdag voor de bedrijfsleiders en hun partners. Omdat er in het kader van het 100-jarig bestaan al genoeg feest gevierd was, koos men dit jaar voor een decentrale aanpak met de nadruk op de zakelijke aspecten. Deze opzet bood de gelegenheid om naast de landelijke ontwikke lingen, ook te kijken naar de ontwikkelingen op areaniveau. In een terugblik op de be drijfsresultaten over de eer ste zeven perioden, consta teerde Beijers dat de omzet fors gestegen is in vergelij king met 1986. Bovendien groeide het marktaandeel van Albert Heijn in de eerste 7 perioden. „Zeker reden tot tevredenheid, maar we zul len er toch fors tegenaan moeten gaan om ons omzet- en winstplan dit jaar te ha len", aldus de heer Beijers, die zich tevens zorgen maak te over de onder druk staan de produktiviteit in de filia len. „De AH-directie is zeer nadrukkelijk op zoek naar mogelijkheden om de pro duktiviteit van de organisatie te verhogen. De integratie van de Vers Vlees Groep en de Distributie-organisatie in AH moet een aanzet geven tot die produktiviteitsverbe- tering." Directeur Beijers kondigde verder aan dat de AH-directie voor 1988 de verhoging van service voorop stelt. „In de afgelopen twee jaar hebben we geleerd dat het waarma ken van credo's geld kan kos ten. Geld voor uren, geld voor het wegnemen van on- (Vervolg van pagina 1) na 500 winkels tellende Al- bert Heijn-organisatie doe je niet zomaar. Maar volgens de heer Van den Broek kan er niet zoveel fout gaan. „We hebben alles goed bestu deerd en veel is al uitgetest", zegt hij. „Het lijkt een beetje op de integratie van Simon de Wit in Albert Heijn, ongeveer vijf jaar geleden. Daar heb ben we veel van opgesto ken." De Miro-directeur meent dat het draaiboek goed rekening houdt met de praktijk. „Het is tot redelijk diep in de organi satie doorgedacht en niet verzonnen door een paar hooggeleerde heren die af en toe eens bijeen kwamen", zegt hij. Hoe goed en gedetailleerd de integratie ook is uitgewerkt, niet alles is te voorspellen. „Er kunnen natuurlijk altijd aanloopproblemen zijn als je van systeem verandert", er kent de heer Van den Broek. „Maar dat kun je oplossen door extra mensen in te^cha- kelen. En ik denk dat er vol doende mensen voor zijn vrijgemaakt." De praktijk In de maand september is be gonnen met het informeren van de OR en alle betrokken Miro- en AH-medewerkers wat de integratie in de prak tijk gaat betekenen. In grote lijnen komt het erop neer dat de Miro-winkels vanaf week 45 (begin november) het huismerk van Albert Heijn gaan voeren, samen met de eigen Miro-merken. Dat bete kent een uitbreiding van het huidige assortiment met 800 artikelen. De presentatie in de winkel zal hierdoor iets veranderen, maar uitgangspunt blijft de Miro-opzet. De 'massale in druk' blijft door het gebruik van pallets en travs en weinig planken per stellingsectie, terwijl de layout ook intact blijft. Huisstijl, naam en ma nier van adverteren blijven behouden. „Positief voor de klant", meent de heer Van den Broek. „Er verandert weinig, maar het assortiment wordt groter." Voordat de klanten hiermee worden geconfronteerd heeft zich achter de scher men al een belangrijke wijzi ging voltrokken. De beheers systemen van Albert Heijn en Miro worden begin oktober gelijkgeschakeld. Miro past zijn administratie aan aan die van AH, terwijl AH het betere bestelsysteem van Miro over neemt. In het voorjaar van 1988 inte greren ook de logistieke sys temen van AH en Miro. De filialen ontvangen vanaf dat moment hun goederen uit zowel DC Veghel als uit de andere AH DC's. Personeel De arbeidsovereenkomsten van het Miro-personeel wor den geleidelijk 'omge bouwd' in AH-contracten. Volgens de heer Van den Broek zijn de verschillen hiertussen minimaal. Een duidelijk voordeel van de in tegratie is volgens de Miro- directeur dat zijn medewer kers toegang krijgen tot de opleidingen van AH. Niet al leen heeft AH veel meer cur sussen dan Miro, maar door AH-opleidingen zullen mede werkers van de Miro sneller vertrouwd raken met de AH- organisatie. Die AH-organisatie is name lijk de grootste verandering voor de Miro-medewerkers, verwacht de heer Van den Broek. „Miro is betrekkelijk klein, overzichtelijk en de centraal georganiseerd. Al- bert Heijn is veel groter en wordt veel centraler geleid. Het maakt immers nogal wat uit of je in een organisatie werkt met dertien of met bij na vijfhonderd winkels." Formule Aan de formule van Miro ver andert vooralsnog weinig, totdat binnen Ahold een nieuwe opzet voor een vol gende generatie supermark ten, de zgn. NSM, is uitgedok terd. In het voorjaar van 1988 zal de eerste NSM worden ge opend. Van de Miro in Weert is inmiddels bekend dat het geen NSM-winkel wordt. De Albert Heijn-winkel vlakbij zal met de Miro opgaan in een grote winkel in het huidi ge Miro-pand. Voor elk van de resterende twaalf Miro's in Nederland wordt afzon derlijk vastgesteld welke een NSM wordt en welke AH of AH Extra. gemakken, maar natuurlijk hebben we ook geleerd dat het geen geld kost om vrien delijk tegen de klant te zijn. Gezien de maatschappelijke ontwikkelingen waarin prijs en assortiment belangrijk zullen blijven, maar service nog belangrijker wordt, zul len we hier consequenties uit moeten trekken." Afhankelijk van de specifieke filiaalsituatie, zal bekeken worden op welke wijze zal worden bijgestuurd. Gedacht wordt momenteel aan de invoering van snelkas- sa's in grotere filialen, de her invoering van winkelmand jes en het aanstellen van in- pakhulpen tijdens piekuren. Het kwaliteitsaspect werd ook benadrukt in een spe ciaal voor de BL-dagen ge maakt half uur durend video programma, onder het mot to: AH wordt 101, onze kwa liteit moet ook 101% wor den. Behalve de scheidende direc teur. voerde ook telkens een spreker van Commerciéle Zaken het woord. Op de eer ste BL-dag in Katwoude was dat commercieel manager D. Onrust. Hij lichtte een aantal centrale beleidsaspecten toe, waarbij duidelijk werd dat de klanten de laatste tijd op meer dingen zijn gaan letten dan alleen lage prijzen. „Men hecht naast concurrerende prijzen steeds meer aan kwa liteit en service. In de con currentiestrijd is het daarom nodig om niet alleen prijs concurrentie, maar vooral ook serviceconcurrentie te plegen", aldus Onrust, die in dit verband sprak van een re gelrechte trendbreuk. „We staan aan het begin van een nieuw tijdperk, na het prijs- tijdperk komt nu het service tijdperk." Als nieuwe beleids prioriteiten noemde de com merciële man o.a. het voor komen van wachttijden bij kassa's en bedieningsafdelin gen en het voorkomen van nee-verkoop en andere knel punten in en om de winkels. Kortom, het wegnemen van irritatie bij de klanten. Net als de heer Beijers was hij van mening dat het belang rijkste wapen om de nieuwe beleidsdoelen te realiseren, de credo-campagne is. De bij drage van Commercie aan die campagne zal volgens Onrust o.a. bestaan uit het ontlasten van caissières van extra handelingen als het uit betalen van waardebonnen en het beperken van het aan tal wekelijkse actie-aanbie dingen. De aankondiging van Onrust werd door de bedrijfsleiders met instemmend gemompel begroet. Op 22 augustus 1987 werd in het kader van de jubi leumviering het 'Ahold 100 jaar hockeytoernooi' gespeeld. Dit gebeurde op de hockeyvelden van Hur ley in Amstelveen. Het idee om aan het 100-jarig jubileum van Ahold ook een sportief tintje te ge ven, is ontstaan bij de twee hockeyteams (dames en heren), die onder Ahold vlag meedoen aan de lan delijke bedrijfs-hockey- competitie. Naast deze twee teams deden nog 18 andere hockeyteams mee: dames- en herenteams van Amro, Unilever, Akzo, Heineken, Hema en IBM, een herenteam van C&A, FHV/ BBDO en Vendex en dames teams van Randstad, de ge meente Amsterdam, de Beurs en natuurlijk een dames-klan tenteam. speciaal voor deze gelegenheid op de been ge bracht. speeld tussen de Amrobank en Ahold en de damesfinale tussen het Beursteam en het klantenteam. Als uiteindelijke winnaars zijn uit de strijd gekomen het herenteam van de Amrobank en het dames-klantenteam. De winnende ploegen kre gen een schitterend model op schaal van de welbekende AH-vrachtwagen met opleg ger aangeboden. Voor ieder team was er een klein vracht wagentje en voor alle deelne mers een AII-pakket, met daarin een aantal verrassin gen uit 'eigen huis'. Onder de toeschouwers ook de heren L. Oranje en N. Hup- kens van de jubileumcom missie, voor wie dit sportieve festijn iets nieuws toevoegde aan alle ervaringen, die zij in middels het afgelopen jaar hebben opgedaan tijdens alle jubileumactiviteiten. Het be wees wederom dat binnen Ahold heel wat sportieve icol- Be—herenfinale -werd—gelega-'s-aetief-ïtjnr-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3