„In het seizoen denk je was het maar winter. En 's winters denk je: was het maar weer zomer pagina 12 Flitsen Seizoenfiliaal Den Burg Ondanks het slechte zomerweer brachten ook dit jaar weer tienduizenden toeristen hun vakantie door op het eiland Texel. Het AH-fïliaal in Den Burg pikt van het toerisme een aardig graantje mee. Maar wat komt er allemaal voor kijken om zo'n zaak draaiend te houden? Een bezoek aan een seizoenfiliaal. „Wie zegt me dat ze volgend jaar niet allemaal in Griekenland zitten?" W/es Hendriks Gesteund door een stevige zuidwester kiest de veerboot MS Molengat (capaciteit 1.000 passagiers en 180 per sonenauto's) het ruime sop van het Marsdiep. Tientallen opvarenden zien. leunend op de reling, de ponthaven van 't Horntje in rap tempo nade ren. „Texel. 18.000 ha. klein, groot genoeg voor weken ontspanning", belooft de fol der van de plaatselijke VW. Om de internationale allure van het eiland te benadruk ken vermeldt het drukwerk zelfs de afstand vanaf Rome: 1.880 km. Van Italianen moet men het echter niet hebben op Texel. Van Duitsers des te meer. En. niet te vergeten, van Nederlanders zelf. Elke zomer overspoelen tiendui zenden toeristen het eiland voor een onbekommerd vakantieverblijf. Texel telt 12.000 zielen, maar geduren de de zomermaanden zijn het er gemiddeld zo'n 40.000 meer. Velen van hen komen boodschappen doen in Al- bert Heijn's eigen waddenpa rel: het filiaal aan de Waalder- straat in Den Burg. Be drijfsleider Wies Hendriks en zijn medewerkers hebben er hun handen vol aan. NOODCAMPING De bedrijfsvoering in het fi liaal wordt 's zomers geken merkt door een volledige af hankelijkheid van het weer. Bedrijfsleider Hendriks belt derhalve om de haverklap 003 voor de laatste vooruit zichten. De bestellingen wor den daarop gebaseerd. Van daag vliegen de bruine bonen en kapucijners de deur uit en morgen zijn het misschien wel weer barbecuesausen en ijs. „Wc moeten geweldig op- Ietten", vertelt de bedrijfslei der. Toch blijkt het koopge drag nooit helemaal te voor zien. Het weer kan zo om slaan en daarbij: hoe vaak zit het KNMI er niet naast? In zo'n geval dient er geïmpro viseerd te worden. Het ge beurt dan wel dat de be drijfsleider naar Den Helder rijdt om in een filiaal aldaar het nodige in te laden. Dan stouwt hij zo een hele pallet groente in z'n Peugeot. De af hankelijkheid van het weer verleent het werk in AH Den Burg een aparte dimensie. Er is geen dag hetzelfde in het filiaal, willen we dat wel gelo ven? Duitse toeristen vormen in de zomer de grootste groep klanten van het filiaal. Vergt de toestroom van oosterbu ren nog een speciale kennis van het Duitse idioom? Wat bijvoorbeeld te denken van een bestelling Mülltüten? In AH Den Burg weet men in middels dat daarmee vuilnis zakken worden bedoeld en met Nudels macaroni. „En verder", zegt plaatsvervan gend Hoka Rina Pieterse, „en verder komen we er met han den- en voetenwerk wel uit." De bedrijfsvoering in een ei landfiliaal stelt speciale eisen aan de bedrijfsleider. Men moet van alle markten thuis zijn. Kassareparaties bijvoor beeld. Die doet de bedrijfslei der zelf. En toen de BUZ- groenterekken werden ge troffen door een zuiver geval van metaalmoeheid, werd dat even snel geregeld met een plaatselijke botenbou wer. „Hij heeft ze in één keer gelast", aldus Hendriks. „Dat kan allemaal hier op Texel. Dat is die typische eiland sfeer van elkaar helpen." De AH-olifant Laatst bij het 100-jarig be staan van de Texelse Courant zou Hendriks namens Albert Heijn een taart komen aan bieden. De taart werd keurig afgeleverd in het filiaal, maar op het moment dat de be drijfsleider arriveerde was hij al half op. De medewerkers wisten niet beter of de tracta- tie was voor hen bestemd. Binnen een uur was er een nieuwe taart, met inscriptie. Zo gaat dat op Texel. Ons kent ons op Texel. Ieder een kent elkaar. Dat wordt af doende gedemonstreerd als wij ons met de bedrijfsleider voor een eenvoudige lunch naar restaurant De Smulpot begeven. De bedrijfsleider, zelf afkomstig van het vaste land, wordt van alle kanten hartelijk begroet door de au tochtonen. De eerste is ome Jan van Texel, een eilandfi guur bij uitstek. Ome Jan heeft zojuist een bananeschil voor de deur van het filiaal verwijderd en heeft daarmee mogelijk een klant of, wie zal het zeggen, de bedrijfsleider zelf, voor een lelijke valpartij behoed. Hendriks dankt zijn bekend heid onder de Texelaars niet in de laatste plaats aan zijn voorzitterschap van de Ringsteekcommissie en van de Stichting Folklore Texel. In die laatste hoedanigheid daverde hij onlangs nog bo ven op een olifant door het centrum van Den Burg. „Op die manier kweek je een hoop good will voor Albert Heijn. Dan zeggen de men sen: kijk daar zit de be drijfsleider van AH op een olifant. Dat werkt toch door." LAATSTE BOOT Zeker, het leven op Texel heeft zo z'n aangename kan ten. De mensen zijn er vrien delijk, iedereen kent en helpt elkaar. Maar er zijn natuurlijk ook nadelen. De laatste boot uit Den Helder gaat al om half tien. Personeelsavonden die nen daarom altijd op Texel zelf gehouden te worden. Dat is best gezellig, daar niet van, maar toch. Als je een keer een avondje bij familie of kennis sen aan de overkant op visite gaat moet je altijd blijven sla pen. Tenzij er natuurlijk wat geregeld wordt, zoals bij het jubileumfeest in mei. Voor de viering van het 100-jarig be staan ging het hele filiaal per bus naar Utrecht. Met de boot van 2 uur. Het feest was om 10 uur afgelopen en half twaalf stond de bus weer in Den Helder. De laatste boot was natuurlijk al lang weg, maar bedrijfsleider Hendriks had voor de gelegenheid een kotter gehuurd. Met 50 man hebben ze nog tot half twee rondgedobberd op het wad. Het feest ging gewoon door. Eenmaal op het eiland stond er al een andere bus klaar om het gezelschap naar Den Burg terug te brengen. Volgend jaar zal het 60 jaar geleden zijn dat Albert Heijn een winkel in Den Burg opende. Aan de Binnenburg, één van die smalle straatjes in het centrum. In 1981 ver huisde het filiaal naar een nieuw pand in de Waalder- straat. Een jaar later werd Wies Hendriks er bedrijfslei der. En of het daar nu wel of niet aan lag: feit is dat de om zet onder zijn leiding begon te stijgen. En als gevolg daar van moest de zaak drie jaar na de ingebruikname alweer verbouwd worden. De totale oppervlakte is nu 750 m2, maar de volgende verbou wing staat alweer voor de deur. Het filiaal kan de voor raden 's zomers niet meer herbergen. Er komt twee keer per week een diepvries zending, maar plaats voor een diepvriescel is er niet. Daarom heeft de bedrijfslei der er één gehuurd in het 2 km verder gelegen Oude- schild. 's Avonds rijdt hij heen en weer om de tekorten in de winkel aan te vullen. Voor de opslag van bier en frisdrank heeft hij een contai ner naast het filiaal laten zet ten. Overdag kan er niet ge vuld worden. Dat moet alle maal na sluitingstijd gebeu ren. Vrijdagavond krijgt de winkel zijn laatste zending uit Zaandam. Die zending gaat zaterdag voor een groot deel de deur weer uit, zodat er maandag her en der lege plekken op de schappen ont staan. De bedrijfsleider zucht ongemakkelijk. „Het liefst zou ik wegblijven op maan dag. Ik kan het niet aanzien. Het is heel vreselijk. Maandag is voor mij de ergste dag van de week. Schei uit alsje blieft." OORKONDE Vorig jaar juli behaalde het filiaal een prachtige mijlpaal op het gebied van de week- omzetten. Het was aanleiding voor een klein feestje. Afde lingschef Gerrit Slont bood de bedrijfsleider namens de medewerkers een oorkonde aan waarop in zwierige let ters werd herinnerd aan het heuglijke feit. Het kleinood hangt ingelijst achter z'n bu reau. Het deed de bedrijfslei der goed. „Met die oorkonde hebben ze een gevoelige plek bij me geraakt", vertelt hij met iets van ontroering in z'n stem. Het filiaal is dit jaar op weg naar een nieuwe mijl paal. Want, en dat is het gek ke, ondanks het feit dat er dit jaar minder toeristen zijn, lig gen de weekomzetten toch zo'n 10% hoger dan vorig jaar. Hendriks: „Wc halen het bij de concurrenten, snap je?" Wij snappen het. De be drijfsleider pakt het boek Re gistratie Omzet Transaktie uit z'n la om een en ander met klinkend cijfermateriaal kracht bij te zetten. De om zetten zijn verwerkt in een grafiek die de stijging ten op zichte van andere jaren in één oogopslag duidelijk maakt. "Het is een genot om die lijnen te trekken", verze kert Hendriks, die in z'n ach terhoofd weet dat een terug slag tot de mogelijkheden be hoort. Ondanks het slechte zomerweer zijn er dit jaar toch nog veel toeristen, maar wie zegt de bedrijfsleider dat ze volgend jaar niet allemaal in Griekenland zitten? PLUSSEN Het filiaal richt zijn aandacht ook nadrukkelijk op de Texe laars zelf. Volgens AC Gerrit Slont zijn de eilandbewoners inmiddels trouwe Albert Heijn-klanten geworden. Het kan niet de bedoeling zijn dat ze de dupe van het toerisme worden. „Dit filiaal moet net zo goed zijn als elk ander AH- filiaal. We vertegenwoordi gen een landelijke zaak en we kunnen ons geen missers ver oorloven. Dat kan gewoon niet." Buiten het seizoen krij gen de klanten elke vrijdag een gratis kop koffie. En in het blad 't Tesselaartje wor den de geboorteadvertenties nauwlettend in de gaten ge houden. Elke moeder kan in het filiaal een bos bloemen komen halen. „Het is maar een kleine attentie, maar het werkt", aldus Hendriks. Daar naast probeert het filiaal zijn lokale dominantie te verster ken met de verkoop van ty pisch Texelse produkten van de bakkerijen Timmer en Dros en zuivelprodukten van Donatus. Hendriks: „Dat zijn geweldige plussen en het scoort gigantisch." Gerrit Slont: „Wc hebben laatst nog een onderzoek bij de concur renten gehouden, maar bij ons was het het drukste." De seizoendrukte in filiaal Den Burg gaat gepaard met de nodige inspanning. Het aantal medewerkers wordt 's zomers uitgebreid van 31 naar 46. Lange werkdagen vormen eerder regel dan uit zondering. De medewerkers lopen de benen uit hun lijf. Natuurlijk wordt er af en toe geklaagd, maar het is zoals verkoper Sijbrand Keijser zegt: „In het seizoen denk je: was het maar winter. En 's winters denk je: ik wou dat het maar weer zomer was. Je leeft naar het seizoen toe."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12