ALBERTO DOET HET BETER Ookvideo-joumaal bij Alberto en Etos Flitsen pagina 11 Jaarlijks houden de be heerders van Alberto een landdag. Dit jaar was de belangstelling zo groot dat de bijeen komst in twee dagen ge splitst moest worden. Op dinsdag 1 septem ber en woensdag 2 sep tember jl. kwamen ruim 90 beheerders bij elkaar in het Brabantse Dom melen. Het doel van de landdag was inzicht te geven in de resultaten van het eerste halfjaar en de activiteiten voor het komende half jaar. Personeelchef Cor Sijbrandij opent de rij van sprekers op de Alberto-bijeenkomst. Als dagvoorzitter weet hij de sprekers met verve te intro duceren. Als eerste ver schijnt directeur Ronald van Solt ten tonele. Van Solt houdt een boeiende inlei ding over de globale ontwik kelingen in de slijterswereld en binnen Alberto. VOLUMEDALING Eén van de belangrijkse con clusies is dat het alcoholge bruik in Nederland daalt. Omzet volume maal artikel- marge levert de brutowinst op. Uiteindelijk bepaalt de consument het volume en zal de handel zijn marge bepa len. Hierdoor zal de prijs van drank stijgen. Van Solt wil dat Alberto de huidige goede po sitie behoudt en versterkt. In zijn verhaal legt hij de nadruk op hulpmiddelen om dit doel te bereiken. Zo komen de vernieuwde huisstijl, de op leiding van het personeel en de informatievoorziening bij Alberto aan de orde. OPWU Na de inleiding door Ronald van Solt komt controller Paul Spanjaard op het plankier. Hij vertelt de aanwezigen over de nieuwe OPWU-norme- ring. Dit is de omzet per werk-uur. De nieuwe norme ring opent de mogelijkheid om filialen objectief met el kaar te vergelijken. OPWU- normering zal onder andere worden gebruikt bij het op stellen van de begroting en de voortgangcontrole. OMZETDALING Het verhaal van Harry Bruij- niks is naar omstandigheden positief. Alberto's commer cieel manager geeft een kijk je in de ontwikkeling van de markt. Er is duidelijk sprake van omzetdaling. Maar Alber to doet het gelukkig beter dan de anderen. Alberto's marktaandeel is dan ook iets gestegen. EIGEN MERK De jenever en de bessenjene ver van de Weduwe Visser zitten duidelijk in de lift. Het prijsverschil tussen de A- en B- merken draagt daar zeker toe bij. Alberto's Marquis stijgt met 6% De whisky ver toont, afhankelijk van het soort, een stilstand of lichte daling. De sherry omzet is verbluffend. Gemiddeld is er een daling met 10%Alberto stijgt met 5,5%. Een goed koop. Beide betekenen oor log: een strijd om de gunst van de klanten. Het is belang rijk iets extra's voor je klan ten te doen en je in hun ge- dachtenwereld te verplaat sen. Bovendien moet je, vol gens Hughes, de toekomst niet uit het oog verliezen. Als het goed met je gaat heb je een bepaald beleid. Je moet echter ook een beleid heb ben als de zaak mogelijk min der goed - of zelfs slecht - loopt. Ten slotte drukt Hughes de beheerders op het hart zich aan de mentaliteit van de De journaals zijn vooral be doeld om het filiaalpersoneel op een directe wijze te voor zien van achtergrondinfor matie over nieuwe artikelen of nieuwe ontwikkelingen op commercieel en operatio neel gebied. Het gaat daarbij met name om onderwerpen die niet adequaat op papier kunnen worden overgedra gen. Via de journaals hoopt men tegelijkertijd de motiva tie en de betrokkenheid van de medewerkers te vergro ten. Bij Etos is het journaal een voortzetting van de cam- plaats waarin de winkel staat, aan te passen. Want zowel voor verkoop als voetbal geldt: „The show must go on." TEMPERATUUR VERSCHIL De lunch en het middagpro gramma komen voor reke ning van de Dommelsche brouwerij. De heren Meyer en v.d. Kerkhof leiden de be heerders door de fabriek rond. De onderdelen van het brouwproces zijn in deze am bachtelijke brouwerij goed pagne Etos, Het Vriendelijke Verschil. „Het medium video past uitstekend bij het karak ter van Etos: jong en dyna misch", aldus Suzanne Wolff, die bij Etos verantwoordelijk is voor het journaal. De eer ste aflevering van het Etos Team journaal bevatte o.a. in formatie over een nieuwe parfumiijn, een nieuwe deo dorantpresentatie, de eerste Etos apotheek/drogisterij combinatie in Amsterdam en tips over het omgaan met het verschijnsel 'op is op'. In elk Etos Team Journaal wordt de te volgen. Overigens is dat lang niet altijd even plezierig. In de gist- en lager- (opslag)- ruimten is het maar een paar graden boven nul, terwijl het bij de brouwketels tropisch warm is. BIERTEST Ter bevordering van de vak kennis wordt er aan het eind van de rondleiding iets ver teld over de bewaarvoor- schriften voor bier. Te lang bewaard bier ondergaat na melijk een smaakverandering en is dan slecht drinkbaar. Een biertest moet die veran- stand van zaken gegeven over het Palma-plan: de reis naar Mallorca die de mede werkers bij voldoende omzet gaan maken. Bij Alberto werden de win kelmedewerkers via het eer ste bedrijfsjournaal geïnfor meerd over de wijnproeve rijen die deze maand overal in het land worden gehou den. Verder bevatte het jour naal nieuws over de uitbrei ding van de eigen whiskvlijn met een malt en een 12 jaar oude whisky. Vast onderdeel van de Alberto-journaals is een optreden van controller Paul Spanjaard, die als 'De Weerman' de ontwikkeling van diverse resultaten van Al berto bespreekt. Om onder werpen zit men bij Alberto voorlopig niet verlegen. „Over de bereiding van drank kun je op een aantrek kelijke manier ontzettend dering van smaak illustreren. Twee glazen bier zijn gelijk, een derde glas is te oud. De beheerders moeten nu proe ven welk glas van de drie het slechte bier bevat. Jammer genoeg blijkt dat voor aardig wat beheerders een moeilij ke opgave. Slechts een deel doet de proef foutloos. Het zou Brabant niet zijn als ze daarvoor bij Dommelsch Bier geen oplossing hadden. Bij het hartelijke afscheid krijgt elke bezoeker een bier collectie van de fabriek mee. Oefening baart immers kunst! veel laten zien", aldus com mercieel manager Harry Bruijniks. Zeker als het om ambachtelijke specialiteiten als korenwijn, maltwhisky of vintage port gaat." Anders dan het TV-journaal van Albert Heijn werken het Alberto- en Etos-journaal niet met presentatoren. Het com mentaar wordt buiten beeld ingesproken. Wel zal er zo nu en dan in de filialen worden gefilmd. Zowel Alberto als Etos zullen regelmatig ge bruik maken van videobeel den die door leveranciers be schikbaar worden gesteld. Het gaat daarbij niet om com mercials, maar om achter grondmateriaal. De journaals worden ver toond op VHS-apparatuur die in de meeste gevallen in het magazijn of de kantine van de winkels zal worden opge steld. Bij Etos zal de appara tuur ook in de kapsalons ge bruikt worden voor films over cosmetische produktcn waarmee op het moment van vertonen een activiteit in de winkel plaatsvindt. Produ cent van de bedrijfsjournaals is het bureau EMK uit Nijme gen. Alberto en Etos zijn, in navolging van Albert Heijn, gestart met een eigen bedrijfsjournaal op video. In de Etos-filialen was eind augustus de eerste afleve ring van het zogenoemde Etos Team Journaal te zien. Het Alberto-journaal ging deze maand in première. Elke maand zal er van beide journaals een nieuwe aflevering met een lengte van 15 a 20 minuten naar de filialen worden gestuurd. v.l.n.r. de inleiders Ronald van Salt, Paul Spanjaard, Bouke v.d. Meij, Harry Bruijniks en Cor Sijbrandij. deel daarvan komt voor reke ning van Rey de Oro. Bruijniks ontvouwt de plan nen van 1987/1988. De dis plays zullen veranderen en er komt meer ruimte voor fabri kanten en Alberto-actiedis- plays in de winkels. Daar naast zullen er veel klanten- bindende en klantenwerven- de activiteiten worden ge daan. Als voorbeeld noemt Bruijniks wijnproeverijen, maar ook het inspelen op re gionale voorkeuren. VIDEOJOURNAAL Bouke van der Meij is Alber to's hoofd Operaties. Hij stelt de aanwezige beheerders op de hoogte van drie belangrij ke activiteiten voor het ko mende halfjaar. Allereerst zal er een nieuwe wijnpresenta tie worden doorgevoerd. Het doel daarvan is de wijnomzet te laten groeien. Ten tweede organiseert Alberto een We duwe Visser-wedstrijd. Zesendertig prijswinnaars zullen een dag in Londen kunnen doorbrengen en de drie hoofdprijswinnaars krij gen bovendien een kleuren televisie. Ten slotte volgt de klapper van Van der Meij's verhaal: Alberto's eerste vi deo-journaal. Alberto's Nieuwslijn zal maandelijks verschijnen en vooral met nieuws van de beheerders gevuld worden. Alle filialen ontvangen direct de beno digde videorecorder en mo nitor. VOETBALEN VERKOOP Tenslotte vraagt dagvoorzit ter Cor Sijbrandij de aan dacht voor een prominente gast. Met diens pet in de hand kondigt hij Barry Hughes aan. Hughes blijkt een begaafd spreker en legt een goed ver band tussen voetbal en ver-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 11