COR VER BOVEN M'N GENDEEL IS WAAR" OR AH wil beter geïnformeerd worden door directie OR'en let op uw zaak! us Flitsen pagina 7 Hoepel voorzitter Cor Schoon houdt voorlopig toch nog maar liever een slag om de arm.,De sterkte van de COR is alleen af te meten aan de mate waarin de COR het beleid van de RvB beïnvloedt.Hoe groot die invloed is zal in de komende tijd moeten blijken. Onder verantwoording van de COR „Een OR die alleen op basis van de wet informatie van zijn bestuurder krijgt is formeel bezig en loopt het risico dat hij star functioneert en dus de boot mist." Dat zei voorzitter Martin van 't Hazeveld van de OR AH onlangs tijdens de officië le installatie van de nieuwe OR in eta blissement De Oude Herberg te West- zaan. De voorzitter hield in aanwezig heid van o.a. de Albert Heijn-directeu- ren F.L Ahlqvist, K. Dorsman en H.E. Bosma een krachtig pleidooi voor een informelere opstelling van de directie ten opzichte van de ondernemingsraad. De OR zou zijns inziens meer informatie van de directie moeten krijgen. „Dan pas kan de OR een beter inzicht in het beleid krijgen, visie met betrekking, tot toekom stige ontwikkelingen ontplooien en slagvaardiger handelen. Voor de OR van Albert Heijn brengt het loslaten van een formele werkwijze een stuk onzeker heid met zich, maar voor een OR in be weging opent dit wel de mogelijkheid tot een creatieve opstelling, waarbij grens overschrijdend te werk kan worden ge gaan", aldus Van 't Hazeveld. Als voorbeeld noemde hij de automati sering, waarbij het van groot belang is alle medewerkers goed te informeren. Doorgaan met automatisering noemde de voorzitter onontkoombaar. „Maar de leiding zal zich er terdege van bewust moeten zijn dat niet iedereen hier al klaar voor is", zo meende Van 't Haze veld, die aankondigde dat de OR signa len over fouten en tekortkomingen in sys temen, alsmede onbegrip en onvrede van de mensen regelmatig aan de lei ding zal doorgeven en tegelijkertijd zal aandringen op passende maatregelen. Voorzitter Van 't Hazeveld sprak verder zijn ongerustheid uit over de gevolgen die de integratie van Ahold-werkmaat schappijen binnen Albert Heijn zullen hebben voor de bestuurbaarheid en de medezeggenschap. Het plotsklaps con fronteren van deze ondernemingsraad met eventuele adviesaanvragen hier omtrent zal zeker niet bijdragen tot een slagvaardige stellingname", waar schuwde hij de directie. „Deze OR wil het niet laten bij formele adviesaanvra gen. Beter is het deze OR deelgenoot te maken van die informatie, nodig om creatief oplossingen te helpen aandra gen. "Een en ander zal leiden tot meer betrokkenheid bij het personeel." Het feestgedruis in het kader van ons 100-jarig bestaan is nauwelijks ver stomd of de RvB deelt ons laconiek mede dat er wederom eventjes een integratie van een aantal Ahold- werkmaatschappijen binnen de AH- supermarktorganisatie dient plaats te vinden. Na Miro is nu de beurt aan Distributie en de Vers Vlees Groep. Indien Distri butie ophoudt een zelfstandige werk- maatschappij te zijn, zal dit ook gevol gen hebben voor Etos en Alberto. Ogenschijnlijk lijken er voor iedereen voordelen aan deze ingrijpende ope ratie te zitten. Distributie en de WG kruipen veilig onder de AH-succesfor- mule. Etos en Alberto kunnen nu ein delijk volwassen worden door hun ei gen distributie te gaan verzorgen. Wellicht zullen de OR'en daarom gauw geneigd zijn om positief te advi seren. Vooral als te verwachten is dat deze wijziging niet met ontslagen ge paard zal gaan. Ik vind dat OR'en er niet lichtvaardig pver heen moeten stappen. Zij dienen m.i. de volgende I pun ten in hun beoordeling mee te ne men: - Het steeds groter worden van AH, zonder dat dit gepaard gaat met decentralisatie van z'n organisatie, kan op langere termijn tot proble men leiden. De vraag is of men adequaat kan blijven reageren op marktontwikkelingen, vooral lo kaal. - Er vindt steeds meer een loskoppe ling plaats van de werkmaatschap pijen. Het elkaar bijstaan in voor- en tegenspoed zal naar de achter grond gedreven worden. De nood zaak om de broek op te houden wordt groter, waarschijnlijk is er in de toekomst alleen nog maar plaats voor werkmaatschappijen die een behoorlijk rendement opleveren. - In de medezeggenschapstructuur zal het één en ander veranderen: Zullen er OR'en verdwijnen? Hoe worden alle onderdelen of perso neelsgroepen vertegenwoordigd? Wat voor structuur komt er bij AH? Een GOROR- structuur? Of streeft de AH-directie naar één OR voor geheel AH, inclusief Distributie en WG? - Hoeveel mensen raken op langere termijn op drift door het overbodig worden van hun functie? Een wat langer stukje dan ik gewend ben te schrijven, maar ik vind dat de betrokken OR'en voor een belangrij ke klus staan. Laten zij er niet te lichtvaardig over denken. Om deze - klus tot een goed einde te brengen zal m.i. onderlinge samenwerking on ontbeerlijk zijn. JAN ACHTERBAN (Etos). De nieuwe COR met 3 leden van de Raad van Bestuur. Bovenste rij v.l.n.r. Niek Vermeulen (Marvelo), Cees van der Meer (Kok-Ede), Gernt van der Heide (Albro), Henk Koens (Centrale Diensten), G.J. Heijn (RvB). Onderste rij v.l.nr. drs P.J. van Dun (RvB), John Drieshen (AH), Geert Haanappel (AH), Joke Schmale (AH), Ben Vermeer (Instel), Joke Berghou- wer (secretariaat), Sita Zijderveld (Albert Heijn Grootverbruik), Cor Schoon (Vers Vlees Groep), A. Heijn (RvB), Mink Toet (Alberto), Jelly Hoogstra (Miro), Jan van der Wiel (Distributie) en Hennie Beumer (Meester Wijhe). Op de foto ontbreken Aaltje Kuiken (AC Restaurants) en Ad van Vlokhoven Ben Vermeer bed-show. (links) Het vonkte niet. Het vuur ging uit." Bij wie het vuur nog niet gedoofd is, is Frank van Grinsven van Instel. Niet voor niets kenschetste de voorzitter hem bij het afscheid als een fel baasje. Toch ver laat ook hij de COR. „Fel baasje? Ach, dat valt wel mee", nuanceert hij later onder het genot van enige bitterballen aan de bescheiden bar van het hoofdge bouw. De Instel-man kwam dusdanig in de knoei met z'n werk dat hij de COR eraan moest geven. Liever had hij door gegaan. Maar ja, het werk hè. Het werk liet het niet toe. „Ik moest kiezen en ik heb voor m'n werk gekozen. Terugkij kend op twee jaar COR zeg ik: het was een interessante tijd, maar te kort om Ahold te leren kennen. Ik vind dat ik als COR-lid niet geslaagd ben. Ik heb te wei nig mee kunnen spelen. Het was in het begin de-ver-van-mijn-bed-show. Nu ik eindelijk weet wat alle afkortingen bete kenen ga ik weg. Dat vind ik jammer, want ik had in de komende drie jaar een betere bijdrage kunnen leveren." Zijn opvolger is Ben Vermeer, tevens voorzitter van de OR Instel. Tot het mo ment dat er een OR voor de hele GVA is, zullen Kok-Ede, Instel en Albert Heijn Grootverbruik ieder een eigen vertegen woordiging in de COR hebben. Daarna zal de GVA-vertegenwoordiging uit één afgevaardigde bestaan. Ben Vermeer:,In het belang van Instel is het noodzakelijk dat er tot die tijd iemand van ons inzit. Alleen op basis daarvan ben ik in de COR gestapt. De intentie is: contact houden. Ik zou in mijn hart straks best COR-lid voor GVA willen blijven, maar dat wordt een 80% functie. Dat is wel erg veel. Ik ben nu 47 en ik zit in de buitendienst. Ik wil in de toekomst nog wel eens wat anders doen. Ik zal straks moeten kiezen: mijn werk of de COR." Die keuze zal, naar het zich laat aanzien, Instel- „Ver-van-m«n rnnsven van Instei Frank van Gnnsv in het voordeel van het werk gaan uitval len. Een belangrijk deel van de cursus is ge wijd aan het kiezen van het dagelijks bestuur en de diverse commissies. Cor Schoon wordt unaniem herkozen tot voorzitter. Tegenkandidaten zijn er niet. Joke Schmale (Albert Heijn) wordt geko zen tot secretaris. Eveneens unaniem. ,Ik had nog een stukje over in m'n func tioneren", meldt ze bij wijze van verkie zingspraatje, „en ik heb er verschrikke lijk veel zin in.En tegen Cor Schoon zegt ze lachend: „Ik geloof niet dat ik gauw ruzie met je zal krijgen, maar ik hoop dat het een keer gebeurt." De voorzitter:,Ze kan in ieder geval lachen. Dat vind ik ook belangrijk." Vice-voorzitter wordt Jan van der Wiel. Wat heeft drie dagen cursus opgele verd? „Van cursussen word je niet slim mer. Het komt aan op zelfwerkzaam heid", zei Jan van de Voort al bij de start van de cursus. De bedrijfspsycholoog durft niettemin te voorspellen dat de Raad van Bestuur 'vlotter met de nieuwe COR zal hoepelen', met name als gevolg van de door hem geconstateerde grotere coherentie. „De leden stellen zich vrijer op. Ze gedragen zich assertiever en zijn meer ontspannen dan ik bij vorige ses sies heb meegemaakt. Dat is niet ineens gekomen. De oude COR was natuurlijk ook al. een stap verder gekomen. De overlegbereidheid is in de nieuwe COR in hoge mate aanwezig, hoewel ik denk dat het Bij eventuele tegenstellingen met de RvB wat harder zal toegaan. Maar van dat soort confrontaties wordt nie mand slechter." Ook Arie Baars heeft vertrouwen in de nieuwe club. „Ik denk wel dat.de RvB de komende drie jaar wat steviger tegenspel zal aantreffen. Het zou me tegenvallen als dat niet zo was. Ik zou de RvB daarmee willen feliciteren. De nieuwe COR is een hele constructie ve ploeg." Fraai gesproken, maar de herkozen Martin van 't Hazeveld.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 7