Meester Wijhe slaat internationaal de vleugels uit Bedrijfsfilm Albert valt in de prijzen Ahold-Pinksterkamp Flitsen pagina 5 Naast Amerika nu ook Japan, Griekenland, West-Duitsland en Engeland als exportlanden „Van iedere zes hammen die vanuit Nederland naar de Verenigde Staten worden geëxporteerd, is er één van Meester afkomstig. De Amerikaanse markt is nog volop in beweging. Jaarlijks groeit ons marktaandeel gestaag." Deze uitspraak valt te lezen in 'Flitsen' van februari 1986. Het gaat hier over het Meester-marktaandeel in dit land. Dat niets in het leven zeker is, werd in april van dat zelfde jaar bewezen toen in ons land de gevreesde Afrikaanse varkenspest uitbrak. Eén van de gevol gen was een exportverbod voor varkensvlees. Na anderhalfjaar hebben de Amerikanen er in toege stemd dat ham vanuit Nederland weer mag wor den ingevoerd. Hoewel de eerste contacten hoop gevend zijn, houdt de heer Th. Peterse, als ver koopleider onder andere belast met de buiten landse markten, voorlopig nog een slag om de arm door te stellen: „We zullen ons in Amerika op nieuw moeten bewijzen." De Ahold-bedrijfsfilm 'Albert' heeft tijdens de jaarlijkse video-manifestatie van de Stichting Audiovisuele Manifestaties (SAM) in 't Spant in Bussum de Prix d'Amsterdam gewonnen. De Prix d'Amsterdam is de hoogste onder scheiding die opdrachtfilms bestemd voor een algemeen publiek ten deel kunnen val len. De jury koos 'Albert' uit ruim 100 inzen dingen. Het juryrapport omschreef de film als 'aardig', soms ontroerend, consequent en on derhoudend". De jury selecteerde 'Albert' tevens voor het International Industrial Film Video Con gress, dat dit jaar van 7 t/m 11 september in Wenen zal worden gehouden. Dat betekent echter wel dat de speelduur van de film van 45 naar 30 minuten moet worden teruggebracht, omdat dat de maximale lengte is voor de in zendingen. Producent Henk van Mierlo is momenteel bezig om de film voor dit doel in te korten. Ook voor de export van Meester-produkten leek Amerika het land van de on begrensde mogelijkheden. Amerikanen zijn namelijk grote vleeseters, gebruiken ham niet alleen als broodbe leg, maar ook heel vaak als basis voor de warme maaltijd en salades. De ham van Mees ter, die via het zusterbedrijf BI-LO op de Amerikaanse ta fels verscheen, viel in de smaak. In de eerste jaren ging de exportham uit Wijhe in blik, maar na verloop van tijd werd in het eigen laborato rium het procédé 'film packed' ontwikkeld. Een ach terham van bijna 6 kilo wordt vacuüm in een uit 7 gecoate lagen bestaande plastic folie verpakt en krijgt als garantie dat het minimaal zes maan den houdbaar is. Door dit unieke proces steeg het marktaandeel van Meester aanzienlijk. Ruim 80 con tainers met ham (1.500.000 kilo) werden jaarlijks ver scheept. Daarnaast ontdek ten de Amerikanen dat er nog meer lekkers uit het Overijs selse Wijhe kwam. Niet lang daarna konden de eerste film packed orders voor landham, katenschinken, gegrilde ham, casselerrib, gebraden rollade en gekruid ontbijtspek wor den genoteerd. De bomen le ken tot in de hemel te groeien tot het moment dat in Zoetermeer het eerste ge val van varkenspest werd ontdekt en Amerika zijn grenzen tot nader order sloot. Worst uit Wijhe in Japans pretpark „Dat was een enorme klap voor de hele Nederlandse vleesverwerkende indus trie", verzucht verkoopleider Peterse. „Voor de buiten landse concurrenten, zoals Denemarken, België en Po len, was het natuurlijk dé ge legenheid om hun marktposi tie te versterken. Vanuit Amerika is nu het bericht ge komen dat zij Nederland als varkenspestvrij beschouwen. In september van dit jaar kan de export hopelijk weer be ginnen. Je moet er natuurlijk niet aan denken dat wij volle dig van die Amerikaanse markt afhankelijk zouden zijn geweest. De binnenlandse markt is gelukkig een groot afzetgebied gebleven en ook de export naar andere landen was gestart." Als voorbeel den noemt hij in dit verband West-Duitsland waar grote belangstelling voor de pro- dukten van Meester bestaat, al tekent de verkoopleider er onmiddellijk bij aan dat al leen de beste kwaliteit mag worden geleverd. „Kan je niet aan die voorwaarden voldoen, dan keer je onver richter zake terug", aldus Pe terse. Ook naar Japan is de export inmiddels op gang ge komen. Volgens Peterse is dit een zeer interessante markt die volop mogelijkheden biedt. „Er valt in dit land een sterk groeiende belangstel ling voor Westerse voedings- produkten te constateren. In Japan is het momenteel 'in' om bij speciale gelegenhe den een Nederlandse brood maaltijd of een Brabantse kof fietafel te serveren. De vlees waren mogen daarbij natuur lijk niet ontbreken. Verder is er in Japan op het eiland De- cima een pretpark waar vroe ger de Nederlandse Verenig de Oostindische Compagnie was gevestigd. Deze attractie trekt jaarlijks miljoenen be zoekers en daar worden mo menteel allerlei Meester- worsten als Ne'derlandse spe cialiteit verkocht. Die Japan se contacten lopen via een agent die nu ook de eerste Het Ahold-Pinksterkamp in kinderoord De Schaars- hoek in Heino (Overijs sel) is ook dit jaar - het zal geen verbazing wekken weer uitgedraaid op een daverend succes. Het was de 31e keer in successie dat het Pinksterkamp werd georganiseerd. Ruim 140 kinderen van ouders die bij Ahold-vesti- gingen in de Zaanstreek, Breukelen, Beverwijk en Zwanenburg werken, na men eraan deel. Vier dagen lang vermaakten ze zich met activiteiten als een speurtocht, het bestor men van een zeephelling, hossen op een disco-spring kussen, een levende lotto en een bonte avond. Tot de vele activiteiten behoorde ook een gekostumeerde optocht door de straten van Heino. De kinderen werden daarbij voorafgegaan door plaatselij ke muzikanten en majorettes. De optocht stond in het te ken van het 100-jarig bestaan van Albert Heijn. Het Pinksterkamp stond ook dit jaar weer onder leiding van een enthousiast team van Ahold-medewerkers, waar onder het echtpaar Korzelius dat dit jaar voor de 20e keer mee was. De echtparen Ro nald en Door Aarts en Eef en Lenie Dekker alsmede de schoonzusters Hanneke en Wilma Pouwels behoorden voor de 10e maal tot de lei ding van het kamp. Op de foto een beeld van de gekostumeerde Optocht door Heino. contacten met supermarkten en cateringbedrijven heeft gelegd." Iets dichter bij huis. om precies te zijn in Enge land, valt het assortiment van Meester eveneens in goede aarde. Na twee jaar op de En gelse voedingsbeurs 'The Chilled Food Fair' te hebben gestaan, begint ook de uit voer naar het Verenigd Ko ninkrijk in beweging te ko men. Optimisme voor de toekomst Bij alle exportactiviteiten hanteert Meester een zoge naamd tweesporen-beleid. Dat houdt in dat in alle nieu we landen het exportpakket (film packed achterham, landham. katenschinken, cas selerrib, gebraden rollade, gekruid ontbijtspek en ge grilde ham) wordt aangebo den. Daarnaast is er natuur lijk ruimte voor een op maat gemaakt produkt. Vanuit Griekenland kwam zodoen de het verzoek om voor di verse supermarkten de Mees- ter-rookworsten te leveren. Over de exporttoekomst heerst bij Meester, ondanks de harde les van vorig jaar, het nodige optimisme. „Ik denk dat we binnen afzienba re tijd minimaal weer op het zelfde Amerikaanse markt aandeel als van vóór de var kenspest zitten. Ik denk zelfs dat 2 miljoen kilo per jaar mogelijk moet zijn. We heb ben natuurlijk onze Ameri kaanse zustermaatschappijen BI-LO en Giant Food Stores als prima ingang. Verder ver wacht ik ook een verdere omzetgroei in Engeland, Ja pan, West-Duitsland en Grie kenland. En het is heel gek, maar de aanvragen om infor matie vanuit het buitenland blijven binnenkomen. On langs kregen we een telex uit Argentinië en is er ook een voorzichtig contact met Rus land geweest. Het zal wel niet gelijk om honderden tonnen gaan, maar dat zou best wei eens iets kunnen worden. Voor kwaliteit is er altijd een markt. Als wij aan de voor waarden kunnen voldoen die het land en de klant stellen, bijvoorbeeld minder zout in het vlees naar Japan en geen fosfaten naar West-Duitsland, en het handels-politieke kli maat is voor ons aanvaard baar, dan zijn er vaak geen beletselen meer. Kijk. bij ex porteren geldt slechts één devies: Niet geschoten is al tijd mis." De heer Tb. Peterse

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 5