„IK BEN EEN SELECTIEF BEKENDE NEDERLANDER,, Swarte Walvis blij met nieuw terras Simon van der Ben van AH TV: pagina 4 Flitsen VEEL PART TIMERS ZIEN HET TV-JOUR NAAL NIET 'Een natuurtalent' noemt regisseur Ad Krechting van het AH TV-journaal hem. Simon van der Ben, de razende reporter van AH TV. In korte tijd is hij uitgegroeid tot het idool, de lieveling, het 'scheetje' van het fïliaalpersoneel. Flitsen kwam hem tegen op het hoofdkantoor. Een onderzoek naar de beleving van het AH TV-journaal bij de fi liaalmedewerkers heeft uitgewezen dat het journaal door ver reweg de meeste kij kers als 'modern en professioneel' wordt ervaren. De waarde ring voor het journaal is goed tot zeer goed. In rapportcijfers uitge drukt krijgt het jour naal gemiddeld een 7,3. Het onderzoek, dat ver- j richt werd door de i HEAO-studente Iris i Wingbermuhle, heeft ver- der aangetoond dat veel part-timers het videojour naal niet of nauwelijks te zien krijgen. In de meeste filialen wordt het journaal op maandagmorgen tij- dens de koffiepauze ver- S toond. Part-timers zijn op j dat tijdstip veelal niet aan wezig. „Part-timers, die in J andere gevallen van infor matievergaring ook vaak naast de boot vallen om- i dat ze minder aanwezig j zijn in de winkel, missen j nu weer essentiële infor matie". aldus het onder zoeksrapport. Overigens blijkt uit het onderzoek I ook dat veel part-timers er prijs op stellen om tij dens hun koffiepauze even bij te praten in plaats van naar het scherm te kij ken. Part-timers die wel naar het journaal willen kijken worden daarin vaak belemmerd door het geroezemoes van colle ga's die de video al gezien hebben. Bovendien wordt het journaal in veel filialen niet in alle pauzes auto matisch aangezet. .„Mede werkers zullen de video zelf aan moeten zetten, of er om moeten vragen. Maar lang niet iedereen weet hoe de video werkt of neemt initiatieven", zo meent de onderzoekster, die hieraan het voorstel verbindt om meer mede werkers in te wijden in de bedieningsrituelen van de video-apparatuur. Het bereik van het journaal kan daardoor worden ver groot. Voor alle duidelijk heid: het AH TV-jour- naal is bestemd voor al le winkelmedewer kers, zowel full-timers als part-timers. Ben je niet aanwezig op mo menten dat anderen naar het journaal kij ken, vraag dan je afde lingschef of bedrijfslei der om het apparaat voor jou aan te zetten. Iedereen heeft er recht op het journaal te zien. onderwerpen doorgenomen en bespreken we de aanpak. Op dinsdag gaan we meestal op pad om opnames te ma ken en op vrijdag is de mon tage. Het is niet zo dat alles op papier vastligt. Ik heb zeer sterk de vrije hand in wat ik doe voor de camera. Veel dingen, grapjes, worden ter plekke bedacht. Ik heb de in druk dat het AH TV-journaal volgens een goede journalis tieke formule tot stand komt. waarbij we natuurlijk moe ten uitkijken dat we niet in routine vervallen." Ben je bij Radio Stad ook de leukste? „Nee, want daar gaat het vaak om onderweqjen waar je niet altijd lollig over kunt doen. Het medium is ook heel anders. Ik heb door m'n werk bij AH TV inmiddels veel geleerd. Montage bij voorbeeld. Dat is bij TV toch wel heel anders dan bij radio. Je zit steeds met dat hinderlij ke beeld. Ik vind het echt fas cinerend om te zien hoe ze dat doen in de studio." Heb je een voorbeeld bij de TV? Bart Peeters mis schien? „Die zou ik niet direct als voorbeeld willen noemen. Maar hij wel eerder dan ie mand als Ivo Niehe. Maar eer lijk gezegd: ik heb eigenlijk geen voorbeeld waarnaar ik me richt. Ik probeer m'n werk gewoon zo goed moge lijk te doen." Hoe kom je aan dat AH TV- jack? „Ik ben een dag met een sty list naar het confectiecen- trum geweest om kleren uit te zoeken. Daar zag ik dat jack hangen. Het logo van AH TV is er later opgeborduurd. Er is er maar één van en ik ben er dan ook akelig voorzichtig mee. Ik wil niet zeggen dat ik het koester, maar ik pas er wel mee op. Je zult natuurlijk zien dat het tijdens de opna mes nog een keer door een of andere machine wordt ge grepen en aan flarden wordt gescheurd. Dan komt er dus een ander jack. Laatst wou ie mand het lenen om er een 1 april grap mee uit te halen in z'n filiaal. Dat heb ik niet ge daan. Ik was veel te bang dat het jack vol jeukpoeder terug zou komen. Dan had ik we ken lang voor de camera lo pen te krabben." Simon van der Ben heeft haast. Hij wordt in het perso- neelsrestaurant op het HK verwacht. Regisseur Krech ting is druk in de weer met het borstbeeld van Albert Heijn sr. Hij zet het bronzen hoofd op een spreekgestoel te waarop een gordijn is ge drapeerd. De camera zoomt in op het beeld. Krechting leest de bijbehorende tekst van een blaadje: „Albert Heijn had van meet af aan ge loof in zijn zaak. En het Latijn- se woord voor geloof is..." Op dat moment brengt Simon van der Ben zijn olijke hoofd naast het borstbeeld en zegt: 'Credo!' De reporter houdt vervolgens zijn microfoon bij wijze van verrassing onder de neus van de bronzen Heijn. „Een natuurtalent", geeft de regisseur te kennen. Uit een onderzoek naar de beleving van het AH TV-jour- naai onder de filiaalmede werkers bleek dat meer dan de helft van de 100 onder vraagden Simon van der Ben leuk, grappig en spontaan vindt. „Een grapje tussen door kan door de meesten wel gewaardeerd worden. Dat houdt het speels", aldus het onderzoeksrapport. Dat de reporter populair is bleek ook onomstotelijk tijdens de personeelsfeesten in Utrecht. Toen de filiaalmedewerkers hem in de gaten kregen, wer den er spontaan spreekkoren aangeheven. 'Simon, Simon, Simon', klonk het allerwegen. Wat betreft populariteit stak hij de Dolly Dots naar de kroon. Een AH TV-journaal zonder Simon van der Ben is Simon van der Ben (links) met cameraman Hans van Diermen en geluidsman I lans Peter Akkerman aan het werk in de Irenehal in Utrecht. inmiddels ondenkbaar ge worden. Volgende week zal het TV-journaal na een zo merreces van zes weken wor den hervat. Zoals altijd ver schijnt Van der Ben dan weer elke week prominent in beeld. Altijd goed voor een grap. Hij interviewt directeur Ahlqvist net zo makkelijk als een bos viooltjes of het borst beeld van Albert Heijn. Si mon van der Ben (28) werkt al 8 jaar als part-time verslag gever bij Radio Stad Amster dam. Door zijn radiowerk kwam hij in contact met Ad Krechting van Signum, de re gisseur van het AH TV-jour naal. Hij onderwierp zich aan een screentest en werd aan genomen als razende repor ter. Elke week trekt hij erop uit met zijn microfoon en in zijn onafscheidelijke AH TV- jack. Word je vaak herkend? „Als ik in m'n jack een filiaal binnenstap voor opnames krijg ik natuurlijk wel veel reacties. Maar zodra de win keldeuren achter me dicht slaan heb ik er geen last meer van. Ik ben wat je noemt een selectief bekende Nederlan der. In het filiaal bij mij op de hoek (1302, Amsterdam hebben ze volgens mij geen video. Daar herkennen ze me tenminste nooit. Of ze zijn te beleefd om het te laten mer ken. Dat kan ook. Een keer ben ik op een feest door een jochie herkend. Die vroeg: „Hé, ben jij niet van Appie Heijn TV? Fanmail heb ik nog nooit mogen ontvangen. Mis schien komt dat nog." Welke indruk heb je van AH gekregen? „Het is een fascinerend be drijf. Als klant zie je niet dat er zo'n gigantisch apparaat achter zit. Dat was voor mij echt een openbaring. Ik had niet gedacht dat het zo om vangrijk was." Hoe lang ben je per week bezig met het journaal? „In totaal ongeveer 2Vz dag. Op woensdag hebben we vergadering. Dan worden de Manager Willem Zandt van restaurant De Hoop Op d'Swarte Wal vis' in de Zaanse Schans doet het niet voor min der. „Dit terras", be weert hij met grote stel ligheid, „dit terras is één van de mooiste ter rassen van Nederland. Dat weet ik zeker. Ik ken eigenlijk geen en kel hotel of restaurant met zo'n mooi terras. Het Amstel-hotel in Amsterdam? Een leuke lokatie, maar lang niet zo verzorgd. Hotel l'Eu- rope? Niet te vergelij ken met dit terras. Wat zeg ik? Misschien is het wel één van de mooiste terrassen van Europa... Maar nee, laat ik niet overdrijven." Willem Zandt wordt niet ge hinderd door valse beschei denheid. Integendeel. Zijn enthousiasme voor het nieu we terras achter Ahold's ster renrestaurant aan de oevers van de Zaan kent nauwelijks grenzen. En hij is niet de eni ge die er zo over denkt. Ook de reacties van de gasten lie gen er niet om. „Ze vinden het zonder uitzondering fan tastisch", houdt de manager staande. Uitzicht Alles goed en wel, maar wat is er dan zo bijzonder aan het nieuwe terras? „Neem alleen men. De tafels en stoelen aan de buitenkant staan op een stevig plankier waarboven zich een meterslange pergola uitstrekt. De wind wordt te gengehouden door grote ra men in de zijkant van de eike- houten omlijsting. Een pro minente plaats wordt ingeno men door een fraai perk met fontein. Het geheel is ont worpen door architect Lode- wijk Baljon. Armoede Wat mankeerde er eigenlijk aan het oude terras? Willem Zandt: „Het oude terras had best aardig kunnen zijn als de Stichting De Zaanse Schans, van wie wij het restaurant hu ren, het beter had onderhou den. Het idee voor een nieuw terras is geboren uit armoe de. Er was echt een face lift nodig. Ik kreeg vaak van de gasten te horen dat er wel eens wat aan gedaan mocht worden. De Stichting had geen geld en toen hebben we uiteindelijk maar besloten om het zelf op te laten knap pen. Wat zegt u? Op kosten van Ahold? Welnee, het ter ras is door d'Swarte Walvis zelf betaald. Ik zeg altijd maar: eerst verdienen en dan kopen. Dat hebben we in dit geval ook gedaan. Het heeft alleen wat langer geduurd dan gepland, maar het was gelukkig klaar op het mo ment dat het terrasweer werd. Vanaf het begin was het een knaller. Het is echt klasse." al het uitzicht", antwoordt Zandt, terwijl hij een weids armgebaar maakt. En inder daad, als de terrasgasten zich verwaardigen om tussen de gangen van hun ongetwijfeld copieuze diner op te kijken, dan hebben ze een buitenge woon fraai uitzicht over de Zaan en op het historische waterfront van Zaandijk: de Gortershoek. Het terras be staat uit 80 witte kunststof stoelen voorzien van grijs-ge le zitjes. De stoelen staan ge groepeerd om kloeke tafels. Aan een ervan kunnen zelfs 12 eters tegelijk plaatsne-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 4