'Twaalf maanden lekker eten' belooft bestseller te worden Benoeming Eerste kunst werken Wijziging directie BI-LO Flitsen pagina 3 ermee aan d« Een boek met recepten al leen is nogal kaal. Twaalf maanden lekker eten' staat vol foto's en tekeningen. "Wanneer je de recepten hebt, kun je beginnen met het in beeld brengen. De pre sentatie van een kookboek is enorm belangrijk. Aan de vormgeving hebben we veel aandacht besteed." Luxe Lekker eten fotograferen is een vak apart, zo blijkt. Het is niet gemakkelijk een heerlijk gerecht zó in beeld te brengen, dat het er op de foto net zo lekker uitziet als het smaakt. Marjo Voors, die de vormgeving van de foto's van 'Twaalf maanden lekker eten' heeft verzorgd, kan er over meepraten. "De styliste zorgt ervoor dat een gerecht op z'n lekkerst wordt gefoto grafeerd. Wanneer je daar geen gevoel voor hebt wordt het moeilijk. Voor dit vak be staat geen opleiding. Je moet het in de praktijk leren. Ik werk veel aan tijdschriftre portages. Advertenties doe ik niet vaak, dat is een ander soort fotografie. Daarbij staat het produkt voorop, niet het lekkere van een gerecht. Bij een culinaire reportage is het beeld dat je wilt overbrengen belangrijk. Moet de foto een voud of luxe uitstralen? Moet het beeld rustig zijn of juist niet? Op dat soort vragen moet je eerst antwoord heb ben. Daarna kan het fotograferen beginnen. Om voedsel mooi in beeld te krijgen, pak je het anders aan dan gewoon in de weinig middelen bereik je bijzonder möoie resultaten." Hoe maak je van een stapel foto's en een stapel recepten een kookboek? Anneke "Dat is de volgende stap. Wanneer je de recepten en de foto's hebt, vraag je een tekstschrij ver om er één verhaal van te maken. Een uitgever zorgt dat alles klaar wordt gemaakt voor de drukker. Wanneer het boek gedrukt is kun je het op de markt brengen. In het geval van 'Twaalf maanden lekker eten' zat er tussen dat eerste telefoontje en het mo ment waarop het in de AH- winkel ligt ruim een half jaar. Eetcultuur Is er een markt voor zo'n boek in een relatief klein land als het onze? Anneke: "Eten staat in de belangstelling. Je ziet dat mensen meer dur ven. Steeds meer buitenland se gerechten komen in Ne derland op tafel. Vooral jonge mensen experimenteren veel. Ze gaan vaker uit eten en maken tijdens buitenland se vakanties kennis met heel andere eetculturen. Een feit is dat in de supermarkt nu ingrediënten te koop zijn waar je tien jaar geleden niet van durfde te dromen. Het kruidenassortiment van de grotere AH-winkels is sterk uitgebreid. Je ziet er groen ten die we in Nederland een paar jaar geleden nog hele maal niet kenden. Steeds meer groentesoorten zijn ook het hele jaar beschik baar." De oplage van 'Twaalf maanden lekker eten' is 75-000 exemplaren. Anneke: „Die zouden wel eens in een paar weken uitverkocht kunnen zijn." Vijfhonderd pagina's, meer dan tweehonderd kleurenfoto's, een formaat van 21 bij 27 centime ter en een gewicht van anderhalve kilo. Een kook boek van Nederlandse bodem met een dergelijke omvang verschijnt niet vaak. Uitzondering was het Volkomen Kookboek dat AH elf jaar geleden liet maken. Volgens Anneke Ammerlaan kun je 'Twaalf maanden lekker eten' daarmee niet verge lijken. Anneke Ammerlaan is als hoofdredactrice vanaf het be gin bij de produktie van 'Twaalf maanden lekker eten' betrokken geweest. 'Het Vol komen Kookboek' was echt een basiskookboek. 'Twaalf maanden lekker eten' gaat er van uit dat je de beginselen van het koken al onder de knie hebt. Uitgangspunt is, dat het boek laat zien hoe je op een betaalbare manier met ingrediënten die bij AH te koop zijn, meer van je da gelijkse kookkunst kunt ma ken. AH stimuleert creatief koken. Daarom is de prijs laag gehouden. De Raad van Commissa rissen van de Ameri kaanse werkmaatschap pij BI-LO heeft onlangs de heer M.J. Collins voorgedragen als Alge meen Directeur. Tot voor kort werd deze functie vervuld door de heer P.J. Everaert (lid Raad van Bestuur Ahold). Collins trad vo rig jaar augustus in dienst als directeur Operations. Everaert blijft voorzitter van de Raad van Commissaris sen van BI-LO. Hoe maak je zo'n boek? "Voor het maken van een goed kookboek is allereerst veel enthousiasme nodig. Je moet van lekker eten hou den", vindt Anneke Ammer laan. "Bij een groot project als dit is ook ervaring in de culinaire branche broodno dig. Mijn ervaring begint bij Libelle. Daar deed ik eerst de Met ingang van 1 juni 1987 heeft de heer Ir. J.H. Choufoer de functie aan vaard van President van de Raad van Commissarissen van Koninklijke Ahold nv te Zaandam. De heer Choufoer is daar mee opvolger van de heer Prof. Dr. J. Kreiken die op eigen verzoek is terugge treden als President-Com missaris. De heer Kreiken blijft als commissaris ver bonden aan de onderne ming. De heer Choufoer, tot voor kort directeur van de Koninklijke Shell Groep, is sedert 1985 com missaris bij Koninklijke Ahold nv. De Raad van Commissarissen is mo menteel als volgt samen gesteld: Ir. J.H. Choufoer, Presi dent Mr. G. van 't Huil, Plaats vervangend voorzitter Ir. A.J. Kranendonk Prof. Dr. J. Kreiken Mr. RJ. Nelissen Mw. Drs. N. Rempt-Halm- mans de Jongh Mr. J.FA. de Soet Drs. A. Spaander. Begin juni reikte de heer A. Heijn de eerste kunst werken uit in het hoofd kantoor te Zaandam. Het was het sein voor de groot scheepse verzending van de meer dan 35.000 kunst werken naar evenzovele Ahold'ers. De operatie is inmiddels zonder noe menswaardige proble men afgerond. Op de foto staat de heer A. Heijn samen met de ont vangers van de eerste kunstwerken: Jannie ten Wolde (werkzaam op de administratie van AH-fi- liaal 1133 in Zaandam) en Frank Mekking (assistent- hoofd van AC Restaurant Leiderdorp). keuken. Je zoekt in de winkel het mooiste fruit, de meest verse groente en het roodste vlees uit dat er te koop is. Voor de foto moet het eten op een speciale manier klaar gemaakt worden. Daar zijn koks voor, die zorgen dat bij voorbeeld groente korter wordt gekookt. Dan blijft al les er fris uitzien. Zo'n kok kookt met olie en niet met boter, anders blijf je een grauwe laag van gestolde bo ter zien. Zo zijn er nog wel meer handigheidjes. Soms gebruik je kleurstoffen om iets bij te kleuren. Of olie voor de glans. Dat gaat in overleg met de fotograaf. Maar ik sta heus niet met gro te make-up dozen en spuit bussen aan een appel te werken." 'Twaalf maanden lekker eten' was een grote klus. Er staan meer dan twee honderd kleurenfoto's in. Fo to's waarvan het water je in de mond loopt. Marjo: „Voedsel fotograferen is dankbaar werk, vind ik. Met Hekel "Hoe je aan 600 recepten komt? Daarvoor zijn verschil lende methoden. Wie in het culinaire circuit zit. gaat veel uit eten. Soms drie, vier keer in de week. In Nederland, maar ook tijdens de vakantie. Dan proef je kersen in een heerlijke wijnsaus. Of andere lekkere dingen. Dat ga je in de keuken proberen na te maken. Wat goed smaakt, onthoud je. Ik heb ook een kast vol kookboeken waaruit ik ideeën haal. Niet dat ik ze overneem, maar ik verwerk elementen ervan in mijn ei gen recepten. Wanneer ik een groentesoort in de win kel zie die ik niet ken ga ik slag. Kijken wat je ermee kunt doen." Marjo Voors en Anneke Ammerlaan shoppingrubriek, maar door een ziektegeval kreeg ik de kans de culinaire pagina over te nemen. Dat beviel goed. Daarna heb ik bij TIP en Al- lerHande gewerkt." Onder tussen zette Anneke een aan tal kookboeken op haar naam. "In maart 1987 werd ik door AH gebeld of ik wilde komen praten over het ma ken van een kookboek. Dat leek me wel wat. Eerst heb ben we afgesproken wat voor soort boek het zou worden. Volgende stap is dat je je gaat oriënteren. Met alle inkopers van AH heb ik een gesprek gehad. Je hoort dan van men sen die dag in dag uit met het inkopen van groente, fruit, vlees of vis bezig zijn wat steeds beter verkoopt. Wan neer slakkengerechten in de mode raken, moet een kook boek daarop aansluiten. We wilden rekening houden met het moment waarop ingre diënten gemakkelijk en goed koop verkrijgbaar zijn. Zo kwamen we op de indeling in maanden. Vervolgens ga je op zoek naar goede mensen, want een boek als dit maak je niet zonder eeh team van specialisten. Je hebt mensen nodig die met recepten ko men, een styliste, een tekst schrijver, fotografen, teke naars en niet te vergeten een uitgever." Het team dat de recepten sa menstelde, kwam elke veer tien dagen een avond bij el kaar om de recepten te be spreken. Dat waren leuke bij eenkomsten, waarin ieder een elkaar nóg betere recep ten toeroept. De beste recepten van die bijeenkomsten vind je in het boek terug. Al die gerechten zijn overigens uitgepro beerd. Bij andere boeken wil het wel eens gebeuren dat in het recept een ingrediënt vergeten is. Je volgt precies het boek, maar je gerecht mislukt toch. Daar erger ik me dan vreselijk aan."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3