AH-Nieuwmarkt miiiüüf ,WU pagina 12 Flitsen Misdaad overdreven Afwisseling Reislustig Si Toeko mst gelicht Betaling Rasverschil Albert Heyn-winkels vinden we overal in Nederland. In dotpen en steden en in die steden in goede en minder goede buur ten. Eén van de in de krant en journaal meest negatief afge schilderde buurten is de Amster damse Nieuwmarkt. Ook op de ze plek heeft AH een filiaal dat kort geleden helemaal is gemo derniseerd, en zich dus kan me ten met andere vestigingen. Peter van Wiefferen Peter van Wiefferen (31) is de be drijfsleider. De dynamische derti ger is afkomstig uit Hilversum en werkt al sinds zijn vijftiende bij Al- bert Heijn. „Ik ben begonnen als vakantiehulp en dat is via de zater dag na mijn school uitgegroeid tot full-time. Tot op heden heb ik naast mijn MAVO/MEAO ook diverse be- drijfs- en managementsopleidin- gen gedaan. Op mijn vierentwin tigste werd ik bedrijfsleider. Daar voor had ik vier jaar kader vervan gen in de regio Utrecht." In september 1986 is Van Wieffe ren in de Nieuwmarkt begonnen. Doordat hij alle aspecten van het winkelgebeuren uit eigen ervaring kent, was hij de aangewezen per soon om dit toch wel moeilijke fi liaal te leiden. Van Wiefferen: „De Nieuwmarkt heeft heel speciale problemen. Het publiek is enorm gevarieerd. Er komen bij ons, naast de 'normale Amsterdammers', prostituees, junks, Chinezen en studenten. Soms geeft dat wel eens problemen. In de wintermaanden vaker dan nu, omdat er dan geen marechaussee op de Zeedijk is. Toch zijn er relatief weinig proble men in dit filiaal. Dat komt denk ik omdat er duidelijk geüniformeer de bewaking is en het personeel heel goed is geïnstrueerd. De ke ren dat er agressie is waarschuwen ze onmiddellijk de bewaking. Mocht die er niet in slagen de pro bleemzoeker te kalmeren, dan bel len we de politie. Tegenwoordig is die zeer snel ter plekke. Ze weten dan ook dat als ik bel er werkelijk iets aan de hand is." De veer kan niet altijd gespannen zijn. en daarom doet Van Wiefferen als hij tijd heeft veel aan sport. Sa men met zijn vrouw doet hij aan tourfietsen en zelf is hij een en thousiast squasher. Voor competi- riesnelen heeft hii echter aeen tijd. Ook volgens Albert Meyn (25. chef houdbaar is de Nieuwmarkt echt geen wildwest, al wil hij best kwijt dat het lossen in de ochtenduren beslist geen pretje is vanwege de her en der verspreid liggende ver slaafden. Meyn begon zijn loop baan bij Albert Heijn direct na school op 18-jarige leeftijd. Hij werkt nu tweeëneenhalf jaar in de Nieuwmarkt. Oorspronkelijk uit de tuinbouw afkomstig, bleek die sector te weinig toekomstmoge lijkheden te hebben. Albert Meyn: „Na mijn middelbare tuinbouw school werd ik gedwongen naar een ander vak over te stappen. In het begin was het wel moeilijk en nu met dat mooie weer mis ik de buitenlucht toch nog wel eens. Het plezierige van dit filiaal is echter dat je dag zo onvoorspelbaar is. Het is daarom een goede leerschool en je doet een schat aan mensenken nis op. Ik heb die nodig, want ik wil graag doorgroeien in dit bedrijf. Eind van het jaar ga ik daarom naar een groter filiaal, ik wil me toch meer concentreren op het werk van afdelingschef." vond hij dat de wereld groter was dan Amsterdam. Hij nam zijn ont slag en vertrok voor een grote reis. Na Schots' terugkomst begon hij op 6 september 1971 bij Simon de Wit op de Nieuwmarkt als winkel bediende. Hij is dat nu nog steeds, al wappert nu de blauwe AH-vlag op de winkel. Schots is een tevre den mens, al zou hij nu zo langza merhand wel eens wat meer met de klant te maken willen hebben en dus vanuit het magazijn de win kel in gaan. „Er is vergeleken met vroeger toch wel veel veranderd. De werkdruk is nu groter en er zijn veel nieuwe mensen, ook in de buurt. De echte Nieuwmarkt'er is bijna uitgestorven. De meesten zijn verhuisd of overleden. Dat is jammer, want sommigen kende ik Albert Meyn Een grote moeilijkheid op de Nieuwmarkt is het personeelsver loop en de -werving. Vaak vinden ouders het niet goed dat hun kin deren bij ons komen werken, of heeft een vriend niet graag dat zijn vriendin op de Nieuwmarkt werkt. Gelukkig zijn er ook de nodige vol houders. Guus Schots (40) is lang zamerhand zowat een deel van de winkelinventaris geworden. Schots begon zijn loopbaan bij het bekende hotel Schiller en is vervol gens lange tijd in een wijnkoperij op de Brouwersgracht werkzaam geweest. Op een gegeven moment al jaren en daarmee had ik dan ook een speciale band." Met smaak kan Guus Schots vertel len over zijn reizen. In de periode 1971-1974 bezocht hij Joegosla vië, Bulgarije, Griekenland, Roe menië, Hongarije, grote delen van de USSR zoals Oezbekistan en Kau- k&sië, Afghanistan, Turkije, Tsje- choslowakije en Polen. „Tot 1968 heb ik met mijn vader gereisd, daarna ben ik alleen op pad gegaan. Dat was soms wel moeilijk, maar ik heb er veel van geleerd. Tegen woordig reis ik jammer genoeg niet zoveel meer. Mijn gezondheid laat dat nu niet meer goed toe. Ik leg me nu meer toe op tekenen en fotograferen. Voor het tekenwerk gebruik ik vooral viltstiften." Bart v.d. Wal (I) en Gerard van der Wet ff Bart van de Wal en Gerard van der Wurf zijn beiden 22 jaar en verko per 3. Bart werkt op de afdeling vers, Gerard op houdbaar. Ze ge ven ook allebei blijk van een ge zonde ambitie om verder te komen binnen Albert Heijn. Bart van de Wal werkte bij V&D op de RTV-afdeling, totdat hij AH's werklunches kaderopleiding on der ogen kreeg. Sinds oktober vo rig jaar werkt hij in het filiaal Nieuwmarkt. „Ik zit hier prima, de collegialiteit is hier goed en pro blemen in werk- of privésfeer wor den goed aangepakt. Dat schept een band. Toch wil ik niet mijn hele leven hier blijven. Ik wil graag doorgroeien naar afdelingschef en daarna naar bedrijfsleider. Indien mogelijk wil ik dan na een paar jaar naar het hoofdkantoor." Gerard van der Wurf werkte voor heen bij een andere supermarkt keten. Na zijn verhuizing naar Am sterdam kwam hij bij AH. Hij heeft nu net zijn COL (Centrale Onder nemers Opleiding) afgesloten en wacht met spanning op de uitslag van zijn examen. Over de Nieuw- markt zegt hij: ,Je kan in dit filiaal veel leren. Elke dag brengt een an dere ervaring en je krijgt daardoor veel mensenkennis. Dat kan later goed van pas komen, want ik wil graag het management in." Hoewel de betaling wat achter blijft bij het gewenste, tillen zowel Bart als Gerard daar niet zo zwaar aan. „Voor nu is dat niet erg belang rijk, in de toekomst wel." Op de vraag of ze voor meer betaling Al- bert Heijn zouden verlaten, geven beide werknemers een vrijwel eensluidend antwoord. Ze zouden het wel overwegen, maar hoogst waarschijnlijk niet doen. Gerard is daarin heel beslist: „Ik wil nooit weg bij Albert Heijn. De secundai re arbeidsvoorwaarden zijn hier prima. Bovendien, wat je hier dwars zit, kom je elders ook tegen. Elk huisje z'n kruisje." Hobby's zijn voor Gerard en Bart wel belangrijk, maar er blijft gezien de toekomstplannen weinig tijd voor over. Gerard is een enthou siast stijldanser (zilver) en doet vrijwilligerswerk in een buurthuis. Bart houdt van uitgaan en doet aan hardlopen en body-building. „Ik vind bezig zijn met je spieren be langrijk, maar ik wil beslist geen 'wandelende klerenkast' worden. Van de ruim 50 werknemers van dit filiaal is er ook een aanzienlijk aantal vrouwen. Hoofdcaissière in opleiding Sonja van den Broek (23) is één van hen. Ze komt van het filiaal Johannes Verhulststraat en werkt nu sinds drie weken in de Nieuwmarkt. Dat bevalt haar tot nu toe uitstekend. „De mensen zijn er jovialer. De naam NieuwTnarkt doet het ergste vermoeden, maar het is 100% minder erg dan ik had verwacht." Sonja is erg positief over werken bij AH, ook al vindt ze de verdien sten wel wat tegenvallen. „Ze beta len hier namelijk de gewone CAO uit. Het aantrekkelijke zit hem ech ter vooral in de goede werksfeer, de collegialiteit en de korte afstand tussen kader en overig personeel." Op een vraag over een kasverschil in de afgelopen week reageert Son ja met: „Hoofdcaissière is een erg verantwoordelijke baan en dat trekt mij. Rasverschillen horen he laas bij de realiteit. Het is voor mij een uitdaging die verschillen zo veel mogelijk te beperken. Je moet dan de mentaliteit verbeteren. Slordigheid, slecht opletten en ver keerd aanslaan, zijn de voornaam ste zaken om aan te pakken. Sonja van den Broek Sonja's grootste hobby is paardrij den. Tot voor kort had ze zelfs een eigen paard, maar tijd en geld maakten het handhaven ervan on mogelijk. Toch is ze nog drie maal per week op een paardenrug te vin den. Samen met vriendinnen doet ze mee aan dressuurwedstrijden. Het gaat daarbij dan niet in de eer ste plaats om het winnen, maar om het plezier. Over haar toekomst is Sonja van den Broek duidelijk: „Ik wil niet mijn hele leven in de winkel door brengen. Over een paar jaar hoop ik naar het hoofdkantoor te kunnen overstappen. Dat zal dan vermoe delijk wel als deeltijdwerkster zijn. Tenslotte ben ik dol op kinderen en wil ik moeder zijn en werken graag combineren. Dat ik in Zaan dam woon, is in dit verband dan een prettige bijkomstigheid."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12