„Houd het een voudig I 00! lIMJfll m pagina 8 Flitsen Oud-OR-lid tegen opvolger: êm C!£1H Onder verantwoording van de CORi Willem Way en Koos van der Woude. Een oud- en een nieuw OR-lid. De één stapte na 15 jaar uit de OR, de ander zag zijn kans schoon en stelde zich kandi daat. Beiden werkten ze bij de Techni sche Dienst van Marvelo. Dat was voor de reorganisatie. Willem Way is nu pro- duktietechnicus in de dropfabriek, Koos van der Woude werkt als produktietech- nicus in de hagelfabriek. Beiden waren bereid om CORRelatie te woord te staan. Willem Way over zijn ervaringen en Koos van der Woude over zijn plan- Willem Way vond het tijd worden voor nieuw bloed in de OR. ,,Je wordt na 15 jaar toch wat milder. Het was tijd voor een wisseling van de wacht. Tijd voor nieuwe ideeën en nieuwe gezichtspun ten. Daarom ben ik gestopt." Zijn plaatsvervanger: ,,Ik had er al eer der in gewild, maar er zaten altijd al 2 mensen van de Technische Dienst in. Nu kreeg ik de gelegenheid om de afdeling te vertegenwoordigen. Die kans heb ik gegrepen. Ik heb met diverse mensen gesproken en ik kreeg de indruk dat ik het OR-werk ook wel aan zou kunnen. Ik ben er echt niet onvoorbereid ingestapt. Bij de Technische Dienst leefde het OR- werk altijd al. Ik kende veel OR-leden al jaren en ik wist ook wat ze ervoor moes ten doen." No-nonsense Willem Way, terugkijkend: ,,Mijn OR- periode werd gekenmerkt door de af bouw van zwakke produktgroepen zoals koek en chocolade. Daar is de OR inten sief mee bezig geweest. Het was nogal ingrijpend. Ik heb in die 15 jaar 5 be stuurders meegemaakt en in die periode is er heel wat veranderd. De jaren 70 waren echt de jaren van inspraak en medezeggenschap. De jaren 80 ken merkten zich door 'no-nonsense'. Dat vind je terug in het OR-werk. Hoe positief kun je als OR nog meespelen? In zekere zin is het OR-werk er niet makkelijker op geworden. Ie moet tegenwoordig uitkij ken dat je niet als een blok aan het been wordt ervaren. Wel is het zo dat de OR door de wettelijke regelingen meer in vloed kan hebben. Toentertijd was het meer van: laten we ze hun zin maar ge- Onder verantwoording van de COR ven, want we maken toch winst. Dat idee kreeg je wel eens." ,,De OR is nu veel bewuster bezig", meent Koos, „vroeger was de OR zich minder bewust van zijn kunnen dan nu." Versukkeling Het nieuwbakken OR-lid beschouwt het als één van de belangrijkste taken van de nieuwe OR om de achterban sneller te informeren. .Vroeger was er hier een personeelsorgaan. Dat gaan we weer op poten zetten. Verder zijn we bezig om het werkoverleg nieuw leven in te blazen. Het was de laatste tijd in de versukkeling geraakt. Dat stoorde me behoorlijk, want juist door werkoverleg kom je tot elkaar. Het komt nu weer op gang. We zitten nog in de beginfase, maar ik dacht dat het alweer aardig liep. Bij élk werkoverleg is er iemand van de OR aanwezig. Die moet ervoor zorgen dat het vuurtje blijft vlammen. Als je via het werkoverleg een goede sfeer weet te kweken is dat alleen maar goed voor het bedrijf..." ,,En voor de mensen zelf", vult Willem Way aan. Hobby Nu hij niet meer in de OR zit is Way wat ruimer in z'n tijd komen te zitten. ,Ik kan meer dingen doen dan toén ik nog OR- lid was", bekent hij. ,Er ging toch gauw 40% van de tijd inzitten. Zeker in de pe riode dat ik ook COR-lid was. Dan kan het niet anders of je levert in ten aanzien van je functie. Vooral in m'n COR-tijd heb ik een enorme bekendheid gekre gen. Je leert veel mensen kennen en je doet een hoop algemene ontwikkeling op. Je voelt je meer betrokken bij het hele bedrijfsgebeuren. Ik heb het OR-werk voor een deel altijd als hobby gezien. Je moet het niet erg vinden om er een paar avonden per week aan te besteden en af en toe cursussen te volgen. Nee, ik heb geen gevoel van'opluchting nu ik eruit ben. En ook geen gevoel van spijt trou wens. Ik ben blij dat ik OR-lid geweest ben en ik ben ook blij dat er een opvolger is. Iedereen die interesse heeft kan ik aanraden om in de OR te gaan. Ik zal de OR altijd te vuur en te zwaard verdedi gen en de vlag van het OR-gebeuren hoog houden." De opvolger: ,,Ik zie het OR-werk voorlopig nog niet als hobby. Maar dat je er wat voor over moet heb ben is duidelijk. Je zult 's avonds bepaal de stukken moeten doornemen." Eenzaam Heeft de gelouterde ex-OR-man nimmer schaduwzijden aan het OR-werk kun nen ontdekken? Willem Way: „Jawel.- Soms voelde je je eenzaam als OR-lid omdat jé soms niet wordt begrepen door je eigen achter ban. Dan hoor je dingen als: jullie zijn een stelletje ja-knikkers. Dan krijg je aantijgingen. Daar moet je tegen kun nen, maar leuk is het niet." Koos: „Het is zaak om besluiten zodanig voor de achterban te verklaren dat ze er vrede mee hebben." Willem: „Bij het afstoten van de chocola de kregen we allerlei dingen voor de voeten geworpen. Dat vormt je karakter, maar je moet er wel tegen kunnen. Als ik de balans opmaak dan slaat-ie toch door naar de positieve kant. Ik heb er nooit één minuut spijt van gehad dat ik in de OR ben gestapt." Koos: „Mijn eerste indrukken als OR-lid zijn hartstikke goed. En als ik Willem zo hoor is. dat een extra stimulans voor mij om ermee door te gaan. Op dit moment staan er geen grote beslissingen voor de deur bij Marvelo. Het kabbelt wat voort. 'We zijn bezig met de geluidsoverlast op de wijnafdeling en de ADV-problema- tiek. Dat laatste is een heet hangijzer. We 'hopen dat we eruit komen maar het zal niet makkelijk zijn." Koos van der Woude (1.) en Willem Way. Gesneden koek Heeft het oud-OR-lid nog een advies voor zijn opvolger? Willem tegen Koos:Duik nooit teveel in beleidsmatige zaken. Daar heb je een managementteam voor. Houd het een voudig zodat de achterban begrijpt waar jullie mee bezig zijn. Pak dingen op die leven bij de achterban, zoals vakan ties, werktijden en de sfeer op de afdelin gen. Probeer daarmee te scoren. Kijk uit dat je niet te zelfstandig - los van de ach terban - gaat opereren. De eerste keer dat ik een verslag van de nieuwe OR las vroeg ik me af: wat bedoelen ze? Toen ik zelf nog in de OR zat waren de verslagen voor mij zo klaar als een klontje. Als je zelf bij zo'n vergadering bent ge weest is het gesneden koek. Nu ik aan de andere kant zit krijg je zo'n verslag en dan begrijp je sommige zaken minder goed. Een leuke gewaarwording, dat wel, maar het toont aan dat de OR zich voortdurend moet afvragen of het niet. duidelijker kan." Koos: „Het meeste van wat Willem zegt heb ik me al ter harte genomen. Ik ben een mannetje dat niet te hard van stapel loopt. Maar op een gegeven moment krijg ik de smaak te pakken en dan loopt het vanzelf." vC' I Onder verantwoording van de COR

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 8