„Wie is er nog zo gek om zoiets te organiseren?" 9 I f Ahold valt internationaal in de prijzen F pagina 6 Flitsen Achter de decors in de Irenehal 100JAARG9I00 JAARO0IOOJAAR 100 JAAR09100 JAAR GOIOO JAAR P* :>'—r -s Ruim 65.000 feestgangers vierden vorige maand het feest van de eeuw. Vijftienhonderd bussen kwamen er aan te pas om ze allemaal naar de Irenehal in Utrecht te brengen. Daar stonden ruim driehonderd koks, barmeisjes, kelners, afirui- mers, afwassers, bakkers, traiteurs, veiligheids mensen, kermislied feest in goede bane één van de laatste p< ter de decors. n en opz i te leide Flitsen i ten een erp ,Je kunt gerust zeggen dat Ahold'ers gezonde eters zijn. Ik heb al heel wat feesten en partijen gedaan, maar dit kun je echt gezond noemen", al dus manager T.V. Grandjean van het cateringbedrijf Van Hecke. Hij heeft de supervi sie over de compleet inge richte keuken die naast de Irenehal in een tent van 540 m2 is ondergebracht. Tien koks en tien leerlingkoks zijn hier elke feestdag vanaf 6 uur 's ochtends in touw om dui zenden kilo's voedsel te be reiden. Als de laatste feest ganger 's avonds is verdwe nen, is er gemiddeld zo'n 3.500 kg eten genuttigd. Per avond gaan er ongeveer 2.000 braadworsten, 2.000 haringen, 100 kg mosselen, 120 kg ham, 2.000 flensjes, 5.000 vlaaipunten, 9-000 porties saté en 350 kg ge bakken rijst doorheen. Voor twee „Gemiddeld tussen de 500 en 600 gram per persoon. Be halve de gepensioneerden. Die hebben voor twee gege ten!", weet manager Grand jean. En dat is dan nog exclu sief de 500 kg luxe broodjes die de Albro-bakkerij op het Zaanse plein per avond om zet. Ad van Velzen van Albro: „We hebben handen vol werk. Er is nauwelijks tijd om naar de W.C. te gaan, maar we zijn gemotiveerd tot de laat ste dag." In de bakkerij zijn 5 medewerkers elke dag vanaf 11.00 uur onafgebroken be zig met het maken van 1.150 appelflappen, 500 keizer-, 1.000 saucijzen-, 500 ragout-, 500 kaas- en 600 pizzabrood jes. „We hebben berekend dat ruim 70% van alle feest gangers een broodje bij ons heeft gehaald. Dat is meer dan verwacht", aldus Van Velzen. Naast de keukentent staat een tent waarin een comple te spoelkeuken is onderge bracht. Met grote regelmaat worden hier vuile bordjes, kopjes, glazen, vorken, mes sen en lepels per bestelbus vanuit de hal aangevoerd. Keurig in kratten. De afwas wordt door een meterslange spoelmachine gevoerd. Aan het eind van de baan staat een legertje afdrogers klaar. „De spoelkeuken verwerkt een dagelijkse bulk van 150.000 eenheden", houdt manager A. van Wouw van Van Hecke staande. Het cateringbedrijf heeft in de beide tenten en in de Ire nehal ongeveer 250 mensen aan het werk, o.a. om de buf fetten te bemannen en de ta fels af te ruimen. Naast vast personeel lopen er ook veel hotelschoolstudenten rond. Bij het begin van de feesten staan ze keurig in het gelid voor de buffetten. „Dat is de huisstijl van Van Hecke", geeft manager Van Wouw te kennen. „Daarnaast biedt het tevens een goede mogelijk heid om de hele zaak vooraf te controleren."VolgensMarc Tummers, leerling van de ho telschool in Tilburg, dient de opstelling voor de buffetten nog een ander doel. „Als we er niet voor zouden staan wa ren de buffetten binnen 10 minuten geplunderd", zo vreest hij. Ahold'ers blijken niet alleen te beschikken over een ge zonde eetlust. Ook als het op drinken aankomt blijken ze hun mannetje te staan. Ge middeld wordt er per feest 5.000 liter bier getapt. „Wat je noemt stevige drinkers, maar nog niet zo erg als stu denten", zegt P.L. Hom van de Jaarbeurs. Hij is o.a. ver antwoordelijk voor de drank- voorziening. Het bier is in grote koelcontainers achter de decors opgeslagen. De ve le bierpompen zijn recht streeks op die containers aan gesloten. Overdag worden ze bijgevuld. Ook andere dran ken zijn opgeslagen achter de decors, vlak bij de buffetten. Achter de fagades van het Zaanse plein bevinden zich enorme buffervoorraden. Daardoor hoeft er tijdens de feesten niet met kratten en vaten door de zaal gesleept te worden. Decorbouwer Hans van Ma ren bv heeft daar bij het inde len van de zaal terdege reke ning mee gehouden. In de cember is het bedrijf al be gonnen met het schilderen van de decors. Met het voor bereidende timmerwerk is 2 maanden voor het eerste feest gestart. De hele zaak werd vervolgens in 6 dagen tijd door 30 man opgetrok ken in de Irenehal. Voor de bouw van het Zaanse plein maakten de decorbouwers o.a. gebruik van foto's van de Zaanse Schans. „We hebben de gevels zo authentiek mo gelijk proberen na te maken Het Zaanse plein was eigen lijk de enige concrete op dracht die we hebben gekre gen. De rest hebben we zelf bedacht", vertelt Bart van Maren. Elke avond zijn hij of zijn vader Hans present om eventuele schade aan decors of stoelen te herstellen. Veel te doen hebben ze niet. „In de discotheek sneuvelt er wel eens wat door een te groot enthousiasme", aldus Bart van Maren, „en er is ook een aantal stoelen dat het be geven heeft doordat men sen er op stonden te hossen. Maar verder valt het mee. Ik heb eigenlijk nog nooit zoiets groots als dit meegemaakt. Er zijn natuurlijk ook maar wei nig bedrijven die zich dit kunnen veroorloven. Het is echt een geweldige feestfa- briek." Fijn publiek De personeelsfeesten verto nen onderling duidelijke ver schillen. „Iedere avond heeft een eigen karakter", verze kert de heer Hom van de Jaar beurs. „Gisteren was het bij voorbeeld rustig. Op andere avonden stort men zich met een op de bars. En vanavond hebben we een groep die massaal op de buffetten af stormt. Dat ging gisteren veel geleidelijker. Hoe dat komt weet ik niet, maar het belang rijkste is gewoon dat er ie dere avond 6.000 blije men sen zijn die tevreden de zaal uitgaan. Incidenten blijven tot een minimum beperkt. Ahold'ers zijn echt een fijn publiek." Zijn woorden wor den bevestigd door manager Van Wouw van Van Hecke: Alles gaat naar wens. Ik heb de indruk dat de klanten er ook zo over denken. Het valt tenminste op dat iedereen het prima naar z'n zin heeft. In het algemeen kun je stel len dat het Ahold-publiek heel prettig is om mee te werken." Batman Hoofdaannemer van het feestcircus is Joop van den Ende Productions, bekend van TV-produkties als 'Moordspel' en de 'Sound Mix Play Back Show'. Van den Ende is een goede bekende van Ahold. Sinds jaren organi seert hij de bedrijfsleidersda- gen voor Albert Heijn. De Tijdens de jaarlijkse Su permarket Industry Con vention, die begin mei in de Amerikaanse stad Chi cago is gehouden, zijn Ahold en de Braziliaanse onderneming Bom Prego SA Supermercados voor hun uitzonderlijke pres taties bekroond met de FMI International Hall of Fame Award. Het Ameri kaanse Food Marketing Institute heeft in 1984 een prijs ingesteld voor super- marktorganisaties buiten de Verenigde Staten. Naast Nederland en Brazi lië streden dit jaar ook su permarkten uit Japan, En geland, Frankrijk, West- Duitsland en Zuid-Afrika om de hoogste eer. In het juryrapport wordt over Ahold gezegd: „Oprichter Albert Heijn had het mot to: Verkoop de beste wa ren voor de beste prijs'. Zijn kleinzoon heeft als motto: 'Houd eerst van de mensen... incasseer dan je winst'. Door het waarma ken van de beloftes van beide motto's menen wij dat Ahold in aanmerking komt voor de FMI Interna tional Hall of Fame." Tijdens de jaarvergade ring werd de heer Heijn herkozen als lid van het bestuur van FMI. contacten met de producent stammen nog uit de tijd dat hij verkleed als 'Batman' nieuwe winkels opende. Vijf jaar geleden is het bedrijf van Van de Ende begonnen met de voorbereidingen voor het 'feest van de eeuw'. Men be gon met het zoeken naar een lokatie, een decorbouwer en een cateraar en de samenstel ling van het programma. „De meeste artiesten zijn 2 jaar geleden al vastgelegd'. Behal ve Frank Ashton natuurlijk. Daar had toen nog niemand van gehoord", vertelt Wim G. Zwaan, directeur festivitei ten bij Joop van den Ende. „De artiesten vinden het fijn om hier op te treden. Dat komt vooral door de gewel dige sfeer. De hele Neder landse artiestenwereld praat erover." Directeur Zwaan heeft al 20 jaar ervaring met het organiseren van feesten, maar een project als dit heeft hij nog nooit eerder meege maakt. Samen met zijn assis tente Margot Frank is hij elke avond aanwezig. „De klant heeft er recht op dat je er bent", meent Margot, „je moet er gewoon zijn om de zaak te begeleiden en te checken. En als je dan ziet dat de feestgangers het naar hun zin hebben dan heb je het goed gedaan. Dat geeft vol doening. Samen met de Jaar beurs, Van Hecke en Van Ma ren vormen we een hecht team. We doen het met z'n allen. Daarom is het zo'n suc ces." Dat de feesten een succes zijn zullen weinigen durven ontkennen. Ook Hans van Vilsteren van de Holland In ternational Coach Group niet. In totaal zorgen 34 bus ondernemingen, waarvan er 8 tot Holland International behoren, voor het vervoer van de feestgangers naar en van de Irenehal. Er zijn een kleine 500 opstappunten, verspreid over het hele land. Hans van Vilsteren: „De bus sen verlaten soms schuddend van het feestgedruis het par keerterrein, maar dat is wel gezellig. Er zijn nog geen bus sen op de schroothoop geko men, al gaat er op de terug weg wel eens wat kapot. Het is echt uniek. Zo'n feest komt nooit meer voor. Wie is er nog zo gek om zoiets te orga niseren? Vijftienhonderd bussen. Dat is bijna de helft van het complete Nederland se buspark. Zoiets is eenma- lig!"

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6