fêmm '•iiiÉil Contactman Centrale Slagerij na jaar al bijna onmisbaar OOK COMMERCIËLE ZAKEN IN DE SLAG MET DE CREDO'S Uitslag Balans-puzzelwedstrijd pagina 12 Flitsen Iedereen die werkzaam is op de vleesafdeling van een filiaal dat zijn vlees geleverd krijgt van de Centrale Slagerij van Ahold in Zoeter- meer kent hem zo lang zamerhand: Joop Kui pers, contactman. Zijn werk: zorgen voor goe de communicatie tus sen CS Zoetermeer en 67 Albert Heijn-filialen in de regio, het wekken van begrip voor eikaars mogelijkheden en be perkingen en, als het even kan, het verbete ren van de werkwijze. Het doel: minder irrita ties bij de mensen in de filialen en in de Centra le Slagerij, minder ver spilling van vlees en meer tevreden klanten. f'L'ÖiCijyn. Vr\ (Ka. '/- Joop Kuipers is pas een jaar actief als contactman, maar hij lijkt zich nu al onmisbaar te hebben gemaakt. „Het heeft nut. Je voelt dat de waardering toeneemt", zegt hij. Inmiddels heeft de Cen trale Slagerij in Zaandam ook een contactpersoon en wordt aanstelling ervan bij andere CS'en overwogen. De heer Kuipers 39 is letterlijk en figuurlijk Ahold-man in hart en nieren. Bijna 24 jaar is hij al in dienst bij het bedrijf, eerst elf jaar als chef kruide nierswaren, daarna twaalf jaar als afdelingschef in een filiaal met CS-vIees. De be trokkenheid bij zijn 'eigen winkeltje' viel op. De zo nemanager riep daarom van tijd tot tijd zijn hulp in als een filiaal problemen met zijn vleesafdeling had. Op hét laatst werkte de heer Kuipers vier dagen per week buiten zijn eigen winkel. Toen CS-bedrijfsIeider J. van der Schoot vorig jaar behoef te had aan iemand die het contact tussen zijn bedrijf en de filialen kon verbeteren, was de keuze snel gemaakt. Hoewel het Joop Kuipers moeite kostte afscheid te ne men van zijn Utrechtse filiaal, trok de nieuwe baan wel: „Een vleesafdeling goed run nen, een klantenkring opbou wen, vertrouwen bij klanten wekken... Dat is m'n lust en m'n leven." Sinds mei 1986 probeert hij dat over te bren gen op anderen. Met veel ple zier. „Elke dag is een feest dag", is zijn motto. Dat bete kent echter niet dat alles van een leien dakje gaat. „Hele maal goed gaat het nooit. Ik weet zeker dat ik hier tot mijn pensioen bezig kan blij ven. Maar als je niet voortdu rend probeert de werkzaam heden te verbeteren, dan gaat het achteruit", zegt hij. En daarom is hij vrijwel dage lijks op bezoek bij filialen. „Bij de vitrines wordt im mers het vlees verkocht. Dan moet je niet vanachter een bureau gaan praten", zegt de contactman. Dus geeft hij bij het ene filiaal advies en luis tert bij het andere naar klach ten over de belevering. Ook assisteert hij bij de voorbe reidingen voor een (her-) opening, dan weer bespreekt hij de wensen van een filiaal. Vlees bestellen Helemaal nieuw voor Albert Heijn was de cursus Vlees Be stellen die Joop Kuipers vo rig jaar bedacht. Een cursus vlees bestellen? Waar kan dat nou voor nodig zijn? Als je dat aan Joop Kuipers vraagt, gaat hij er eens goed voor zit ten: „Vlees bestellen, dat is 't moeilijkste dat er is. Aan de ene kant mag er niet een klant zonder vlees de winkel uit. Want dan gaat-ie naar de concurrent. En aan de andere kant moet je zo slim mogelijk afprijzen om het retour zen den te voorkomen. Want dat kost scheppen geld." Het valt bijna niet te voorkomen dat filialen bepaalde soorten vlees niet in voorraad heb ben of dat ze juist teveel be stellen. Maar het kan wel een stuk beter dan nu het geval is. Daarom is het nodig dat filia len een goed overzicht heb ben van hun omzet per arti kel. Een goede administratie is daarvoor de basis. En het daarbij gebruikte bestelboek vormt de rode draad in Kui pers' cursus. Vrijwel alle af nemers van CS-vlees die van uit Zoetermeer worden bele- verd hebben de tweedaagse cursus inmiddels gevolgd. De reacties van de in totaal 106 AH-medewerkers waren op vallend enthousiast. 'Einde lijk iemand met verstand van zaken' en 'geen theoretische kletskoek, maar een praktijk verhaal', zo viel te beluiste ren. Uniek voor AH was dat naast cursussen voor full time medewerkers er voor het eerst een cursus is gege ven voor part-timers. Begrip De eerste cursusdag "komen cursisten op de CS, waar ze met slagers meelopen en het verwerkingsproces van het binnenkomende vlees vol gen. Ze bezoeken het be drijfsbureau; waar de plan ning gebeurt, en zien hoe de computer bestellingen en correcties verwerkt. Ook be kijken ze een diaserie over onder andere de presentatie en het snijden van vlees. Joop Kuipers: „Zo zien ze wat er allemaal moet gebeuren als ze een bestelling plaatsen, en vooral, waarom ze op een be paalde manier moeten be stellen. Die achtergrondin formatie is nodig voor een goed begrip." De tweede cur susdag is helemaal gewijd aan de winkel. Joop Kuipers laat 36 vaste punten de revue pas seren. Er wordt gesproken over afprijzen, reclameche ques, correcties, het ver koopplan en vele, vele ande re zaken. De deelnemers ver tellen hoe ze werken op hun afdeling en waarom dat wel of niet goed is. Automatisch ontstaat dan een discussie. Joop Kuipers: „En uiteinde lijk komt er wel uit wat de beste manier van werken is. Als de mensen aan het eind van de cursus vertrekken, zijn ze allemaal hartstikke enthousiast. Dan zie je ze de gang uitlopen en dan weet je dat ze het allemaal beter wil len gaan doen." Het effect van de cursus is lastig meet baar, maar er gaat een positie ve invloed van uit, weet Joop Kuipers. „Mensen die vroe ger alleen maar zeiden dat iets niet goed was, bellen me nu op en vragen of ik daar en daar eens naar wil kijken. Ze klagen minder, omdat ze we ten hoe de CS werkt. En ze doen suggesties voor verbe teringen. Omdat ze me vertrouwen, omdat ze weten dat ik voor de filialen knok." „Als filialen hun administratie goed bij houden, herken je dat onmid dellijk; het eerste wat je ziet is dat ze veel minder hoeven i_ Joop Kuipers. af te prijzen. Maar overal alles helemaal goed doen lukt nog niet. Er komen immers ook weer nieuwe medewerkers. En de kennis verwatert soms. Daarom moet je je neus ook laten zien", vertelt Joop Kui pers. En daarom ook biedt hij zijn cursus dit jaar opnieuw aan. Op andere gebieden zit hij trouwens ook niet stil. Zo kreeg hij onlangs gedaan dat nieuwe produkten, zoals hij al lange tijd wilde, éérst als proefmonster naar de filialen gaan. „Als de mensen het zelf gegeten hebben, kunnen ze de klanten toch veel beter ad vies geven?" De heer Kuipers prijst zich ook om die reden gelukkig met zijn nieuwe functie. „Als ik vroeger een suggestie voor de CS had, was ik de enige en werd er nau welijks geluisterd. Nu staan er 67 filialen achter me als ik wat vraag." De credo-campagne maakt school. Niet lan ger zijn de credo's het exclusieve terrein van de Albert Heijn-filialen. Ook bij andere onder delen van de AH-orga- nisatie sleutelt men momenteel druk aan de service. Bij Commer ciële Zaken bijvoor beeld. Een speciaal in het leven geroepen werkgroep heeft de cre do's onlangs toepasbaar gemaakt voor de com merciële managers. In plaats van Vier wach tenden voor de kassa, dan de volgende open' heet het hier: 'Com merciële Zaken is van maandag tot en met vrijdag van 9.00 tot 18.00 uur altijd bereik baar'. Flitsen sprak met Theo Koenders, assorti mentsmanager non food en lid van de cre do-werkgroep. Theo Koenders: „De be reikbaarheid van onze afde ling is één van de belangrijk ste punten. Daar hebben we in het verleden al heel wat klachten over gehad uit de filialen. We kregen vaak ver wijten als: vrijdagmiddag zijn jullie vrij, maandag slapen jullie uit, dinsdag en woens dag vergaderen jullie en als we geluk hebben kunnen we jullie op donderdag tussen 9 en 10 uur bereiken. Overdre ven natuurlijk, maar het klopt inderdaad dat we niet altijd zo eenvoudig bereikbaar wa ren. We hebben sinds kort een dienstregeling ingesteld voor assortimentsmanagers en hun assistenten, zodat er altijd iemand is bij wie de vra gen gedeponeerd kunnen worden. Filialen hoeven hun vragen niet meer op te zouten. Ze worden hier geabsorbeerd en binnen 4 uur beantwoord. En als er binnen die 4 uur geen antwoord gevonden is, wordt het filiaal toch binnen die tijd teruggebeld met de mededeling dat er aan ge werkt wordt, maar dat het wat langer duurt. Vragen over bepaalde artikelen moe ten soms naar de leveranciers teruggespeeld worden. Dat duurt wel eens wat langer, maar we proberen ook de le veranciers te doordringen van de noodzaak om zo snel en duidelijk mogelijk met antwoorden tè komen." Winkelsfeer Ook de beantwoording van schriftelijke vragen is verbe terd. „Filialen verweten ons vaak dat antwoorden te laat kwamen en dat we nergens rekening mee hielden. Eén van onze hoofdregels is nu dat we zorgen voor een dui delijke communicatie met de filialen", aldus Theo Koen ders. De puzzelwedstrijd uit Ba lans, het interne jaarver slag van Albert Heijn, is gewonnen door Sander Verschuur uit Zevenber gen. De bijna 300 inzen ders hadden allemaal de juiste oplossing weten te vinden. De prijzen wer dén derhalve toegekend op basis van de naam die de inzenders voor de puz zel moesten bedenken. Na langdurig beraad wees de jury, bestaande uit Thea Beets, Aart Vonk, Ton van Gerwen (allen werkzaam in filiaal 1133), Rob Slij pen, Evelien Veltman (beiden van Ahead Adver tising) en Aad Schoen (PR Ahold), de inzending van Sander als beste aan. Hij had voor de puzzel de naam 'Albert Breijn' be dacht en won daarmee een geheel verzorgd weekend voor 4 tot 6 per sonen in het Ostara- vakantiepark 't Wolfsven te Mierlo. De tweede prijs, een com pleet diner voor het hele ge zin in een AC Restaurant naar keuze, ging naar J.L.M. Rodel uit Oldenzaal, die de toepas selijke naam 'Warwinkel' in zond. Cadeaubonnen ter waarde van 40,- gingen naar: Karin van Schaik (Amersfoort), D.E. Mulders (Vlaardingen), R.A.F. Kant (Gorinchem), M. Japin-Swinkels (Amsterdam), A. van Grunsven-v.d. Donk (Geldrop), R.R. Bohne (Alk maar), G.J. Hendriks (Gro ningen), S. Merlijn (Amster dam), H. Schildt (Spijkenis- se), J.H.M. Hensels (Maas tricht), D. Elshout-v.d. Water (Waalwijk), E. Soeters (Oos terhout), T. Schepers (St. Oe% denrode), J. Betten-van Em- pel (Castricum), M.H. Schra- ma (Rijswijk), H. de Vries (Groningen), J. Gruyters (fi liaal 1348), J. v.d. Ende (Naaldwijk), J. Beekmans (Tilburg), R. Stegeman (fi liaal 1146), W. van Iersel (Den Bosch), F.X.M. Stave- nuiter (Zaandam), J.N. Ver heul (Woerden), Pauline Kroonenberg (Schoorl), J. Sparling (Maarssen). De credo's voor Commercië le Zaken zijn net als in de filia len verdeeld over de rubrie ken klantenbehandeling, versheid/kwaliteit, assorti ment, winkelsfeer en prijs. Voor 'prijs' is één van de hoofdregels: 'Elk door de fa brikant voorgeprijsd artikel is voorzien van een duidelijk prijsetiket'. Om die regel te verwezenlijken zullen de as sortimentsmanagers elk voorgeprijsd artikel persoon lijk moeten goedkeuren. Daarbij zullen de artikelen ook op hun consequenties voor filialen met scanning beoordeeld worden. Een goede winkelsfeer hoopt men bij CZ te bevorderen via het actieprogramma. „Ons actieprogramma bevat vol doende elementen om de winkelsfeer positief te beïn vloeden", luidt één van de hoofdregéls. CZ moet er dan wel voor zorgen dat displays voldoen aan de voor AH gel dende normen en dat het promotiemateriaal overeen komstig de normen voor het AH-winkelbeeld is gemaakt. Overigens gaat het hier nog om voorstellen van de credo werkgroep. Het plan van aanpak moet nog goedge keurd worden door de pro jectgroep die verantwoorde lijk is voor de hele campagne. Bij CZ hoopt men die goed keuring dezer dagen te krij gen. Theo Koenders: „In afwach ting daarvan zijn we alvast volgens een aantal voorge stelde regels gaan werken. Hoe eerder die dingen voor elkaar zijn hoe beter het is."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12