Hoewel de kant van de grote plas' voor spoedig. De overname van BI-LO, in 1962 opgericht door de inmiddels overleden Frank Outlaw te Mauldin (South Carolina), bleek een schot in de roos te zijn. Het aantal vestigingen, ver deeld over de staten South j en North Carolina, Georgia en Tenessee, is de afgelo- i pen tien jaar gestegen tot 160. BI-LO, op z'n Ameri kaans uitgesproken als 'baai loo' (Buy Low Koop Laag), blijft zijn naam nog steeds eer aan doen. Het be drijf hanteert nog altijd de formule van lage prijzen en de garantie van goede kwa liteit. Na de overname van de winkelketen werd onmid dellijk gestart met de ver sterking van de marktposi tie. Inmiddels is het winkel beeld door onder andere de invoering van een nieuwe huisstijl aangepast. Het as sortiment werd uitgebreid en verfijnd en er is een huis merk geïntroduceerd. Wan neer de ontwikkelingen zich in hetzelfde tempo voortzet ten, dan telt BI-LO tegen het einde van dit jaar 180 filia len. Het bedrijf behaalde in het afgelopen boekjaar een omzet van 1.127 miljoen dol lar. Het aantal medewer- zich met name in de grotere steden voor, maar ook in de kleinere plaatsen ziet men dit steeds meer. Al deze fac toren bij elkaar opgeteld zorgen er voor dat de concur rentie steeds zwaarder wordt. Om tegengas te kun nen geven, is daarom een versterkt ontwikkelingspro gramma voor BI-LO en GFS op papier gezet. Het aantal winkels zal belangrijk wor den uitgebreid en vele be staande vestigingen zullen worden aangepast aan de nieuwe eisen. De verster king van het marktaandeel zal tevens gestalte krijgen door de aanpassing van het assortiment, waarbij de na druk op gezond leven en vers voedsel wordt gelegd." Over de eventuele aankoop van een derde keten zegt het RvB-lid Everaert: „In ver band met de hoge overna meprijs, die vaak minimaal 20 keer de winst is, is dat voor ons thans niet interes sant. Groei van de Ameri kaanse omzet zien wij dan ook door de uitbreiding van de bestaande ketens, maar als zich een juiste gelegen heid voordoet, hebben we zeker nog belangstelling voor een derde keten." kers bedroeg vorig jaar 11.400. In tegenstelling tot zuster maatschappij BI-LO, legt Giant Food Stores een ster ker accent op service in plaats van op prijzen. De historie van GFS gaat overi gens terug tot 1923 toen Da vid Javitch in de plaats Car lisle (Pennsylvania) een kleine kruidenierswinkel begon. Hoewel Pennsylvania als belangrijkste werkgebied kan worden aangemerkt, werd ook een beperkt aantal winkels in Maryland en (West) Virginia geopend. GFS exploiteert nu 41 groot schalige supermarkten met een gemiddelde bruto vloer oppervlakte van 2.700 vierkante meter. Evenals bij BI-LO kregen de GFS-filia- len de beschikking over een nog groter assortiment. Aan de bestaande 10.000 artike len zijn nu exotische vruch ten, vetarme vleeswaren en delicatessen toegevoegd. Het merendeel van de filia len verkoopt sinds kort ook verse vis, bloemen en plan ten. Ook de leiding van GFS kijkt terug op goede jaren. De omzet steeg in 1986 dank zij een scherp prijsbeleid naar 529 miljoen dollar. Er Amerikaanse be drijfsresultaten allerminst slecht zijn, blijft alertheid gewenst. Drs. P. J. Everaert, lid Raad van Bestuur en be last met de buitenlandse Ahold-activiteiten, onder streept dat. „De concurren tie is in 1986 enorm toegeno men. Bovendien zijn veel andere supermarkten be gonnen met vergelijkbare formules van weekspecials in plaats van acties." Je ziet ook steeds vaker een duide lijke imitatie van het BI-LO 'every day low price'-princi- pe. Daarnaast is er sprake van een grote verandering in het formaat en de presen tatie van de Amerikaanse winkels. Er komen steeds meer grotere winkels die de kleinere dwingen zich aan te passen of te verdwijnen. Die aanpassing gebeurt dan in de vorm van een groter assortiment en lagere prij zen. Dit verschijnsel doet werken thans 5.316 mensen bij het bedrijf. Verwacht wordt dat het aantal vesti gingen tegen het einde van dit jaar 46 zal Ledragen. 91

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 93