Oversteekin 1977wen AHOLD IN AMERIKA stadwas öpanje besluit uitsloeg. De eerste voorzich tige stap over de grens was de opening op 5 oktober 1976 van de supermarkt CadaDia (Elke Dag) in de Madrileen- se voorstad Getafe. Het aan tal filialen groeide geleide lijk naar 38. Echter, in de zo mer van 1985 maakte de Raad van Bestuur bekend dat besloten was de Spaan se detailhandelsactiviteiten te staken. „Hoewel, na een aantal moeilijke beginja ren, het beleid bij CadaDia vruchten blijkt af te werpen, is schaalvergroting op korte termijn noodzakelijk tenein de, ook op langere termijn, goede resultaten te berei ken", zo liet men weten. Ahold was daarvoor op zoek geweest naar een tweede Spaanse keten en was in contact gekomen met de En gelse detailhandelsonder neming The Dee Corpora tion die ook in Spanje actief was. In plaats van te kopen van de Britten, werden de zaken omgedraaid. The Dee Corporation kocht CadaDia van Ahold. De overname had geen personele conse quenties, want alle mede werkers bleven in dienst, zij het onder Britse vlag. Ondertussen verliep de ont wikkeling 'aan de andere „We hebben ons op het buitenland gericht, irdat we in Nederland uitgekeken raker ene worden gëïïielt^2^^^^B!BSnrning was bereikt met GianVbcWM'ores (GFS). In dit geval ging het om dt^rername van 29 Amerikaanse supermarkten. Het nieuws dat Ahold naast in Spanje ook in Amerika ging investeren sloeg des tijds in als een bom. Door deze beslissing rangschikte Ahold zich onmiddellijk on der de weinige detailhan delsondernemingen die werkelijk wereldwijd opere ren. Het bericht van de over name zorgde in 1977 voor een tweeledige reactie. Flit sen omschreef dit als volgt: „Menig Ahold'er zal zich in eerste instantie trots heb ben gevoeld. Direct daarna zal er een gevoel van twijfel zijn ontstaan. Wat gaat er nu met ons bedrijf gebeu ren, stopt de Nederlandse uitbreiding hierdoor en wordt door deze stap de werkgelegenheid aange tast?" Voor die tijd uiterst begrijpelijke vragen, want Nederland stond aan de vooravond van een econo mische teruggang. Het aan tal werklozen steeg tot onge kende hoogte en bedrijfslui- tingen waren aan de orde van de dag. De heer A. Heijn nam de onrust weg door in Flitsen te stellen: „De uit breidingen in ons land wor den niet gekort. Ahold gaat in Nederland door op de wij ze zoals men dat tot dusver re heeft gedaan." jaar 1986 werd een omzet van 11,4 miljard behaald. Uiteraard is deze omzetstij ging niet alleen toe te schrij ven aan de buitenlandse ac tiviteiten. De economie in eigen land trok na verloop van tijd weer aan en de heer Heijn hield zich aan zijn toe zegging uit 1977: „Men kan er verzekerd van zijn dat als zich in eigen land uitbrei dingsmogelijkheden voor doen, deze zeker zullen wor den gegrepen." De toename in deze periode van de aan tallen Albert Heijn-, Etos- en Alberto-vestigingen spreekt wat dat betreft boekdelen. Ahold is van huis uit een Ne derlands bedrijf. Ondanks de toenemende belangen in Amerika zal dat ook in de toekomst niet anders wor den. In een interview met de heren A. en G. J. Heijn, dat elders in deze editie staat, wordt een eventueel vertrek van Ahold uit Nederland met klem afgewezen. Het heeft overigens 89 jaar ge duurd voordat Ahold zijn vleugels in het buitenland De reden waarom het bedrijf zijn toevlucht naar het bui tenland nam onderbouwde hij als volgt. „Er is een aan tal beperkingen dat ons over het algemeen van buitenaf wordt opgelegd. Dat is bij voorbeeld het stroeve vesti gingsbeleid rond de Miro's. Dat maakt dat wij langza mer dan gewenst tot ont plooiing kunnen komen. En tot slot is er de veranderde opvatting over de opzet van nieuwbouwwijken. Deze worden op veel kleinere schaal dan voorheen ge pland. Daarin past niet het formaat supermarkten dat wij nodig hebben voor een lonende exploitatie. Waar in de planning dan nog wel plaats is voor dergelijke vestigingen, krijgen lokale middenstanders vaak voor rang boven het grootwinkel bedrijf", aldus de heer Heijn. Het besluit om behalve in Nederland ook in Amerika te investeren heeft invloed op de omzet gehad. In 1977 be haalde Ahold een omzet van 3,4 miljard. Over het boek- 90

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 92