Albert Heijn zag al snel het nut van een goed herkenbaar beeld merk in. Reeds in het begin van deze eeuw werden de initialen A en H op een rond vlak in elkaar gevlochten tot een fraai logo. Het eerste AH-beeldmerk werd niet echt consequent toegepast. Bovendien waren er nogal wat varianten in omloop. Het beeldmerk kwam onder andere voor in advertenties en op strooibiljetten. Daar naast werd het gebruikt als stempel. In de jaren dertig deed een nieuw beeldmerk zijn intre de. De cirkelvorm werd ge handhaafd, maar de initia len werden nu naast elkaar gezet. De robuuste, driedi mensionale letters moesten Albert Heijn een solide en betrouwbaar imago geven. Het logo stond als een huis en zou ongeveer 20 jaar lang in gebruik blijven. Het was te vinden op speldjes, in ad vertenties en op allerlei an dere uitingen van het be drijf. Halverwege de jaren vijftig kwam er een nieuw beeld merk. Twee zwierige initia len met een kroontje erbo ven (AH was immers hofle verancier) op een soort tele visiescherm. Het nieuwe lo go werd, in tegenstelling tot de vorige twee, consequen ter toegepast. Het verscheen in de winkels, op verpakkin gen en in advertenties. In 1966 werd het vervangen door de huidige AH-huis- stijl. Egbert Jonker, Hoofd van de vormgevingsafde- ling van Ahead Advertising, was indertijd nauw betrok ken bij het ontstaan en de introductie van het beeld merk. Egbert Jonker: "We hebben het in 1965 laten maken bij een Engels bureau: Allied Industrial Designers (AID). Die hadden en hebben veel ervaring op het gebied van huisstijl en identiteitsuitin gen. Het moest een goed herkenbaar, eenduidig symbool worden dat op alle 86

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 88