Gedroogde vruchten in plaats van groente BUZ laat oude tijden herleven Het blik won van het glas en verloor weer Leeggeroofd en faam te verwerven dank zij de kwaliteit van zijn zelf- gebrande koffiebonen. Hij verkocht zijn koffie en thee in voorbedrukte zakken waar zijn naam op stond. De kwaliteit en smaak werden nauwlettend in de gaten ge houden, "want", zo zei hij, "koffie en thee worden in ieder huis gebruikt. Wan neer kwaliteit en smaak goed en lekker zijn en de prijs bovendien aantrekke lijk is, dan komt de klant naar mijn zaak en daar zijn nog meer goede artikelen te koop." Naast allerlei peulvruchten zoals witte, gele en groene bonen vonden ook Alkmaar- se gort, parelgort, gort-grut ten, havermout, griesmeel, gierst, rijst, tarwebloem, boekweitmeel, maisfvoorde kippen), krenten, sucade, enzovoorts gretig aftrek. De minder bedeelden moesten hun honger zien te stillen met de smakeloze, maar wel maagvullende paardebo- nen. In dezelfde periode (1890) kwam als eerste verpakt produkt havermout op de markt. Vele andere verpakte produkten zoals aardappel meel, maïzena, pudding poeder, sauzen, soepen en bouillonblokjes zouden in hoog tempo volgen en na men geleidelijk bepaalde werkzaamheden (scheppen, wegen en vouwen) uit han den van de kruidenier. Suiker werd ook al verkocht, maar dat diende eerst te worden bewerkt. Deze zoet stof werd in keiharde bro den aangeleverd die moes ten worden gebroken. Daar na volgde het helse karwei van raspen. Dit 'voorrecht' was altijd aan de jongste be diende voorbehouden. Pa neermeel was ook nog niet uitgevonden. Daarvoor werd hard en oud vermalen tarwebrood gebruikt. Een belangrijke assortiments- groep waren de gedroogde (zuid-)vruchten die er in al lerlei soorten en maten ver krijgbaar waren en vooral in de steden als groente wer den gegeten wanneer de verse groente te duur was. Behalve de gewone AH-win- kels, die melk, boter, mar garine, kaas en fijne vlees waren verkochten, kenden de steden rond de eeuwwis seling ook de zogenaamde Gelderse-winkels die wél hetzelfde assortiment voer den, maar al hun artikelen in het oosten van het land inkochten. Volgens de ken ners uit die tijd stond 'Gel ders' voor top-kwaliteit. Dat was afgeleid uit de bewe ring dat het beste vee op de oevers van de Maas, de Waal en de IJssel graasde. Nog steeds bevinden zich in het land Van Maas en Waai veel zuivel- en vleeswaren- fabrieken. Een oude stelling in de de tailhandel is dat de kruide nierswinkel het voorportaal van de wereldhuishouding is. Dat gold zeker voor de Nederlandse winkels, die dank zij de grote koopvaar dijvloot over veel buiten landse artikelen konden be schikken. Desondanks was welvaart tegen het einde van de negentiende eeuw beslist nog geen gemeen goed voor de Nederlandse bevolking geworden. Er kwamen povere maaltijden op tafel en iedere (halve) cent werd in die dagen noodgedwongen meerdere malen omgekeerd. Het as sortiment van Albert Heijn was daar op ingesteld. Veel produkten die toen over de toonbank gingen zijn bijna volledig uit de moderne su permarkt verdwenen. Vreemd is dat niet, want zelfs het beste artikel kent een levenscyclus. Toch her leven in de manier van het aan de man of vrouw bren gen op beperkte schaal de oude tijden weer door de in troductie van het BUZ-sys- teem (Bedien-U-Zelf) voor zo wel groente en fruit als een aantal kruidenierswaren. Rond 1910 werden de eerste comestibleszaken geopend. Naast de standaardkruide nierswaren verkocht men er fijne eetwaren en wijn. Na het einde van de Eerste We reldoorlog begon Albert Heijn via deze winkels met de introductie en populari sering van allerhande glas- conserven die tegen lage prijzen over de toonbank gingen. De luxe artikelen zoals vruchten van Delmon- te. Engelse jam en de ket chup van Heinz deden hun intrede in de AH-winkels en werden binnen afzienbare tijd volksartikelen. Uit prak tisch oogpunt (kleinere kans op breuk en eenvoudiger te stapelen) moesten glascon- serven het veld ruimen voor blikken. De laatste tien jaar zijn de glasconserven weer met een bijna onstuitbare opmars begonnen. De huis merken namen in 1913 een grote vlucht toen de heer Heijn op een bijeenkomst meldde "de bescheiden fa bricage en verpakking van een aantal voedings- en ge notmiddelen in eigen fa briek beduidend te gaan uit breiden." Het vormde de eerste aanzet tot wat later het eigen merkenbeleid zou worden. Allerlei denkbare artikelen werden voorzien van het AH-vignet en kregen verkooptechnisch de beste plaats op het schap. Begin jaren '30 onderging het AH-assortiment een ster ke verandering. Bestaande produkten kregen dank zij de verdergaande industria lisering een andere verpak king of werden voor het eerst voorverpakt. Verder kwamen er veel nieuwe arti kelen bij zoals hagelslag, tandpasta, pindakaas, rol letjes zuurtjes, chocolade- repen, zelfrijzend bakmeel, vermicelli, macaroni, cus- tard, vruchtenlimonade, en- Q zovoorts. Met het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog werd j een rem op de verdere ont- wikkeling van het AH-assor- timent gezet. Voormalig AH- directeur Legerstee herin- j nert zich die periode nog als de dag van gisteren. "Het aanzien van de winkels ver- anderde na 1941 ingrijpend. Artikel na artikel 'ging op de bon'. Tegen inlevering van I bijvoorbeeld een boterbon kréég de klant dan zijn rant- I soen van dit artikel. Een groot deel van de tijd zaten de medewerkers in het fili aal bonnen uit te zoeken en op te plakken. Hiermee kon den ze dan, als het niet te genzat, een nieuwe uiterst bescheiden voorraad krij gen. Door het ontbreken van voldoende grondstoffen kwamen er ook surrogaat artikelen om zodoende het naderende spook van om- zetvermindering af te we ren. Eén van de bekendste vervangers was de AH-kof- fie onder de merknaam Smalsko (smaakt als koffie). Tegen het einde van de Duit se overheersing was Neder land volledig leeggeroofd en werden de filialen slechts af en toe nog van verse artikelen voorzien. Eén van de laatste leverin gen waren kistjes met losse jam die in de winkels in pot jes werd gedaan. Op de schappen stonden slechts lege dozen die eerst groene erwten bevatten, maar die gingen ook spoedig over de toonbank, en later met zand waren gevuld. In de bakken lagen showkaarten met af beeldingen uit betere tijden. Toen in mei 1945 de gealli eerde 'vliegende kruide niers' hun voedselpakketten boven de Randstad uit wierpen, werd Albert Heijn 81

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 83