3S3S& Antivliegen (koel)kast mil HETASSORTIMENT GEWIKT EN GEWOGEN heer Heijn sterke drank ver kocht, hoefde slechts boven de toonbank te kijken. Daar hing een beeltenis van de Griekse God Bacchus, die aangaf dat er desgevraagd ook uit andere vaatjes kon worden getapt. Symbolen voor produktgroepen waren in die tijd in verband met het analfabetisme de gewoon ste zaak van de wereld. Een uit hout gesneden zeeslang betekende zoveel als: ge neeskrachtige kruiden en specerijen worden hier ver kocht. Buiten de winkel kon eveneens een goede indruk van het assortiment worden verkregen. Twee karotten (rollen gesponnen tabak) bij de deur gaven aan dat er ta bak en snuif (gemalen tabak met specerijen) werden ver handeld en het theekistje liet weten dat er fijne koffie en thee te koop was. Wasmiddel plus het 'bolle tje blauw' waren in de eerste AH-winkel eveneens te koop. In de winkel werden grote stukken huishoudzeep geraspt. Deze zeepkorrels losten in het kokende water snel op en een houten stam per, waar de was mee werd gedaan, zorgde voor het broodnodige schuimende sopje. Vleeswaren (vaak niet meer dan ham, spek, rookvlees en Gelderse worst) en kaas behoorden ook tot het assortiment. Daar de koelvitrine nog niet was uitgevonden, werden deze artikelen in de anti- vliegenkast gehangen. Dit was een eenvoudig kastje met glazen ruitjes dat achterin de winkel hing waar het koel en donker was. De verkoop van diver se plantaardige bakoliën zorgde voor een belangrijk aandeel in de omzet. Er wer den onder andere raapolie, boterolie en slaolie ver kocht. Wist u dat deze laat ste soortnaam is afgeleid van het bewerkingsproces; het slaan van arachide- noten? Albert Heijn wist snel naam BgtasO: 80

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 82