VAN VADER OP ZOON "Wat is er mooier dan van je hobby je beroep te maken Vroeger was het vak zwaarder Albert Heijn, een bedrijf waarbij men snel denkt aan het doorgeven van het werk van vader op zoon. Van Albert op Jan en Gerrit Heijn, van deze twee laatsten weer op Albert en Gerrit Jan. Maar het betreft niet alleen de leiding van de onderneming. De vader op zoon-traditie binnen Albert Heijn is in de afgelopen 100 jaar veelvuldig voorgekomen. Hierna twee voorbeelden. DRIE GENERATIES OVER HET SLAGERSVAK BIJ AH: Grootvader Cees (70), zoon Ruud (38) en kleinzoon Michel (16) zitten in de achterkamer van het grootouderlijk huis in het centrum van Wassenaar te praten over het vak van de twee oudsten en de grote belangstelling van de jongste: het slagersvak. Hun achternaam luidt, heel toepasselijk: Van der Ham. De vertegenwoordiger van de oudste generatie zegt: "Ja, dat gaat meestal zo. Wanneer we bij elkaar zitten, dan is dit het vaste onderwerp van gesprek." Grootvader Van der Ham heeft een vergeeld krante knipsel te voorschijn ge haald en vertelt aan de hand hiervan dat hij op zijn dertiende als jongste be diende bij een plaatselijke paardeslager in dienst trad. Dertig jaar later reageerde hij op een personeelsadver tentie van Albert Heijn waarin slagers voor de eer ste Centrale Slagerij in Den Haag werden gevraagd. Dat was in 1959. Aan andere sol licitaties kwam hij niet meer toe. Op 63-jarige leeftijd maakte hij gebruik van de VUT-regeling. "Ik had er toen vijftig werkjaren opzit ten en voor mij was het wel letjes geweest. Nee, de kriebels om nog een keertje bij een andere baas te gaan werken heb ik nooit gehad. Ik had het bij Albert Heijn goed naar mijn zin en dan is die drang om te veranderen er niet. Ik vind het slagers vak nog steeds schitterend. Voor mij was het een hobby en wat is er nu mooier dan daar je vak van te maken?" Bij zoon Ruud, inmiddels chef-slager bij de Albert Heijn-vestiging in Waddinx- veen, zat de liefde er voor dit ambacht al vroeg in. "Als jo chie van zeven ging ik met mijn vader mee om te kijken. Ik vond het allemaal prach tig en als de mensen vroe gen wat ik later wilde wor den, dan zei ik onmiddellijk: slager. Van der Ham senior vult aan: "Ik heb nog gepro beerd om hem op andere ge dachten te brengen. In die tijd was het vak namelijk een stuk zwaarder dan te genwoordig, maar daar wil de hij niets van weten. Hij moest en zou slager wor den!" Ruud van der Ham kijkt zijn vader lachend c en vervolgt zijn verhg "Toen ik na de slag© school bij een particj slager aan de slag ko$? be-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 76