1887, 1® MAAR WAT GEBEURDE ER EIGENLIJK? ln In Engeland is dan al enige jaren The Salvation Army actief. Oprichter William Booth an tevreden zijn in 1887, want dan krijgt ook Nederland een eigen afdeling. Er worden dat jaar trouwens opvallend veel kerkgenootschappen opgericht en kerken ingeze gend. De economische ontwikkelingen zijn niet zo sterk en dergelijke zwakke tijden komen de kerkgang ten goede. Er is ook tijd voor vertier. De Noordbrabantsche Wielrijderskring houdt in maart van dat jaar een eerste provinciale 'wegwedstrijd op wieiers'. Er is een lange route rond Breda. De deelname aan deze nieuwigheid heeft nog geen Tour de France proporties aangenomen. Slechts acht renners doen eraan mee. De PTT- commies Michel Aertnijs uit Eindhoven verslaat de overige deelnemers. Misschien is dit wel het begin van de wielerhysterie in Nederland. M eer vertier: op 2 december opent in Amsterdam het 'hippologisch paleis' van het Koninklijk Nederlandsch Circus Oscar Carré, nu beter bekend als theater Carré. Die eerste dag zijn er slechts genodigden. De tweede dag komt Het Gewone Volk en ziet als eerste de trotse directeur Oscar Carré de piste binnenlopen, omgeven door een haag van blauwgejaste en witgetreste stalmeesters. Het wordt een voorstelling met spektakel. Artiesten zijn de zich 'lieve knapen' noemende Adolf en Albert en Amalia i Salamonska - dat was mevrouw Carré- met een paardendressuur. Nu nog is Carré nog steeds een beroemd adres voor alle wereldartiesten. Een greep uit de grootheden die er in de loop der jaren optraden: Frank Sinatra, André van Duin, Josephine Baker, Lou Bandy, Freek de Jonge, Buziau, Toon Hermans, Snip en Snap. Een ander beroemd adres: Baker Street 221b in Londen. Daar woonde - volgens de schrijver Sir Arthur Conan Doyle - de wereldberoemde detective Sherlock Hol mes. Een eerste boek met hem als hoofdrolspeler 'Een studie in rood' verscheen juist in 1887* Nog steeds worden er brieven aan het adres in Baker Street gestuurd van mensen die meer willen weten over deze slimste detective aller tijden, die altijd een domme assistent naast zich wist. Zo hoort dat in detectiveboeken: anders wordt het de lezers nooit duidelijk dat de hoofdrolspeler briljant is. Terug naar Nederland. In Amsterdam opent Magazijn de Zon. Er komt geen klant die eerste openingsuren op zaterdagavond. Een foutje van de directeur. De Joodse rustdag Sabbath was nog niet ten einde. Het is in de afgelopen honderd jaar toch nog goed gekomen met Magazijn De Zon, nu beter bekend als Vroom en Dreesmann. Verder schijnt er dat jaar ook nog iets in Oostzaan te zijn gebeurd met ene Albert Heijn.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 74