MAAR WATGEBEl u u u et jaar 1887 staat niet groot genoemd in de geschiedenisboeken. Kleine en grotere gebeurtenissen wisselden elkaar af. Koningin Emma ontsnapt aan een ongeluk, detective Sherlock Holmes lost zijn eerste zaak op, theater Carré opent en een kapitein ziet ze vliegen. Ach, het jaar 1887, maar wat gebeurde er eigenlijk? et is 19 februari 1887. Koningin Emma stapt met de dan zesjarige prinses Wilhel- mina in een rijtuig. Van paleis Noordeinde in Den Haag gaat de rit richting Scheveningen. De vorstin wil persoonlijk de versieringen zien. Die heten dan trouwens nog feeërieke illuminaties in gepavoiseerde straten te zijn. Koning Willem III viert dan zijn zeventigste verjaardag. Zoiets wordt massaal gevierd. Het wordt echter één van de angstigste dagen uit het leven van Koningin Emma en haar latere troonopvolgster. De uitgelopen orangisten wuiven en vorstelijk zwaait de koningin terug: tot het rijtuig bij de tol op de Oude Scheveningseweg aankomt. Op de rug van één van de paarden zit een jockey om de beesten in toom te houden, maar hij kan niet verhinderen dat de paarden op hol slaan, de jockey belandt op de straat. In een wilde vaart schiet het rijtuig door de straten. Het gegil van de omstanders brengt de dolle paarden allerminst tot rust. In de Zeestraat ramt het rijtuig een ander voertuig. Prinses Wilhelmina kruipt angstig op schoot bij Koningin Emma. In diezelfde Zeestraat werpt zich dan manmoedig de 21-jarige koet sier Anton Kabelaar in de strijd. Gewapend met een zweep loopt hij op de paarden toe. Aan gevaar voor eigen leven denkt de man niet. Bij het Scheveningse Veer weet de dan geboren volksheld de schuimbekken de paarden tot stilstand te brengen. Het gevaar is dan geweken en Kabelaar wordt beju beld, maar zoals het zo vaak gaat met derge lijke helden raakt hij alras in de vergetel heid. Er is geen televisie die zijn heldendom vergroot. Kabelaar wordt een oud man. Wanneer hij 71 jaar is, wordt hij uit het vergeet boek gehaald en wordt in heel Ne derland een geldinzameling gehou den. Maar Kabelaar - steuntrekker - krijgt het geld niet in handen. Wil helmina - inmiddels koningin - tast ook in de buidel. Hij krijgt geld, maar mag het alleen aan kleding besteden, bepaalt de vorstin die zelf liever niet terugdenkt aan die ang stige uren in de koets.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 72