TweeT^T^sterren koelkasten Sparen Premie van-de-Maand Club i Tafelmodel 170 LITER DIN/BESTELNUMMER A-G66 CIubprijsf259.- Gezinsmodel □ubprijsf359- Diepvrieskast 70 LITER DIN BESTELNUMMER A 333 Clubprijs f 259.- effectenhandel toonde inte resse. In een uitgave van een Commissiebank voor Incourante Fondsen werd een biedkoers vermeld van 135% die al snel opliep naar 150%. Voor tal van Neder landers was dat een extra prikkel om in het bezit te ko men van de obligaties van Albert Heijn. Men was graag bereid voor vrienden, kennissen en familieleden boodschappen te doen om op die manier in versneld tempo obligaties bij elkaar te sparen. Sommige klanten zagen de obligaties als een uitstekende voor ziening voor de oude dag. Anderen spaarden voor kin deren of kleinkinderen. "Toen wij over de obligaties lazen zei ik tegen mijn man dat dat een mooie gelegen heid was om voor de kleine meid te gaan sparen. Onze Marion is twee jaar", aldus een enthousiaste spaarster. Naarmate de populariteit van de obligaties steeg, daalde de leeftijd van de obligatiehouders. In het blad AllerHande versche nen foto's van steeds jonge re beleggers. Een meneer uit Zeist schreef dat hij zijn vier maanden oude dochter onder de toch wat voorbari ge titel 'mevrouw' als obli gatiehoudster had inge schreven. De opmars van de obligaties was niet te stuiten. Het duurde dan ook niet lang of ze werden ook op de beurs verhandelbaar. Banken kre gen van institutionele be leggers de opdracht om zo veel mogelijk obligaties op de kop te tikken. Er werd soms meer dan 70 gulden voor betaald. Zelfs 'The Fi nancial Times' sprak zijn be wondering voor het systeem uit. Eind 1961 waren er ruim 850.000 klantenobligaties uitgereikt. De klanten van AH hadden rond 43 miljoen gulden bij elkaar gespaard. Het succes was groot. Zo groot zelfs dat AH gedwon gen was om met de uitgifte te stoppen. Er kwam veel te veel zgn. vreemd geld bin nen. De balansverhouding werd daardoor volledig scheef getrokken. Het zegel - systeem was echter, met na me door het klantenbinden- de effect, te mooi om zomaar op te geven. In 1962 werd daarom de Premie-van-de- Maand Club (PMC) opge richt. Een vol zegelboekje ter waarde van 49 gulden kon voortaan worden inge wisseld tegen PMC-cheques ter waarde van 52 gulden. En met die cheques konden artikelen (zgn. premies) worden aangeschaft. De eerste premie was een koel kast voor de prijs van 252 gulden, geheel of gedeelte lijk te betalen met PMC-che ques. Op 17 mei 1962 ver scheen een advertentie in de kranten waarin de koel kasten werden aangebo den. De eerste dag werden er direct al 5.500 verkocht. Het was het begin van een ware stortvloed van bestel lingen. Vele tienduizenden koelkasten werden via de PMC verkocht. De koelkast, tot dat moment een artikel voor de 'happy few', was hiermee in een klap ge meengoed geworden. Voor heel wat Nederlanders was het aanvankelijk wel even wennen aan hun nieuwe aanwinst. Een vrouw belde boos op met de mededeling dat haar koel kast niet werkte. Eigen schuld, had haar familie ge zegd, want wie koopt er nou een koelkast bij een kruide nier. Dat is vragen om moei lijkheden. Zij eiste de on middellijke komst van een monteur. Toen deze zich meldde, begon de vrouw di rect te razen en te tieren. De monteur liep naar de keu ken en zag in een oogopslag wat er aan de hand was. "Zelfs de allerduurste Wes- tinghouse doet het niet als de stekker niet in het stop contact zit", merkte hij droogjes op. Later verklaar de hij: "Ik heb wel eens een rood hoofd gezien, maar zo'n rood hoofd als die vrouw kreeg zal ik nooit meer zien!" Sommige klanten kregen op een andere manier proble men met hun nieuwe aan winst. Wanneer zij de koel kast wilden ontdooien, trok ken ze de stekker er niet uit, maar probeerden ze het kar wei met behulp van een elektrisch kacheltje te klaren. De PMC was opgezet met de bedoeling elke maand een ander artikel als premie aan te bieden. Het succes was echter zo groot, dat de PMC de verkoop na een maand onmogelijk kon stopzetten. In plaats van elke maand een ander artikel, kwam er iedere maand een artikel bij. Na de koelkasten volg den parasols, mixers, verre kijkers, wasmachines, naai machines, meubelen, pan nen en tal van andere huis houdelijke artikelen. De kracht van de PMC bleek vooral te liggen in het in gro te hoeveelheden op de markt brengen van een be perkt aantal artikelen. Toen het assortiment werd uitge breid tot 150 artikelen ging het mis. Doordat er kleinere hoeveelheden werden ver kocht kon de PMC geen scherpe prijzen meer bieden. Bovendien begon de vraag naar huishoudelijke artikelen langzaam maar zeker terug te lopen. De PMC ging in 1974 op in Lita, een nieuwe activiteit van AH, waarbij de consument thuis uit een catalogus arti kelen selecteerde om die vervolgens in een show room te kopen. Begin 1976 werd Lita verkocht aan Ven- dex. De PMC verdween na 12 jaar van het toneel, maar over de kwaliteit van de PMC-artikelen wordt nog al tijd met ontzag gesproken. 68

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 70