te proberen. Lolly's, kandijkoek en keu kenzout waren produkten die ik niet kon uitspreken. Als mijn moeder vroeg: 'Ga ji j eens bij Albert Heijn kandijkoek en lolly's halen', brak het zweet mij uit.' 'Hoeveel, hoeveel?', drong ik dan aan, 'als ik er een getal of iets anders voor mag zeggen, kkkan, kan ik het gemakkelijker uitspreken.' 'Haal maar drie lolly's en een kleine kan dijkoek', zei mijn moeder liefdevol. Dat 'drie' is gemakkelijk, maar een kkklei- ne kkkandijkoek is nóg moeilijker.... 'Ik kan toch moeilijk twee koeken laten halen, die krijgen we in een week niet op en dan: die dingen zijn binnen een mum oudbakken. Weet je wat je doet, jongen, vraag maar om een zalige kandijkoek. Helpt je dat?' 'Ik denk het wel.' Die keer dat ik naar Albert Heijn liep om drie lolly's en een zalige kandijkoek te ha len, repeteerde ik almaar op straat de be stelling. Als er voor een moeilijk woord een gemakkelijk woord - dat bijvoorbeeld begon met een z of een d - stond dan kwam ik er, zij het met moeite, wel uit. In de winkel vroeg ik even later heel dapper om drie lolly's en een zalige kandijkoek. Bin nen een paar seconden stonden de dames brullend achter hun toonbank. 'Een zalige ontbijtkoek! Alsof we hier iets anders hebben! We hebben alleen maar zalige dingen. En je vroeg om drie lolly's? Drie zalige lolly's of gewoon drie lolly's...' niet één gevonden. Ik werd er nerveus van. Vragen kwam niet in mijn hoofd op. Het zinnetje: 'Kunt u mij de Honig's Cakemeel wijzen', was een onoverkoombare hin dernis. En zo werd het vijf voor zes. Ik hoorde een stem die vroeg: 'Zo, klein zalig stotteraar- tje. kun je het niet vinden?' Ik keek om en zag een van de dames die een paar jaar eerder zo om mij gelachen had. 'Ik help je wel even, geef je briefje maar', bood ze vriendelijk aan. Ze droeg een hele moder ne schort. Binnen drie minuten was mijn mandje vol en kon ik bij de kassa afreke nen. 'Dat ging zeker gemakkelijk', zei mijn moeder toen ik de boodschappen op de aanrecht zette. Ik knikte. Vijfentwintig jaar later is het inmiddels geworden. Ik kan nog steeds niets vinden bij Albert Heijn en ik vraag nog steeds niks. Weliswaar stotter ik niet meer. maar het is een soort traditie bij mezelf gewor den: bij Albert Heijn vraag je niet. Daar De dames gierden het uit. andere klanten werden aangestoken door het gelach en ik sloop, vuurrood en vernederd, de winkel uit. Thuisgekomen zei ik tegen mijn moe der: 'Ik ga nooit meer naar die rot Albert Heijn.' Nadat ik mijn verhaal verteld had, troostte ze: 'Die dames bedoelen het niet zo kwaad, maar ik haal voortaan de bood schappen zelf wel.' Een paar jaar later, om precies te zijn twee dagen nadat ik de nieuwe zelfbedienings winkel van buiten bekeken had. riep mijn moeder: "Boudewijn. wil je voor mij naar Albert Heijn? Je hoeft er niets te zeggen: je kunt alles zelf pakken.' Ik ging naar de winkel en keek binnen mijn ogen uit. Ik liep met een lijstje te zwerven tussen de rekken. Wat heerlijk dat ik niets meer hoefde te vragen! Ik zou zo Honig's Cakemeel, Castella Parels en Felix Katte- brokken kunnen pakken. Nadat ik alles goed bekeken had, ging ik op zoek naar de artikelen. Na een kwartier had ik er nog pak je dingen en die stop je in een mandje of wagentje. Dat houdt nog steeds in dat ik soms wel een half uur loop te zoeken naar een blik nasi. Ik heb het nog steeds niet gevonden bij Albert Heijn in de Haarlem merstraat te Amsterdam. Ik kan in die winkel mijn ogen uitkijken naar de mensen die door de zaak rennen en links en rechts, heel trefzeker, spullen uit de rekken pakken. Ik ben. geloof ik. de enige die nog steeds loopt te zoeken en te drentelen bij Albert Heijn. Het is goed dat ze zelfbediening hebben uitgevonden, maar ondertussen kan ik al gedurende een kwart eeuw geen blik nasi en nog zo'n 50 andere artikelen vinden. Ik weet dat mijn Albert Heijn begint met aanbiedingen en koekjes en eindigt met blikjes fris en sigaretten. Wat daartussen staat, zal ik wel nooit helemaal te weten komen. Maar ach, de tijdklok van mijn videoapparaat kan ik ook nog niet be dienen.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 67