Mevrouw J. DiI-Lust (100) ü-SSu««81- Knappe vrouw in. Het klopte altijd. Meestal werd ik door Albert Heijn zelf geholpen. Ik zie hem nog zo voor me. Hij was vriendelijk en behulp zaam. Ik kreeg altijd een zuurtje of een vijg van hem. Daarna liep hij om de toon bank heen om de deur voor me open te houden. Dag zus. zei hij dan. Ik was nog maar een meisje. Vijgen lustte ik niet, maar ik zei net zo makkelijk dank u wel. Zodra ik buiten was gooide ik de vijg in de sloot vlak bij de winkel. De fles met zuurt jes stond altijd voor het raam. We stonden er als kind wel eens met de neus tegen het glas naar te kijken. Zo'n zuurtje was een hele traktatie in die tijd." Om het geheugen van de honderdjarige nog verder te scherpen hebben we een genstelling tot andere kruideniers had Al- bert Heijn een echte winkel. In mijn ogen was het een grote zaak met een groot as sortiment." Ze weet het nog precies. De stopfles met zuurtjes, de weegschaal op de toonbank, de grauwe puntzakken in verschillende maten aan de balken. "Ik kreeg van mijn moeder een spoor mandje mee dat ik op weg naar school afgaf in de winkel. Twee of drie keer per week. Het geld zat in een papiertje waar de bestelling op stond. Tussen de middag haalde ik de boodschappen op. Voor een rijksdaalder had je in die tijd al een mand vol. Een pond suiker voor 23 cent. een ons thee voor 18 cent. Stroop, groene zeep, tarwemeel, koffie. Zeg maar de eerste le vensbehoeften. De mand stond klaar als ik hem kwam ophalen. Het wisselgeld zat er- paar oude foto's meegenomen. Op één daarvan staan Albert Heijn, zijn vrouw Neeltje de Ridder en hun drie oudste dochters voor de winkel. "Ja dat zijn ze", herinnert mevrouw Dil zich, "De dochters Trien en Annie zaten tegelijk met mij op de school in de Kerkbuurt. Ze zagen er altijd keurig uit. Op zondag liepen ze met een bontje en handmofjes. Dat maakte indruk. Neeltje was altijd even vriende lijk. Ze was een knappe vrouw. Albert Heijn had dacht ik twee broers en een zuster. Die zuster heette ook Neeltje en die was getrouwd met Kees de Graaf. Een dochter daarvan, Annie, woonde nader hand naast de winkel." Ook na haar schooltijd bleef mevrouw Dil, die toen nog luisterde naar de bekende Oostzaanse naam Lust, nog lange tijd een trouwe klant van Albert Heijn. Toen ze naar Landsmeer verhuisde verloor ze het winkeltje, dat toen al een winkel was ge worden, uit het oog. De fotograaf van Flitsen arriveert. De honderdjarige vouwt de handen en kijkt glimlachend in de lens. "Toen mijn doch ters hoorden dat ik op de foto moest voor Albert Heijn zeiden ze: je moet naar de kapper. Ik zei: jullie kunnen me vertellen hoe laat het is. In de tijd dat ik in de winkel in Oostzaan kwam had ik ook geen krullen!" 59

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 61