'Ik zie Albert Hei Halfbakken Vijgen Op 11 februari jongstleden is ze lOOjaar geworden. Mevrouw J. Dil-Lust uit Nieuw Vennep. In het j aar dat Albert Heij n de kruidenierswinkel van zijn vader overnam werd ze in Oostzaan geboren. Als kind deed ze vaak boodschappen in de winkel waar het allemaal begon. Ze weet het nog als de dag van gisterenFlitsen zocht de oudste nog in leven zij nde klant van de oerwinkel op in het bejaardenhuis. "Vorig jaar ben ik met mijn zoon nog eens door Oostzaan gereden. Ik vond het jam mer dat Albert Heijn de eerste winkel niet heeft behouden. Het is zonde dat die zaak gesloopt is. Ik schrok toen ik zag dat er nu een Italiaans restaurant is gevestigd." Mevrouw J. Dil-Lust kijkt peinzend uit het raam van haar flat op de vijfde verdieping van bejaardenhuis Westerkim in Nieuw Vennep. Het bezoek aan haar geboorte dorp was enigszins teleurstellend. Van het Oostzaan uit haar jeugd was niet veel meer over. "Als mijn zoon niet voor mijn ouder lijk huis aan het Zuideinde was gestopt had ik het nooit herkend. Er is zo veel veran derd. Het was vroeger veel landelijker. De buurt waar wij woonden leek wel één grote familie. Iedereen hielp elkaar. Het was een hechte eenheid. Er heerste weliswaar bittere armoe, maar het was gezelliger dan nu." Tot haar 44e heeft ze in Oostzaan ge woond. Daarna verhuisde ze naar Lands meer en vervolgens naar Capelle aan de IJssel. Op haar 97e ging ze naar het bejaar dentehuis in Nieuw Vennep, de woon plaats van haar zoon. Voor die tijd heeft ze altijd zelfstandig gewoond. "Mijn zoon belde me op dat ik in het tehuis geplaatst kon worden. Het was of ik een klap met de bijl kreeg. Bij het bezichtigen vond ik de kamer eerst erg klein, maar toen het was opgeknapt viel het wel mee. Ik heb geen dag berouw gehad dat ik hier zit. 't Is goed zo." Volgens zoon P. Dil zit de honderdjarige nog regelmatig op haar knieën de vloer te dweilen. Alleen stofzuigen en bedverscho- nen doet het personeel van het tehuis. "De eerste weken dat ik hier zat werd alles door het personeel voor mij gedaan. Daar heb ik een eind aan gemaakt. Aan halfbakken werk heb ik niets! Ik heb een lang en ge zond leven achter de rug. Ik kan nog van alles zelf doen en ik hoop dat ik sterf met een stofdoek in mijn hand", aldus me vrouw Dil. Het interieur van de kamer weerspiegelt de werklust van de honderd jarige. Alles glimt en blinkt van proper heid. Het ziet er kortom keurig uit. De krasse bejaarde stamt uit een sterk ge slacht. Haar vader was indertijd de oudste inwoner van Oostzaan. "Toen hij 97 werd kwam de burgemeester hem feliciteren. Hij zei: Hou je taai Lust. nog maar drie jaar. Mijn vader antwoordde: Nog maar drie jaar burgemeester? Wat een schrale troost!" Ze tobt wat met oren en ogen. De krant leest ze bijvoorbeeld met een vergrootglas, maar verder heeft ze nauwelijks proble men. Aan haar geheugen mankeert in ieder geval niets. Ze kan het zich allemaal nog haarfijn herinneren. "Oostzaan telde voor de eeuwwisseling vele kruide nierswinkeltjes. De opa van Hannie Schaft had een winkeltje in de Haal, in de Katten- hoek. Wij woonden aan het Zuideinde. Heijn bezorgde daar niet, daarom moesten de boodschappen gehaald worden. In te-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 60