lid van Albert Heijn sr. ONHEILSPLEK SNOR doen. Dan zie je de techniek om bepaalde levenslessen in een bepaalde vorm te gieten. Robert de Niro, Paul Newman, Donald Sutherland. Dat zijn acteurs waar ik wat van opsteek. Een acteur moet een journalist zijn. Net als een journalist moet een acteur zich kunnen verdiepen in ande re mensen. Hij moet ze kunnen door gronden." Een crimineel in 'Luger', een junk in 'De Witte Waan', een pooier in 'De Vierde Man', een nurkse boer in 'Het Wassende Water' en dan nu Albert Heijn sr. in de Ahold-film. Er zit dus onmiskenbaar voor uitgang in. "Deze rol is eigenlijk niet te vergelijken met m'n vorige werk", houdt de acteur staande, "Dat was meestal zwa re, serieuze kost. De Ahold-film is heel lichtvoetig. Dat komische heb ik nog nooit eerder gedaan. Wat dat betreft ben ik weer een ervaring rijker. In 'Zoeken naar Ei- leen' (een film van Rudolph van der Berg gebaseerd op een boek van Leon de Win ter-red.) heb ik weer een zware dramati sche rol, hoewel het script heel simpel is. Het gaat over liefde en over mensen. Je zou er in september heen moeten gaan om het verschil met de Ahold-film te zien." Op het moment dat we Thorn Hoffman spreken zijn de opnamen voor de Ahold- film voor het grootste deel klaar. Vandaag Zwolle, morgen Eindhoven en dan nog een week naar de Verenigde Staten. Bij elkaar zullen de opnamen dan 3'/: week in beslag hebben genomen. Weken met lange werkdagen. Thorn Hoffman: "We maken wel dagen van 16 uur. Dat is heel gewoon. Je moet 24 uur per dag beschikbaar zijn. 's Avonds rol ik echt doodmoe in m'n bed. Het gebeurt wel dat Van Mierlo me 's och tends laat bellen om er zeker van te zijn dat ik wakker ben. Dan word ik vervolgens opgehaald en naar 'de plek des onheils' gereden. Ik lees wekenlang geen krant, ik zie geen TV. Het is net of je op een andere planeet leeft. Gemiddeld ben ik acht maanden per jaar met filmopnamen bezig en dan nog twee maanden filmfestivals af reizen om films te promoten. Het is be langrijk om je daar te laten zien. Zo'n festival is net een arbeidsbureau. Volgen de week gaan we naar Amerika en daarna reis ik meteen door naar het filmfestival in Berlijn. Ik speel in twee films die daar gedraaid worden. Wat ik daarna ga doen weet ik nog niet. Ik heb net vier films ach ter elkaar gehad. Veeleisende rollen. Ik Voor zijn rol in 'Het Wassende Water' leerde hij paardrijden en koeien melken. Heeft de acteur voor de Ahold-film nog wat moeten leren? "Tja. ik heb geleerd om met een hondekar om te gaan. Daarvoor ben ik naar een blindeninstituut geweest. De honden in de film zijn blindengeleide honden." Een lid van de filmploeg komt Hoffman halen. De volgende scène moet opgeno men worden. De grimeur plakt de snor, die de acteur zojuist van zijn lip heeft getrok ken om te bewijzen dat het nep is, weer zorgvuldig vast. De filmploeg heeft zich een eindje verderop in het distributiecen trum opgesteld. De lichtsterkte wordt ge meten. Het geluid wordt afgesteld. Thom Hoffman neemt plaats tussen de stellin gen. "Stilte op de achtergrond. Absolute stilte", gebiedt Henk van Mierlo. Zijn ver maning wordt gevolgd door het comman do 'actie'. De camera staat dit keer op een karretje dat door drie assistenten wordt voortgetrokken. Een pallettruck scheert er rakelings langs. Thorn Hoffman kijkt met een blik van verbazing om zich heen. De producent schudt het hoofd. Over nieuw. Als we de hal verlaten horen we nog net hoe de medewerkers van het DC een lied aanheffen: "Zullen we het nog een keertje overdoen, want het was niet naar m'n zin!", klinkt het uit volle borst. heb even geen haast om met wat nieuws te beginnen." De Ahold-film geeft-een impressie van het Ahold van vandaag, gegoten in een histo risch kader. Thorn Hoffman is voor de film in bijna alle werkmaatschappijen geweest. Welke indruk heeft de acteur tijdens de opnamen van Ahold gekregen? Thorn Hoffman: "Ten eerste dat het een heel groot bedrijf is. Immens groot eigen lijk. Dat weten een heleboel mensen niet. Dat er ook bedrijven in Amerika zijn. was voor mij een verrassing. Verder vind ik het een heel modern bedrijf en voor zover ik heb kunnen zien is de sfeer goed. Ik heb een positieve indruk van het bedrijf gekre gen. Wat me ook opviel was dat de bereid heid onder het personeel om aan de film mee te werken erg groot was. Een heleboel medewerkers hebben heel enthousiast ge figureerd." 57

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 59