Thorn Hoffman kruipt in de LEVENSLESSEN PI PO kar op de Zaanse Schans, even later be klopt hij op bekwame wijze kazen in een oud pakhuis en ten slotte zien we hem goocheltrucs uithalen voor een klein meisje. "Voordat de opnamen beginnen kijk ik op het monitortje altijd even naar de opna men van de vorige dag. Op het moment dat je acteert maak je voor jezelf een voorstel ling hoe het er ongeveer op film uit zal zien, maar je kunt er nooit helemaal zeker van zijn. Daarom kijk ik of ik het echt goed gedaan heb. Of ik niet te veel overdrijf. Of het wel komisch genoeg is. Elke dag stel ik mijn spel opnieuw bij", geeft de acteur te kennen. Op de laatste opnamedag van de speelfilm 'Zoeken naar Eileen' werd hij opgebeld door producent Van Mierlo, die hem de rol van Albert Heijn sr. aanbood in de Ahold- film. Anderhalve dag later liep hij met een hondekar in de Zaanse Schans. "De film is op een bepaalde manier een komedie om dat Albert Heijn in de verkeerde tijd is beland", legt Thorn Hoffman uit. "Het is geen documentaire over hoe het 100 jaar geleden toeging. Albert Heijn zal ook wel eens ruzie met z'n vrouw gehad hebben. Dat zie je niet in deze film. Het was ook niet nodig om me echt in de figuur Albert Heijn te verdiepen omdat de film geen historische pretenties heeft. Als dat wel zo was geweest dan was ik waarschijnlijk in de familiedossiers gedoken en was ik boe ken over die tijd gaan lezen, zoals Peter Faber indertijd heeft gedaan voor de rol van Max Havelaar. Tekst heb ik nauwe lijks. Alleen in het begin om het verhaal op gang te brengen. Het is een beetje slap stickachtig." Behalve in 'Het Wassende Water' was hij o.a. ook te zien in de TV-serie 'Transport' en in de speelfilms 'Luger' van Theo van Gogh, 'De Witte Waan' van Adriaan Dit- voorst en 'De Vierde Man' van Paul Ver hoeven. Thorn Hoffman verdient inmid dels al 10 jaar de kost als acteur. Een speci fieke toneelopleiding heeft hij nooit ge had. "Ach, de beste school voor een acteur is het leven zelf. Dat wat je om je heen ziet. Als ik een merkwaardig figuur op straat zie dan lach ik daar niet om, maar dan kan het best gebeuren dat ik met hem een café binnenstap om naar z'n levensverhaal te luisteren. Daar leer ik meer van dan van een heel jaar toneelschool. Verder kijk ik veel naar films. Hoe andere acteurs het Hij was Gielj an Beijen in de TV-serie 'Het Wassende Water'. Het weekblad Viva riep hem uit tot de populairste man van Nederland. In september gaat 'Zoeken naar Eileen' wereldwijd in première. Daarin heeft hij de hoofdrol. "Mijn meesterproef", zoals hij zegt. Acteur Thom Hoffman. Als kleuter had hij het over 'Albel Teil'25 j aar later speelt hij Albert Heijn sr. inde Ahold- film. Deze maand te zien op de jubileumfeesten. Een gesprek op de filmset. Thorn Hoffman (30) leunt geduldig tegen een stapel kratten in DC Zwolle. Hij bergt zijn bril zorgvuldig op in een zak van zijn ouderwetse, wollen kostuum. "In 'Het Wassende Water' had ik bijna exact de zelfde kleren aan, maar daarmee houdt de vergelijking op", zegt hij later. Als het commando 'actie' uit een megafoon schalt, pakt hij een fles Chocomel, bekijkt 'm aan alle kanten, schudt eens duchtig, zet hem terug in de krat en wandelt in de richting van de camera die langzaam op de vork van een heftruck naar beneden zakt. Soe pel ontwijkt de acteur links en rechts voor: bijschietende pallettrucks. Producent Henk van Mierlo hangt hoofdschuddend over de rand van het hek dat op de vork geplaatst is. Niet helemaal naar de zin. De scène moet over. De acteur, die zijn taak met bewonderenswaardige kalmte vervult, herneemt zijn plaats bij de Chocomel. 'Ac tie' galmt het andermaal door de hal. Na een keer of tien stelt Simon Ransley, de Engelse cameraman ten slotte vast: "It was lovely." Uren in de weer voor hooguit 15 seconden bruikbaar materiaal. Zo gaat dat in de filmwereld. Voor Thorn Hoffman is het pauze. In afwachting van het volgende shot mag hij koffie gaan drinken. We lo pen naar de kamer van chef PZ Jan Bree- schoten, die door de filmploeg als kleed- en grimekamer in gebruik is genomen. Op het bureau van de chef PZ staat een kleine monitor. De acteur laat daarop een aantal eerder gemaakte opnamen zien. We zien in beeld verschijnen met een honde-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 58