rr r rr r Gazelle had Piet Pelle, Van Nelle had Piggelmee en Calvé had Arretje Not. En Albert Heijn? Albert Heijn had Boffie: de kleine kelner met z'n kolossale dienblad vol dampende koppen AH-koffie. Boffie groeide in 1936 uit tot een nationale beroemdheid. Ruim 70.000 klanten deden mee aan de Boffie-prijsvraag, tienduizenden Boffie- speldjes, Boffie-spiegeltjes, Boffie- kwartetspellen en Boff ie-boekjes gingen over de toonbank, Louis Davids zette een speciaal Boffie-lied op de plaat en de koff ie-omzet steeg bij dat alles met forse sprongen. "Een campagne die het heeft gedaan", stelde reclamechef Valk met gepaste trots vast. Het verhaal van een succesvolle reclame-actie. Boffie was een idee van de toenmalige reclamechef Henk Valk. Op een gure dag in het voorjaar van 1936 stond hij met een kop koffie in z'n hand uit een raam van het kantoor te kijken. Aan de overkant van de straat werd gebouwd. Valk zag de bouwvaklieden zwoegen in de kou en probeerde zich voor te stellen wat er zou ge beuren als het meisje dat hem zojuist de koffie had ge bracht, met een blad vol koppen koffie naar het bouwterrein zou lopen. In gedachten zag hij het noeste werkvolk onverwijld op de koffie afstormen, de werk zaamheden daarbij schro melijk verwaarlozend. Het idee werd uitgewerkt, het meisje werd een jongen en Valk kwam via namen als Aki, Joco, Pepi, Trixi en Jos- sy ten slotte op Boffie. Niet in de laatste plaats vanwe ge de klankverwantschap met het aan te prijzen pro- dukt. De Engelse cartoonist Craf- ton, bekend van de 'Where is George?'-campagne, kreeg opdracht om de door Valk bedachte situaties uit te werken. De tekenaar kweet zich met verve van zijn taak. Zijn stijl van teke nen bepaalde voor een groot deel het succes van de cam pagne. 'Oerkomisch', oor deelde men bij Albert Heijn. Weliswaar stelde het recla mevakblad 'Meer Baet' enigszins knorrig vast dat de tekeningen "meer lol dan geest" uitstraalden, maar dat deed niets af aan het ef fect ervan. Dat gaf de zure criticus van het blad zelf trouwens ook toe: "De tref kans van lol tegenover geest kunnen we vrij nauwkeurig uitdrukken in de sombere formule 100:1." Om de kans op succes te ver groten goot men de campag ne in de vorm van een prijs vraag. In vier maanden tijd verschenen vier series van vier genummerde Boffie- cartoons in de landelijke dagbladen en op huis-aan- huis verspreide strooibiljet ten. Deelnemers dienden van elke serie te bepalen welke tekening ze het beste vonden. De nummers van de uitverkoren cartoons moes ten dan, vergezeld van vier koffie- en theebonnen als mede een lofzang op de AH- koffie, in de filialen ingele verd worden. Inzenders van de nummers die door de meeste deelnemers waren gekozen kwamen in aan merking voor een prijs, mits hun slagzin of rijm de jury kon behagen. In totaal viel er 5.000,- aan prijzen te verdelen. Een heel bedrag J in die tijd. 53

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 55