vloed op de manier van leven gaan krijgen. Ook de terugkoppeling van nieuwe vindin gen op de mens, op het modebeeld van een tijd, is slecht voorspelbaar. Wel kunnen we stellen, dat veel meer voorlichting bij alle aankopen zal moeten horen in de volgende eeuw. Iedereen zal willen weten wat de calorische waarde van iets is, wat de ener giebalans is, welke diersoorten er onder welke omstandigheden voor zijn gefokt, welke combinatiemogelijkheden van voedsel gunstig of ongunstig zijn, etc. Een groot deel van het vloeroppervlak yan de supermarkt 2087 zal dan ook gebruikt moeten worden voor allerlei wis seltentoonstellingen met een voorlichten de waarde. En let wel, een onpartijdige voorlichting. De concurrentiepositie van een groot bedrijf als Albert Heijn zal straks afhankelijk zijn van z'n variëteit in het aanbod en van de objectiviteit van z'n voorlichting. Het grijpen van zo maar een stuk voedsel of een pak melk, omdat het snel nog even moet, zal straks in de grote supermarkten een veel doelbewustere keuze gaan worden. Ook met veel infor matie terug, van hoe het al of niet bevalt. Als we er van uitgaan dat verplaatsingen uiterst snel en gemakkelijk kunnen wor den uitgevoerd, is de gevolgtrekking hier van dat we grote winkelcomplexen in ste delijke gebieden zonder een goede bereik baarheid zien afsterven. Het directe ge volg hiervan zal de opkomst worden van zeer grote complexen van winkels op goed bereikbare plaatsen, langs een automati sche autorailbaan bijvoorbeeld. Het win kelen krijgt in de verre toekomst een steeds meer recreatieve functie, er komen steeds meer bijverschijnselen. Culturele en sportieve zaken worden steeds meer met winkelen gecombineerd in grote hal len. Onafhankelijk van het weer kan daar vierentwintig uur per etmaal van alles ge beuren. Het is volkomen duidelijk dat de super-supermarkten van de toekomst de gehele dag, en ook de gehele nacht geo pend moeten zijn omdat de wereldburger van straks geen enkel spitsuur meer zal wensen. Uit hoofde van doelmatigheid al weer, en omdat hij veel vrijer over z'n tijdsindeling kan beschikken, doet hij in kopen op de tijdstippen die vaak door an dere activiteiten zullen worden bepaald. Dat kunnen bezoeken aan concerten, sportevenementen of onderwijsinstellin gen zijn. Het schoolbezoek van de kinde ren zal straks maar enkele korte perioden per jaar plaatsvinden, voornamelijk voor het aanleren van sociale vaardigheden in groepsverband. Feitenkennis zal goeddeels op allerlei plaatsen ter wereld met de computer wor den bijgebracht. Ook de examens worden door deze slimme machines afgenomen. Het wegvallen van de nu nog door de schoolperioden veroorzaakte spitsbelas- tingen voor verkeer en winkelen zal een ware revolutie kunnen gaan worden. Want ook de werktijden van de toekomstige mens, we hadden het er al over, zullen een zeer wisselend beeld vertonen. JJr& 1 het leuk zijn om in 2087 in de 'hy- ■JiDermarkt' Albert Heijn te gaan inko pen/Ik denk dat het sterk zal afhangen van de plaats waar dat zal gebeuren. Is het een onderdeel van een complex met meer dan duizend zaken, in een gigantische hoge en lichte hal, voorzien van een goede kli maatregeling, en ligt dit complex in een gebied met grote temperatuurschomme lingen tussen dag en nacht (dus in de tegen die tijd gecultiveerde Sahara), dan is het buitengewoon gezellig om er te zijn. Het is de vraag of de specialistische voedselwin- kels van Albert Heijn nog apart zullen be staan over honderd jaar. We zien nu al een sterke mengneiging ontstaan. Zal de klei ne zaak, de buurtwinkel van nu totaal ver dwijnen, zal hij worden weggevaagd door de massale complexen? Ik denk van niet. Juist het gemak van een winkel voor verse produkten vlak bij de woningen, of mis schien wel er onder (in het binnengedeelte van de woonheuvels) zal blijven aanspre ken. Misschien zullen deze zaken weer een terugkeer te zien geven naar de zeer speci ale service die alleen zeer goed opgeleide mensen kunnen verschaffen. Het verlenen van voorlichting op voedselgebied, het ge ven van goede bereidingsdemonstraties, proeflokalen, specialistische restaurants, dat soort zaken, met een zeer groot assorti ment aan voedsel van over de gehele we reld gemaakte produkten, zullen een eigen bestaansrecht krijgen. Het wordt straks dus een keuze uit twee mogelijkheden: of we halen haast terloops wat aanvulling in huis van goed verpakte, lang houdbare produkten, en dit op een erg snelle, doel matige manier, of we nemen zeer de tijd om erg lekkere, nieuwe etenswaren te tes ten op kwaliteit en versheid, waarbij ook over de manier van bereiden en consume ren het nodige kan worden geleerd. Het ziet er naar uit dat de mens van straks wat betreft de voorraad produkten sterk prijs bewust zal zijn, terwijl hij dat voor de lek kere specialiteiten veel minder belangrijk zal vinden. Ei eten we in die verre toekomst eens ets wat onze maag slecht zou beval len, dan is er opnieuw een keuze: We gaan naar een goed opgeleide maagdarm-arts, of, en dat is natuurlijk veel gemakkelijker, we leggen het probleem voor aan onze huiscomputer. Als we de diagnose goed-hebben ingeleid met de juiste omschrijving van de klach ten, door het invullen van de vragenlijst van onze uiterst intelligente elektronische hulp, is het te hopen dat er niet te vaak klachten over hetzelfde produkt komen binnen een korte tijd. Want dan gaan die computers, die ook voortdurend met el kaar praten misschien wel adviseren om in het vervolg naar een andere winkel, naar een ander merk te gaan omzien... Dus, Albert Heijn, werk genoeg aan de winkel in de komende honderd jaar, maar het blijft opletten geblazen Rudolf Das Het afleveren van gekochte artikelen in de parkeergarage zal te vergelijken zijn met het systeem van bagage afhalen op de huidige luchthavens. Met dit verschil, dat er zich op elke verdieping van de garage een winkelwagensortecrtromme! moet ^jaibeyinclen. gjSKSS 51

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 53