RuPolF De beveiliging tegen misbruik van de speciale magneetkaart, waarmee in de toekomst bijna alles direct wordt bestelden betaald, zal behalve een geheime code in de kaart zelf, kunnen bestaan uit een station waar alle binnenkomende mensen worden gecontroleerd op drie functies: Het insteken van de magneetkaart, het opgeven van de voor- en achternaam voor een computer stemcontrole, en tenslotte een computercontrole van het gezicht in vergelijking met de foto op de kaart. Bij misbruik schuiven automatisch de 'sluisdeuren' dicht en kan de bewakingsdienst worden ingeschakeld. controleren en corrigeren. Die achter-ach terkleinkinderen van 2087 behoeven we dus niets meer wijs te maken met een dub bele bodem. Het gevolg van een en ander zal een maat schappij worden, waarin doelmatigheid het toverwoord gaat worden. De veel be wustere mens van straks zal bij alles wat hij doet of laat, mee laten tellen of het niet alleen voor hemzelf wel nuttig of aange naam is, maar vooral of het geen onaange name gevolgen voor vele anderen, en dus uiteindelijk weer voor z'n eigen geweten zal hebben. Er wordt straks iets duidelijk van een gemeenschappelijk doel. Alle maal omhoog op de welvaartsweg of alle maal stranden op ons kleine ruimte- scheepje. Hoe zullen deze doelmatigheidsfana ten willen wonen, willen reizen, wil len eten, in die verre, nevelige toekomst? Waarschijnlijk vinden ze het maken van woningen voor een tijdsduur van honderd jaar, zoals we nu doen, complete waanzin. Woningen zijn dan geworden tot uiterst comfortabele stukjes omgeving van onze lichamen, die we naar believen kunnen meenemen of kunnen uitwisselen op aller lei plaatsen ter wereld. Bouwdozen voor inschuif rekken, die waarschijnlijk in heu- velvorm gemaakt, wel voor langere tijd staan, en waarin allerlei openbare voor zieningen standaard aanwezig zullen zijn. In die doelmatige wereld zie ik om die woonheuvels heen, en zeker op de daken overal groen en wilde plantengroei. Voor al water zal straks een onmisbare voor waarde zijn rond de woningen, evenals air co binnen en zon buiten. De gemakkelijke verplaatsingsmogelijkheden van onze hui zen naar steeds andere streken, zal het menselijk contact veelsoortiger, vluchtiger maken. Aantrekkelijke gebieden zullen erg druk worden, immers we behoeven straks ook niet meer dicht bij ons werk te wonen. Ten eerste werken we aanzienlijk minder uren per dag, maar dat werk doen we waarschijnlijk in deeltijd, opgesplitst in blokken van een paar weken, met vrije tijd er tussendoor. Vrije tijd zal voor de 'syner- geten' - de doelmatigheidsdenkers van straks - echter ook weer een andere bete kenis gaan krijgen. Om afstomping en ver veling te voorkomen willen de meeste mensen straks iets nuttigers doen dan in de zon liggen. Onderhoud van het eigen li chaam door middel van veel sport hoort daar natuurlijk bijmaar ook studie, en het ontwikkelen van speciale vaardigheden, sterk afwijkend van het werk. Ik denk dat we ons, zelfs over honderd jaar, nog wel per auto zullen verplaat sen. Maar zal die auto nog op dat ding van nu lijken? Uiterlijk misschien wel, maar in de manier van gebruik zeker niet. Ik voor zie tamelijk snel, rond de eeuwwisseling al, een vergaande automatisering op de door gaande autowegen. Intoetsen van de be stemming bij het melden op de autoweg geeft direct een spoorbegrenzing, een snel heidsvoorschrift en een aankomsttijd op de bestemmingsafslag door, waarna de au to's als passieve klompjes kunststof met inhoud, vlak achter elkaar aan rijdend over de weg rollen, misschien wel met een kruissnelheid van tweehonderd kilometer per uur. Zitten er in deze half-automati- sche wagens gasturbinemotoren die water stof als brandstof gebruiken, of gaat alles straks elektrisch? In ieder geval zal in ste delijke gebieden de elektrische aandrij ving zeer binnenkort verplicht worden, waardoor de auto's twee motoren moeten hebben. Een elektromotor voor de stad, waar we nog zelf kunnen sturen en een andere motor voor de automatische auto weg, waarbij alles via de computer ge beurt. Na 2050, als de kruissnelheden van de steeds lichtere voertuigen tot boven de driehonderd kilometer per uur opgevoerd gaan worden, zullen de wielen intrekbaar worden, de auto's zweven dan als treinwa gons aan elkaar gekoppeld via magneet rails naar hun verre bestemmingen.... Voortgestuwd door een liniaire induc tiemotor. Het explosief toenemende ener giegebruik van de synergetische mens van straks kan zonder noodlottige gevolgen voor het leven op deze planeet alleen via kernfusie worden opgelost. Zonne-ener- gie, nagemaakt hier op aarde, aangevuld met direct of indirecte zonne-energie. Welke menselijke energie blijft er voor onze nakomelingen nog over, zult u misschien na deze bespiegeling den ken... Welnu, eten is gelukkig een primai re noodzaak voor menselijke energie. Minder eten met een beter resultaat wat betreft gezondheid, is een lijn die we ge rust honderd jaar kunnen doortrekken. Wat dat betreft is er voor levensmiddelen winkels als Albert Heijn nog genoeg werk aan de winkel. Letterlijk. Toch zullen de winkelgewoonten van het jaar 2087 flink afwijken van die van nu. Een groot aantal ergernissen zal om te be ginnen niet meer bestaan. Voorbeelden? In de rij bij de kassa; straks ondenkbaar, omdat iedereen bij alles wat hij bij de auto maten bestelt, direct via de magneetkaart en de computer betaalt. Uitwijken voor een kar met pallets die de rekken aan het bijvullen is? Ook afwezig door de directe automatische aanvulling via kanalen in het dak, boven de stellingen. Winkeldiefstal len? Uitgeroeid door stemcontrole bij be treden van de zaak in combinatie met con trole op de magneet-kredietkaart, inclusief visuele controle van de foto en het num mer van de houder. Verder kunnen zonder gebruik van de kaart geen spullen worden verplaatst uit de rekken. Sjouwen met zware boodschappenkarren naar de au to's? Ook niet meer nodig, bij bestellen het nummer van de auto intoetsen, de spullen worden op de parkeerplaats, verpakt en wel afgeleverd nog voor u er zelf kunt zijn. Bizar? Toch weer science-fiction? Hele maal niet. Dit soort winkelen is waar schijnlijk nog veel te conservatief beschre ven. Keer op keer blijken er nieuwe uitvin dingen te ontstaan, die een ingrijpende in- 49

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 51