Bellen bij buren 1 een vast rantsoen van 100 of 150 gram. Deze werd van tevoren gewogen en inge pakt. De ene week ontvingen de wijkklan- ten een zakje en de andere week de win kelklanten." De vraagstelling in het perso neelsblad PIT luidde: "En nu komt Me vrouw de Vries, een zeer goede klant, in de winkel en ze vraagt u (in een stampvolle winkel) op luide toon: "Doet u er ook nog een pond vermicelli bij". Ja, wat zegt u dan?" Veel antwoorden bleken naar het oordeel van de bedrijfsleiding fout te zijn. Vooral van degenen die niet meer dan 100 of 150 gram wilden geven of die er 'stilletjes' wat extra bij wilden doen. "In al deze antwoor den is een belangrijk punt vergeten. Dat zo velen dit zouden doen, hadden we niet ge- dacht", liet Zaandam weten. "Want beste inzendsters en inzenders, wij verkopen ook pakjes vermicellisoep! Heeft u al eens een pakje van Linthorst openge maakt? Zit daar geen keurig apart zakje met vermicelli in?" Hoge ogen scoorde een jongste bediende uit Zandvoort die het aandurfde om te zeggen dat er helemaal geen vermicelli meer was. De jury maakte trots bekend dat "hij een pakje Linthorst soep openmaakte, liet het de klant zien en verkocht 5 pakjes. Een aardige méér- verkoop! Bij het behandelen van dergelij ke problemen moeten we altijd voor ogen houden, dat het allervoornaamste is: de klant moet tevreden worden gesteld bin nen de grens van het mogelijke." In oktober 1950 startte de 'Nieuwe Klan ten Actie' (NKA). Het doel van deze actie was 10.000 nieuwe klanten te werven. In een folder die was gericht aan 'onze verko pers en bezorgers in de wijk' werd een methode aan de hand gedaan hoe de NKA een doorslaand succes zou kunnen wor den. In die dagen werden de boodschap pen desgevraagd per transport- of bakfiets aan huis bezorgd. "Wij willen nog eens gaarne de nadruk leggen op het feit, dat het van groot belang is, wanneer u bij een klant een bestelling hebt opgenomen of bezorgd, u regelmatig ook eens bij de bu ren aanbelt", zo valt in deze 'Belt eens bij de buren aan'-folder te lezen. Een derge lijke handeling kost weinig moeite en tijd en toch liggen hier voor u de mooiste kan- 35

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 37