Nee-verkoop scoorde Liever niet schrapen en spuwen In het jubileumnummer van PIT, personeelsblad van Al ben Heijn, uit mei 1947 lazen wij: 'Hoe ver de Heer Albert Heijn zijn tijd vooruit was, blijkt wel uit diverse oude cir culaires waarin hij de naleving van zijn zakenprincipes zijn personeel op het hart drukte. Het zijn deze principes die het bedrijf groot hebben gemaakt. Overstelp de klanten met met vragen en allerlei gepraat, maar zoek met enige correcte vragen uit te vorsen wat zij ver langen. Stel tegenover de klanten de voortreffelijkheid van Uw eigen firma in het licht, maak echter niet Uw concurrenten zwart en geloof ook niet alles, wat men U over haar vertelt. Zorg ervoor, dat Uw clientèle nooit hoort: 'niet voorradig' van het een of ander artikel, dat gij geregeld ver koopt, want dan is het een aan staande klant van Uw concur rent. Verkoop een artikel nooit voor beter dan het is, want dat is moordend voor Uw zaak. Juist wegen, niet te veel. doch vooral niet te weinig. De stille toespraak van een ëtalagekaart zegt de klanten soms meer dan de luide rede voering van een onwetende be diende. Pri js Uw waren niet opdrin gerig en op overdreven wijze aan; de klant proeft daarin, dat ge twijfelt aan zijn eigen oor deel en verdenkt U allicht van een poging om hem/haar iets aan te smeren, waar ge gaarne van af wilt zijn. Vermijd bij het verkopen te hoesten, te schrapen, te snui ten en te spuwen. een meisje met plezier in haar werk. Nu heb ik vooral de niet-huishoudelijk aange- legden onder ons op het oog. U kent dat type wel. Ze dansen je vlot de nieuwste dans voor, maar ze zijn niet in staat om, laten we nu eens iets doodeenvoudigs ne men, zelf een pannekoek te bakken. Zoo erg kwalijk kun je het ze niet eens nemen. Werkende meisjes als het zijn, gaan zij 's morgens vroeg bij moeder thuis de deur uit en komen er niet weer in voor de boel thuis aan kant is. Heb je liefhebberij en een moeder die een woordje meespreekt in je huishoudelijke opvoeding, dan kun je in het weekend veel van haar opsteken. Maar als je meer om Jackie Buiterman of Gary Cooper geeft, dan blijft het bij goede voornemens en dan denk je licht: 'komt die tijd, dan komen die plagen' en dan sta je met de beruchte 'twee linker handen' in het leven." Uit het verslag blij kt, dat de 'Jackie Bulter- man-girls' hun hoofd er in de eerste lessen nog niet zo goed bij hadden. Maar in de derde les gebeurde het wonder: "De girls bleken, juist als wij allen vrouwen te zijn, die de verleiding van het zelf kokkerellen niet konden weerstaan. Ze waren erbij en hoe! Wat zij er leerden? Kennis van de kwaliteit en de mogelijkheden en de berei dingswijze van onze produkten. Speciaal van die produkten, waarvan wij voldoende voorraad hebben om ze onder de aandacht van het publiek te brengen." Door de artikelschaarste werden er tijdens de eerste jaren na de oorlog ook wedstrij den onder personeel uitgeschreven ten einde deze problematiek tijdens de prak tijk van alle dag het hoofd te kunnen bieden. Voor vermicelli gold geruime tijd C Albert Heijn Naast de oplcidingswinkel in Zaandam bestond er ook een opleidingsbus waar aspirant caissières ter plaatse wegwijs op de toetsen werden gemaakt. 34

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 36