zo oud als de Klantgericht denken en handelen: De klant heeft altijd gelijk Verplicht leesvoer és "Eén van de moeilijkste punten van ver koopskunst, is iemand iets te verkoopen, terwijl de klant eigenlijk geen idee tot koopen had. Den kooper sterk opdringen door overreding, is geheel uit den boze. daar deze, zoodra hij buiten den winkel is, toch spijt zal hebben van zijn koopen en allicht niet het risico neemt voor de tweede maal uw winkel in te loopen, waarom hij voortaan maar geheel wegblijft." Deze deftige volzin staat in het AH-vlugschrift 'Wenken voor den verkooper'. Het was één van de eerste instructies om de Albert Heijn-medewerkers klantgericht te laten denken en handelen. Het feit dat AH nu zijn credo's heeft. Alberto het beter doet en Etos het vriendelijke verschil kent is dus eigenlijk niets nieuws onder zon. De 'wenken voor den verkooper' zijn alleen iets anders gesteld, want in welk filiaal hangt nog deze oppepper voor de nieuwe werkdag "Ik geloof in werken, hard en lang werken. Men vernietigt zich niet door overwerk, wel door zorgen en losbandig heid." hebben voor details vormden volgens hem naast de lage prijzen en de puike kwaliteit de sleutel tot succes. Albert Heijn wilde zich door deze extra's duidelijk onder scheiden van de rest van kruidenierend Nederland. Deze visie hield hij niet voor zichzelf. De vaak door hem zelf geschre ven boekjes waren verplicht leesvoer voor iedere nieuwe medewerker. Door de jaren heen stuurde hij regelmatig tips naar de filiaalchefs toe. In 1930 schreef hij bijvoor beeld: "Verkoop een artikel nooit beter dan het is, want dat is moordend voor een zaak. Zeg niet te veel tot uw klanten. Denk eraan: spreken is zilver, maar zwijgen is goud. Alles heeft een prijs behalve reputa tie. Houd uw zaak netjes en let erop dat uw personeel er netjes uitziet." Na de Tweede Wereldoorlog kwam de in- structiestroom gestructureerder dan ooit op gang. In PIT, het personeelsblad van Albert Heijn, uit mei 1947 staan de volgen de aanwijzingen: "Van het standpunt van de klant uit moet de verkoop altijd iets zijn dat zij zich als iets aangenaams herinnert. En de volmaakte verkoop laat een indruk bij de klant achter, waarover ook later nog gunstig gesproken wordt. Het beteekent, dat deze klant in onze zaak zoveel moge- Oprichter Albert Heijn hechtte reeds gro te waarde aan klantgericht denken en han delen. Het verlenen van service en oog Oog hebben voor detail was en is belangrijk. Nieuwe medewerkers werden in 1954 getraind in het op de juiste manier vouwen van zakken. 39.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 34