Lands grootste kruidenjergaat op de kleintjes letten.. ALBERT Effie HOEDER..daar De economische teruggang rond 1980 ging ook aan Al- bert Heijn niet onopgemerkt voorbij. Marktaandeel, om zet en winst stonden onder druk. Er moest wat gebeu ren. Tot dan toe had AH het geprobeerd met tijdelijke prijsverlagingen, maar dat sorteerde onvoldoende ef fect. Besloten werd om een permanente prijsverlaging voor een groot aantal artike len door te voeren. Daardoor zou de winstmarge kleiner worden, maar de omzet en daarmee het marktaandeel groter. Tegelijkertijd wend de AH zich weer tot een re clamebureau. Ditmaal was het FHV, het grootste recla mebureau van Nederland. Ahead-directeur K.J.L. Al- berdingk Thijm: "Het finan ciële argument woog onder druk van de omstandighe den minder zwaar. Het ging nu om het creatieve, innove rende element, daarom werd het toptalent van FHV ingeschakeld." Vlak voor de campagne lan- gereerd. Het geloof in de TV als effectief reclame medium was daarna voorlo pig van de baan. De moge lijkheden bleken in vergelij king met de dagbladen te beperkt. Een TV-spotje moest maanden van tevoren gereserveerd worden, zon der dat daarbij invloed uit geoefend kon worden op het tijdstip van uitzending. Ad verteren met weekaan- biedingen is nauwelijks mo gelijk. De TV als reclame medium raakte echter zo in geburgerd in Nederland, dat Albert Heijn het zich niet kon permitteren om hele maal niet meer op de buis te verschijnen. Vanaf 1981 is AH daarom weer regelmatig op het scherm te zien. Niet met weekaanbiedingen, maar wel met spotjes die de nadruk leggen op kwaliteit en vakmanschap. Voorbeel den daarvan zijn de serie over het AH-huismerk of de huidige serie met de stem van Ton van Duinhoven, waarbij het bewaken van de kwaliteit centraal staat. delijk van start zou gaan be dacht FHV de slogan 's Lands grootste kruidenier gaat op de kleintjes letten'. Mede door deze vondst en door indringende kopregels als 'Heel Nederland haalt de broekriem aan, wij ook', werd snel overgebracht dat het prijspeil van AH bedui dend lager was geworden. De campagne sloeg in als een bom. De verwachting was dat de winst in eerste instantie sterk onder druk zou komen te staan, maar het tegendeel bleek het ge val. Dank zij fors groeiende omzetten steeg de winst aanzienlijk. Ook het markt aandeel ging weer omhoog en stijgt momenteel nog steeds. De advertenties van AH wor den ook nu nog altijd door FHV gemaakt, in nauwe sa menwerking met Ahead Ad vertising en de afdeling Pu- bliciteitscoördinatie. En met succes. Met name de week- advertenties worden hoog aangeslagen in de reclame wereld. In 1983 en 1985 won AH zogenaamde 'Effies', een soort Oscar in de recla mewereld. De eerste Effie kreeg AH voor een groente en fruitcampagne, de twee de voor het complete recla- me-oeuvre. Ook de ADCN (Art Directors Club Neder land) en Bugamor kenden AH verschillende reclame prijzen toe. Ahead-directeur Alberdingk Thijm: "De Albert Heijn-ad- vertenties zijn in hun bran che de beste in Nederland. Dat durf ik gerust te bewe ren. Vorm en inhoud sluiten goed op elkaar aan. We zeg gen niet alleen dat we goed koper zijn, maar we probe ren er ook een ludiek ele ment in te verwerken. Albert Heijn heeft altijd kosten noch moeite gespaard om het boodschappen doen zo creatief mogelijk in te vullen."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 26