Wonder Reuzewesp Ook de kwaliteit van het drukwerk werd nauwlettend in het oog gehouden. De eerste afdruk van de reclameposter wordt aan de pers kritisch bekeken. In 1920 contracteerde Albert Heijn de zwarte Amerikaan mr. Arnold Ford voor de monstraties in alle filialen. Gekleed in een hagelwit kostuum schonk hij gratis koppen koffie en thee, ten einde de klanten met 'onze voortreffelijke kwaliteit te doen kennismaken'. In die tijd kende men negers hoofdzakelijk van plaatjes in kranten en tijdschriften. Overal liep men uit om het wonder met eigen ogen te aanschouwen. De koffie- en theeomzetten kregen een geweldige impuls. Ook een succes in de jaren twintig was de zogenaamde 'kwartjesreclame'. Verschil lende artikelen kwamen voor een kwartje in de aan bieding. De regelmatig te rugkerende actie veroor zaakte elke keer weer com plete stormlopen op de win kel. In het begin van de ja ren dertig werden de artike len zo goedkoop dat het niet meer mogelijk was om een kwartjesreclame te organi seren. Januari 1932 konden de klanten voor het luttele bedrag van 19 cent kiezen uit 113 verschillende arti kelen. De reclame werd steeds mooier en grootser van op zet, In 1926 werd de eerste in offsetdruk uitgevoerde kerstfolder uitgegeven. Er verschenen steeds grotere en beter gestelde adverten ties in de kranten, terwijl met strooibiljetten en prijs- kranten een voortdurend grotere dekking werd be reikt. Tot halverwege de jaren twintig adverteerde AH vrij wel uitsluitend in de plaat selijke bladen. Het aantal fi lialen werd echter zo groot dat de landelijke pers werd ingeschakeld. De fameuze slagzin 'Albert Heijn maakt u het leven goedkoper', deed rond 1930 zijn intrede. Een van de aardigste aan biedingen uit deze tijd was het porseleinen spaarvar ken bij aankoop van f 2,50 aan kruidenierswaren. Te gelijk met het varken werd een bon verstrekt die de vol gende woensdagmiddag bij aankoop van een pot pinda kaas ingeleverd kon wor den, waarna als eerste gift een zilveren kwartje in de spaarpot werd gedepo neerd. Op de bewuste woensdagmiddag stonden drommen kinderen met hun spaarvarken stevig in de ar men geklemd voor de filia len. Maar de succesvolste reclame-actie tot dan toe was ongetwijfeld de Boffie- campagne, waarover elders in dit blad meer. De Tweede Wereldoorlog belemmerde een normale klant een mand vol bood schappen. Het publiek stroomde overal toe, niet in de laatste plaats vanwege de vele waardebonnen die her en der uit het toestel werden geworpen. In Lisse vloog de AH-helikopter bo ven de winkel van een con current. "We zagen duide lijk dat de chef en zijn perso neel naar buiten kwamen om te constateren dat niet alleen in, maar ook boven Nederland Albert Heijn weer nummer één was", schreef Valk triomfantelijk in Flitsen. In Breda landde het toestel op een zandvlak te die zwart van de mensen zag. Valk: "De piloot plaat ste zijn reuze wesp op de grond, waardoor een enor me wolk van los zand op steeg en op onvrijwillige wijze de landingskring werd vergroot. Het gehele experi ment verliep voortreffelijk, afgezien dan van het feit dat men zijn ogen behalve van verbazing, ook vanwege het zand moest uitwrijven." De kranten stonden bol van de stunt die de bekendheid van Albert Heijn een gewel dige impuls gaf. De reclamechef koos in het jaar 1925 al eens eerder het luchtruim. Ter gelegenheid van de opening van een fili aal in Hilversum stapte hij unvutjiixiy en ontwikkeling van de AH-publiciteit. De bezetters gaven vrijwel geen papier vrij voor recla medoeleinden en boven dien was er een groot ge brek aan artikelen. Tot kort na de bevrijding stond de AH-reclame nagenoeg hele maal stil. Daarna werd weer op bescheiden schaal be gonnen. De man die zowel voor als na de oorlog de drijvende kracht achter de reclame was heette Henk Valk. Valk trad in het begin van de ja ren twintig in dienst van AH. Bijna veertig jaar lang was hij verantwoordelijk voor het reclamebeleid. Hij be dacht o.a. de Boffie-cam- pagne en verzon allerlei stunts om AH onder de aan dacht van het publiek te brengen. Zo vloog hij in de zomer van 1954 dagenlang rond met een helikopter, die voorzien was van levensgro te AH-reclameborden. De helikopter was speciaal voor de stunt uit Amerika overgekomen. Deze vorm van vliegen was nog vrijwel onbekend in Nederland. Vijfendertig plaatsen wer den door de vliegende krui denier aangedaan. In elke landingsplaats kreeg een

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 24