"JE LATEN KENNEN ALSRECLAMECHEFVANHET GROOTSTE KRUIDENIERSBEDRIJF VAN NEDERLAND? DAT NOOIT!" Geld met moedwil wegwerpen Iclam Al vanaf het begin in 1887 maakte Albert Heijn recla me voor zijn zaak. Als één van de weinigen zag hij in dat reclame een gunstige in vloed op de omzet kon heb ben. "De beste levensmid delen tegen de allerlaagste prijzen", was het devies dat hij per vlugschrift uitdroeg. Een eeuw later vormt de na druk op lage prijzen en goe de kwaliteit nog altijd een belangrijk element in de AH-publiciteit. Een greep uit 100 jaar reclame: van strooibiljet tot TV-spot. In tegenstelling tot veel van z'n collega's zag Albert Heijn het nut van reclame goed in. Hij werd daarbij niet gehinderd door valse bescheidenheid. Toen hij de winkel van zijn ouders over nam liet hij de Oostzaners via strooibiljetten weten dat hij, en niemand anders, de beste en de goedkoopste kruidenier in de hele omtrek was. Regelmatig trok hij er met een stapeltje circulaires op uit om deze huis aan huis te bezorgen. Met een "k Zdl- leres kaike wet je nouw weer te vertelle heb, Ab" werden de berichten van Al bert Heijn in ontvangst ge nomen. De concurrentie wees. hém hoofdschuddend na. Men noemde Heijn een opschepper die zijn geld aan de verkeerde dingen uitgaf. "Stelregel: prima kwaliteit- groote omzet-kleine winst. Arm en rijk kunnen bij mij hun inkoopen doen. Wie dus persoonlijk en direct geld wil besparen en prima waar wil ontvangen, koopt bij mij Bedenkt, dat te duur koopen van consumptie-artikelen is: Geld met moedwil weg werpen", heette het in een van de strooibiljetten. Ze waren meestal in de ik-vorm gesteld: ik lever de beste waar, ik bied u meer voor minder geld, bij mij bent u veel goedkoper uit, enz. enz. Met de uitbreiding van het filialennet kreeg de reclame steeds meer aandacht. Er verschenen advertenties in lokale bladen, de "strooibil jetten werden mooier en op grotere schaal verspreid. Iédere opening van een nieuw filiaal ging gepaard^ met een grote reclame aanbieding. De eerste volledige prijs- krant dateert uit 1909. De fol der werd in de vorm van eèn grote meelzak gestanst, compleet met krop en lakze gel. Op de voorzijde stond een foto van het Centraal Magazijn in Zaandam. De prijzen van de artikelen wa ren niet gedrukt. Die moes ten door de filiaalchefs ter plaatse met zwierige hand worden ingevuld. "Mijn erwten en boonen zijn altijd puik van köok", liet Albert Heijn in het boekje weten. AH ontdekte ook al snel de waarde van cadeaus als klantentrekker. Het geven van cadeaus was voor die tijd een zeer moderne ma nier van reclamevoeren. Met teksten die nu wellicht op de lachspieren werken, werden honderden huis vrouwen naar de winkels gelokt. Bij de opening van het filiaal in Enkhuizen in 1911, meldde AH per strooi biljet:

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 23