BELAZERD SOLLICITANT Bekend is het verhaal dat hij een keer in Haarlem werd aangehouden we gens het overschrijden van de maxi mum snelheid. Een onderdirecteur van Albert Heijn die achter hem aan reed, werd eveneens betrapt. Heijn kreeg een boete van 10.-, zijn employé moest 60,- betalen. Klassejustitie'? Zeker, maar dan wel in omgekeerde zin. Baas Gerrit had namelijk als beroep 'kruidenier' opgege ven, de ander 'onderdirecteur'. Gerrit Heijn was een markante persoon lijkheid. Hij was een patriarch bij uitstek. Zijn verschijning boezemde ontzag in. Als hij op weg naar de fabriek gesignaleerd werd op het Zaanpontje, dan wist de hele fabriek binnen enkele minuten dat hij in aantocht was. Tot op zekere hoogte kon hij de mening van ondergeschikten wel waarderen. Maar zodra hij aan z'n horlo geketting begon te frutselen diende men het gesprek te beëindigen. Dat was het teken dat het lang genoeg geduurd had. Werknemers wisten wat ze aan hem had den. Zijn ja was ja, zijn nee was nee. Als een personeelslid hem met een vuurtje uit een aansteker terwille wilde zijn, weigerde hij resoluut. Alleen de vlam van een lucifer mocht de punt van zijn sigaret beroeren. De reden was even simpel als veelzeggend: "We verkopen immers lucifers en geen aanstekers!" Baas Gerrit had ook de merkwaardige ge woonte om de cijfers te drukken. Er was volgens hem geen enkel filiaal dat winst maakte. "Wij zijn groot geworden van de rode cijfers", zeiden de medewerkers la ter. Toen Albert Heijn een open NV werd en de balans met de prachtige winstcijfers voor het eerst werd gepubliceerd merkte een hoge AH-functionaris op: "Wat zijn we belazerd!" Gerrits broer Jan, die twee jaar jonger was, kwam tegelijkertijd met zijn broer en zijn zwager Johan Hille in de directie. Dat was in 1920. Jan kreeg dezelfde praktijkopleiding als Gerrit, hij moest net als zijn broer in dienst ("In plaats van koekjes keurde ik granaten.") en hij had ook dezelfde hobby: zeilen. Maar daarmee hielden de overeenkom sten op. De broers hadden volkomen ver schillende karakters. Gerrit was dyna misch en impulsief. Jan was bedachtzaam en evenwichtig. Ondanks de verschillen vormden ze een ideale combinatie. Jan over Gerrit in Elseviers Weekblad uit 1953: "Kom niet aan mijn broer, de beste kerel die ik ken!" Gerrit over Jan in het zelfde blad: "Liever had ik dat de zaak naar de bliksem ging dan onenigheid te krijgen met nrn broer!" Baas Gerrit kreeg de verantwoording voor de filialen, baas Jan belastte zich met de leiding van de fabriek en nam tevens de winkelbouw op zich. Onder zijn leiding ondergingen de fabriek en het winkelnet forse uitbreidingen. Toen hij de fabriek overnam werkten er 70 mensen. In de hoogtijdagen van de eigen produktie wa ren het er bijna 700. Hij bouwde o.a. een nieuwe suikerafdeling, een chocoladefa briek en een nieuwe koekfabriek. Op zijn initiatief kocht AH o.m. de Riva-garages. Bij zijn eerste bezoek aan één van de pas verworven garages zag men hem vanwege zijn bescheiden binnenkomst aan voor een sollicitant. Baas Jan woonde met z'n gezin aan de Westzijde. Zijn oudste zoon Albert, de huidige president van de Raad van Be stuur, herinnerde zich vorig jaar in Else viers Magazine: "Wij woonden vlakbij het kantoor van Simon de Wit (indertijd een van de grootste concurrenten van Albert Heijn - red). Dat betekende dat de heren Heijn en De Wit elkander nogal eens te genkwamen, maar die wilden elkaar niet groeten; en degene die de ander het eerst in de gaten had slak dan de weg over om niet te hoeven groeten." Jan Heijn was bijna altijd in de fabriek aan Na de Eerste Wereldoorlog nam de mechanisatie snel in omvang toe. Op deze foto uit 1930 een aantal dames achter de bonbon- verpakkingsmachine in het huidige gebouw van Marvelo. de Oostzijde te vinden. "Hij kende alle onderscheidene geluiden. Zat je bij hem op zijn kantoor dan keek hij soms opeens op en zei: 'Hee De chocoladeconche staat stil.' Of hij hoorde dat er een deegmachine uitviel ergens in een hal. In het totaal hoor den er allemaal geluiden te passen en ook in een bepaalde cadans. Als er iets gewij zigd werd in dat orkestgeluid, bemerkte hij dat meteen", aldus Albert Heijn in ge noemd blad. De captain of industry bezocht bijna iede re jaarbeurs op zijn vakgebied. Ook in het buitenland. Op de beursvloer placht hij een dusdanig tempo te onderhouden dat het anderen de grootste moeite kostte zijn spoor te volgen. Zoon Albert: "Hoewel ik hem steeds kon bijhouden, heb ik vaak meegemaakt dat kennissen of andere men sen uit het bedrijf eruit gelopen werden!" Toen de zaak 75 jaar bestond, in 1962, trok Jan Heijn zich terug uil de Raad van Be stuur en werd commissaris. Twee jaar later overleed hij op 67-jarige leeftijd. Gerrit Heijn stapte eveneens in 1962 uit de Raad van Bestuur. Tot 1969 bleef hij lid van de Raad van Commissarissen. In 1984 over leed hij op 88-jarige leeftijd. De derde di recteur, hun zwager Johan Hille, was ge-

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12