„Service en kwaliteit kosten tijd en geld!" DOG-BIJEENKOMST SUCCESVOL pagina 4 Flitsen Part-timer Martin Pardoel over credocampagne: „Mocht u de aangeroer de onderwerpen iets nader toegelicht willen hebben, dan ben ik na tuurlijk bereid u voor zover mogelijk van dienst te zijn", schreef part-timer Martin A.J. Pardoel (28) onlangs in een brief aan Flitsen. Die brief ging o.a. over de credocampagne van Albert Heijn en een toe lichting daarop wilde Flitsen graag hebben. Na een serie lofzangen op de campagne deze maand een kritischer geluid. Kanttekenin gen bij de credo's. Scep sis aan het front. Martin Pardoel is student Ne derlands, communicatiekun de. Hij werkt als part-timer in AH-filiaal 1249 in de Utrecht se wijk Lunetten. Een klein filiaal in verhouding tot het aantal klanten. In de wijk wa ren drie supermarkten ge pland. Het zijn er uiteindelijk twee geworden. De derde is nooit gebouwd. Daarom is de winkel volgens de normen ei genlijk te klein voor de om zet die wordt gedraaid. Maga zijnruimte is er nauwelijks. Voorraden staan overdag bui ten en 's nachts in de gangpa den van de winkel. Lange rij en wachtenden voor de kassa zijn een regelmatig terugke rend beeld. De credocam pagne wordt er volgens Mar tin Pardoel met de nodige re serves bekeken. Nee-verkoop Martin Pardoel: „Die credo films zijn hier ook vertoond. De eerste reactie was: die dingen zijn in ons filiaal on mogelijk te realiseren. Maxi maal 4 wachtenden per kas sa? Als alle kassa's open zijn dan lukt het in de spitsuren nog niet om de rijen accepta bel te houden. We mogen al blij zijn als de klanten niet tot achter in de winkel staan. Dat onderdeel van de campagne is hier in ieder geval al niet waar te maken. Ook nee-ver koop is niet te voorkomen. Je kunt in de schappen niet kwijt wat je tussen twee leve ringen in verkoopt. En als op zaterdag onze Zaan-zending komt kun je niet vullen van wege de drukte. Klanten ra ken daardoor geïrriteerd. Ze grijpen vaak in lege schap pen. Dan kun je nog zo je best doen om zo vriendelijk mo gelijk uit te leggen hoe dat komt, maar daar hebben de klanten geen boodschap aan. Moeten jullie maar uitbrei den, zeggen ze dan, of: dat is jullie probleem. Die credo campagne is wel aardig, maar ze zijn te veel van het ideale filiaal uitgegaan. Het is leuk voor filialen die aan dat ide aalbeeld voldoen, maar dat zijn er volgens mij niet zo veel. Ons filiaal in ieder geval niet en wij zijn zeker geen uitzondering. De campagne had afgestemd moeten wor den op reële situaties. Het gaat goed, maar het kan be ter. In ons filiaal werd dat ver taald als: Het gaat goed, maar het moet beter en je ziet maar hoe je 't voor elkaar krijgt." Ongeloofwaardig „En als ik dan in Flitsen lees dat dat filiaal in Zeeland als eerste de credobrief heeft opgestuurd, dan denk ik ook: die kunnen als vakantiefiliaal in november mooi zeggen dat ze de credo's waarmaken. Zo kan ik het ook. Kom daar in juli nog maar eens om. Vriendelijkheid kost geen tijd, stond er ook in één van die credo-artikelen in Flitsen. Dat is zo zuur. Dat soort op merkingen maakt die hele campagne ongeloofwaardig. In ons filiaal beginnen ze om 7 uur 's ochtends. De winkel is 's nachts magazijn, dus alle voorraden moeten er 's mor gens eerst uitgesleept wor den. Pas dan kun je gaan dweilen. We halen het net om om 9 uur klaar te zijn. En dan lees je in Flitsen dat je best 5 minuten eerder open kan. Als het een half uur later kan graag; Als je op de par keerplaats moet zoeken naar een Delicata-recp omdat het schap leeg is, kost het je ook tijd. Die reep kan bovenop liggen, maar net zo goed he lemaal onder op de stapel. Ga er maar aan staan. Er zouden op spitsuren zes medewer kers full-time bezig zijn om voor klanten heen en weer te rennen. Die vriendelijkheid kost wel degelijk tijd." Keizer Volgens de kritische part timer zijn de problemen om de credo's te realiseren niet uitsluitend terug te voeren op de uitzonderlijke situatie van het filiaal. Ook het perso- neelbeleid van Albert Heijn speelt een belangrijke rol. Martin Pardoel: „Albert Heijn streeft naar een zo laag moge lijke gemiddelde leeftijd in de filialen. Wat krijg je dan? Schoolverlaters of mensen die tussentijds bij All gaan werken totdat ze bijvoor beeld in dienst moeten of mensen die niet weten wat ze willen. Niet bepaald gemoti veerde mensen. Die zien het werken bij AH als tussenstop. Ze zijn uit zichzelf allerminst overtuigd van de noodzaak ook service te verlenen. Dat leidt tot een gebrek aan be reidheid om de credo's waar te maken. Het gaat meestal om jongeren die nog thuis wonen en daar alles voorge zet krijgen. Die weten niet wat het is om als klant te ho ren dat een bepaald artikel er niet is. De klant is koning, maar wij zijn keizer. Ik denk dat die opvatting in een hele boel filialen terug te vinden is. Met zo'n instelling kom je er niet. In zulke gevallen heb je kader nodig om het voor beeld te geven. En dan stuit je weer op het kadertekort. Zonder kader kun je geen credocampagne beginnen. Motivatie kan alleen maar van binnenuit komen, aange zwengeld door het kader. De AC's moeten zelf het ideale gedrag vertonen en hun men sen erop aanspreken. Bij ons zijn op het moment 2 AC's en een Hoka. Een nieuw record. We hebben er een hele tijd maar één gehad." Vergeten groep „Er werken veel meer part timers dan full-timers bij AH, maar er wordt maar zelden om de mening van part timers gevraagd. Dat vind ik een fout in het personeelbe- leid. De part-timers zijn een vergeten groep. Ze kunnen bijvoorbeeld niet doorstro men naar hogere functies, hoewel er genoeg part timers met leidinggevende capaciteiten rondlopen. De meeste studerende part timers werken met het idee: na m'n studie ben ik weg. Je zou part-timers met de juiste instelling de gelegenheid moeten geven om al tijdens hun studie op te klimmen naar een hogere functie. Bij voorbeeld verkoper 3. Dat heeft een aantal voordelen: goed werk wordt zichtbaar beloond, een kaderfunctie wordt een aantrekkelijke mo gelijkheid na de studie omdat je dan al een stukje op weg bent, je haalt meer uit je per soneel en je brengt een op lossing voor het kadertekort dichterbij." Verloop „Slechte motivatie slaat eer der over op anderen dan goe de. Medewerkers die bereid blijken zich echt in te span nen, zouden beloond moeten worden. Niet per se met geld, maar geef die mensen meer echte verantwoordelijkhe den. Dan bereik je motivatie. Dat motiveert mensen ook om te blijven, want het ver loop is momenteel enorm. Daaruit alleen al blijkt het ge brek aan betrokkenheid. Bij ons is bijna het complete caissièrebestand in een jaar tijd verwisseld. Dat zegt wat over de kans op succes van motivatie en betrokkenheid. Medewerkers die maar 1 jaar blijven, voelen zich zeker niet geroepen om het gezicht van het bedrijf te helpen be palen. Als de bereidheid er niet is om het waar te maken, is de campagne vergeefse moeite. Die hele campagne had anders voorbereid moe ten worden. Ze hadden de zaak beter moeten onderzoe ken en dan pas de campagne moeten ontwerpen. Dan wa ren er een aantal dingen bo ven water gekomen die zon der campagne al verbeterin gen mogelijk maken en een belangrijke voorwaarde zijn voor zo'n campagne. Bijvoor beeld dat het personeelsver loop te groot is en uurnorme ring te algemeen. Daar had dan eerst wat aan gedaan kunnen worden. Wij komen nooit toe met de uurnorme ring. Die is ook gebaseerd op een ideaalplaatje. Voor ons is die normering veruit ontoe reikend. Na de invoering van de credocampagne is de uur- normering eerder zwaarder dan lichter geworden. Er wordt nog steeds beknibbeld op uren. Service en kwaliteit kosten tijd en geld. De nor mering had juist ruimer moe ten worden. Dan maak je als leiding duidelijk dat het ernst is met de credo's. Zo van: er moet wat extra's gedaan wor den en je krijgt er ook de tijd voor. Daar was een motive rende werking van uit ge gaan." „We hebben het nuttige met het aangename pro beren te verenigingen. De nadruk lag echter op het feest in de Irenehal met al die mensen die ons in het verleden de mogelijkheid hebben geboden om goe de winkels op de juiste plaats neer te zetten. Niet temin ben ik ervan over tuigd dat de boodschap van het middaggedeelte zal blijven hangen. Het zal zeker effect hebben." Dat zei D.P. Zwart, hoofd van de Dienst Onroerende Goe deren (DOG) na afloop van de geslaagde jubileumbijeen komst die de DOG op 8 mei voor zijn relaties in de Jaar beurs organiseerde. Ruim 130 burgemeesters, 260 wet houders, 6 gedeputeerden, I staatssecretaris en verder honderden vertegenwoordi gers uit de bouwwereld wa ren daarbij aanwezig. Bij el kaar keken en luisterden on geveer 2400 gasten naar de boodschap die Ahold tijdens het middaggedeelte in woord en beeld uitdroeg. Vrij vertaald luidde die bood schap: Geef ons meer ruimte voor de vestiging van onze winkels. GROTERE SUPERMARKTEN Deze wens werd zowel door de heer A. Heijn als door de heer G.J. Heijn onder woor den gebracht. Laatstgenoem de sprak tevens de verwach ting uit dat er in de nabije toekomst aanzienlijk grotere supermarkten zullen worden gebouwd in Nederland. Hij Bijna 2.500gasten in de Mar griethal. zei daarbij te denken aan grootschalige supermarkten met een sterk accent op food en met oppervlaktes van 3.500 tot 4.000 m2. Super markten zoals Ahold die kent bij BI-LO en Giant Food Sto res. Albert Heijn zou ook en kele tientallen van dergelijke grootschalige supermarkten in ons land willen hebben, maar uitsluitend in verzor gingsgebieden van ongeveer 100.000 mensen. Behalve de heren Heijn voer de ook de heer F. de Kam van het Sociaal en Cultureel Plan bureau het woord. Hij hield een warm pleidooi voor een flexibele wijze van planning, waarbij prognoses tijdig bij gesteld worden als de ont wikkelingen daar aanleiding toe geven. Centraal in het for mele gedeelte van de bijeen komst stond een audiovisue le presentatie onder de titel '100 jaar bezig met morgen', die door de producent René Stokvis in opdracht van de DOG werd vervaardigd. In vogelvlucht werden daarin de veranderingen die onze samenleving in de afgelopen eeuw heeft ondergaan in beeld gebracht. PIABECK Na afloop van het eerste ge deelte droeg D.P. Zwart de leiding over aan de bekende presentatrice Willy Dobbe (die al haar Dreft bij Albert Heijn koopt). Zij nam de gas ten mee van de Margriethal naar de Irenehal waar de bij eenkomst werd voortgezet met o.a. swingende optre dens van The Wall Street Crash en de pianiste Pia Beek. Onder de gasten bevonden zich o.a. vertegenwoordigers van grote steden als Amster dam, Rotterdam, Utrecht, Leeuwarden en Zaanstad. Van de laatste gemeente was het voltallige college van B W present. „Als ik hier van middag een pleidooi hoor voor meer flexibiliteit, dan zeg ik: Ahold heeft gelijk", al dus burgemeester A.J. Lems van Zaanstad. Hij voegde er aan toe dat Zaanstad zijns in ziens behoorlijk tegemoet komt aan de wensen van Ahold. De ambtsdrager ver klaarde verder 'apetrots' te zijn op het feit dat het 100 jaar geleden allemaal in de Zaanstreek is begonnen. „Ik krijg een erg warm gevoel als ik hoor dat ook de gepensio neerden zo'n geweldig feest hebben gehad. Ahold is weer eens op zijn opperbest", al dus de heer Lems, die van de gelegenheid gebruik maakte om bij Pia Beek het verzoek nummer 'Making Whoopy' aan te vragen. „Ik ben altijd al brutaal geweest, ook in poli tiek opzicht", zo bekende hij lachend. De DOG toonde zich bij monde van D.P. Zwart uiterst tevreden over het vérloop van de dag. „De bijeenkomst heeft volledig aan onze ver wachtingen beantwoord. Ik heb een heleboel positieve reacties gehoord. Er zijn een hoop contacten gelegd en ik denk dat we veel goodwill hebben gekweekt."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 4