„Het is een moeilijke bevalling, maar het kind komt toch ter wereld" Minister Brinkman opende tentoonstelling Ahold-kunstwerken Flitsen pagina 3 AH Grootverbruik distributie bij Kok-Ede l§^,. Grootverbruik Ahold (GVA) is volop in bewe ging. Zowel letterlijk als figuurlijk. De nieuwe loot HIC verhuisde onlangs van Hoofddorp naar Breukelen en de fysieke distributie van Albert Heijn Grootverbruik eerder al van Breukelen naar Ede. Met name laatstgenoem de verhuizing verliep minder soepel dan ver wacht. Flitsen sprak met de heer A. Schreu- der, adjunct-directeur Distributie en Automa tisering bij GVA. Op vrijdag 8 mei jl. werd in de Zaanse Schans te Zaandam de 300.000e bezoeker verwelkomd in de Albert Heijn museumwinkel. De heer A. Heijn, kleinzoon van de oprichter van Albert Ileijn, ontving de geheel verraste mevrouwJ. Stubbe uit Bergschen- hoek en haar gezelschap en overhandigde haar eenfeestpakket. De museumwinkel is vanaf 1967 in de Zaanse Schans gevestigd. A. Schreuder: „Halverwege 1986 is er een onderzoek ge daan naar de mogelijkheid van integratie van het distri butiecentrum van Grootver bruik in Kok-Ede. Dat onder zoek was uiterst vertrouwe lijk omdat toen nog niet ze ker was dat we de HIC zou den overnemen. In eerste in stantie zou het erop neerko men dat er 1.000 artikelen aan het magazijn van Kok- Ede zouden worden toege voegd. Uit het oogpunt van kostenbesparing was er veel voor te zeggen om dat te doen. Vervolgens zijn de as sortimenten van Kok-Ede en Grootverbruik op elkaar ge legd om te kijken in hoeverre ze elkaar werkelijk overlap ten. Na 4 maanden bleek dat de integratie niet zo eenvou dig zou uitpakken als aanvan kelijk was gedacht. Het assor- „Het initiatief van Ahold kan als eye-opener veel betekenen voor de verruiming van de markt voor beeldende kunst; hoeveel valt niet te voorspellen, maar de wijze waarop dank zij dit initiatief de wis selwerking tussen kunst en publiek wordt gesti muleerd is in ieder geval een stap in de goede richting." Dat zei minister L.C. Brinkman van Wel zijn, Volksgezondheid en Cultuur vorige maand bij de opening van de tentoonstelling van de 100 Ahold-prenten in het Stedelijk Museum te Amster dam. De minister was door de jubileumcommissie bereid gevonden om de opening van de inmiddels beëindigde expositie te verrichten. Duizenden bezoekers hebben de tentoonstelling vorige maand bezocht. Toegankelijk Behalve minister Brinkman voerden ook directeur W.A.L Beeren van het Stede lijk Museum en de heer A. Heijn het woord bij de ope ning. De minister, die de ge nodigden na zijn speech voorging in de expositie ruimte. verklaarde op de ope ningsreceptie tegenover Flit sen dat hij zeer onder de in druk was van het Ahold-ini- tiatief. „De tentoonstelling geeft een heel representatief beeld van de Nederlandse grafiek. De kunstwerken zijn heel toegankelijk", aldus de ambtsdrager, die in de Ahold- kunstwerken een duidelijke terugkeer naar het figuratie ve herkende. De minister vond het boek, dat hij al eer der kreeg toegestuurd, enorm toegankelijk. ,Je wordt keer op keer door Pierre Janssen bij de hand ge nomen eri eigenlijk geprest om voortdurend terug te bla deren", zo zei minister Brink man, die Flitsen met klem verzekerde dat alles wat hij even daarvoor in zijn speech had gezegd, echt gemeend Juweeltjes Op- de gezellige receptie, waar overheid, zakenleven en kunstwereld op onge dwongen wijze met elkaar omgingen, bevond zich ook Amsterdams burgemeester Ed van Thijn, in geanimeerd gesprek met kunstenaar Je roen Henneman. Hij bena drukte tegenover Flitsen geen onbekende te zijn op het ge bied van de beeldende kunst. Zijn constatering dat er op de tentoonstelling sprake was van een aantal juweeltjes won daardoor onmiskenbaar aan overtuigingskracht. Het speet de burgemeester dat hij niet in aanmerking kwam voor een van de kunstwerken omdat hij nu eenmaal niet bij Ahold werkt. „Toch het ver keerde vak gekozen", rea geerde hij gevat. Amsterdams eerste burger had in de toe spraken van de heren Brink man en Heijn beluisterd dat het overgrote deel van de werknemers van Ahold dank zij het kunstproject voor de eerste maal in aanraking met kunst waren gekomen. „Dat zou ik niet durven beweren", zo zei hij tegen Flitsen. „Meer dan de helft, wellicht drie kwart, is best vertrouwd met kunst. Dat kun je voor zeker aannemen. Uit een enquête is laatst gebleken dat er veel meer mensen in Nederland naar musea gaan dan naar voetbalwedstrijden. De be langstelling voor kunst neemt hand over hand toe." De openhartige oud-minister van Binnenlandse Zaken was van mening dat het Ahold-ini- tiatief op grote schaal navol ging verdiende. „Maar niet ie dereen wordt 100 jaar", voegde hij eraan toe, „en als bedrijven zoiets al bij hun 10- jarig bestaan zouden gaan doen, wordt het ietwat be grotelijk." Burgemeester Van Thijn onthulde verder met gedempte triomf dat hij, an ders dan minister Brinkman, wél regelmatig zelf bood schappen doet bij Albert Heijn. Hij refereerde daar mee aan de speech van de minister, waarin deze zich in derdaad liet ontvallen nooit boodschappen te doen bij AH. „Maar m'n vrouw wel", voegde hij er, tot grote hilari teit van de toehoorders, haas tig aan toe. Sprookjesachtig Behalve gezagsdragers waren er op de opening ook vele kunstenaars onder wie Klaas Gubbels, Sees Vlag, Pat An drea, Arno Arts. Sjoerd Bak ker. Marijke Gevs, Charlotte Mutsaers, Walter Nobbe en de al eerder genoemde Je roen Henneman. Laatstge noemde meende dat het be drijfsleven de beeldende kunst ontdekt heeft. „Het Ahold-initiatief is meester lijk. Buitengewoon. Het is on gelofelijk goed voor de kun stenaars. Bijna sprookjesach tig", aldus de opgetogen Hen neman, die zich zeer tevre den toonde over het aantal Ahold-medewerkers dat één van zijn kunstwerken had uit gekozen. „Natuurlijk had ik gehoopt dat alle 40.000 me dewerkers een werk van mij hadden gekozen. Dat is uiter aard niet gebeurd, maar ik heb geen reden om ontevre den te zijn." Zo'n reden was er ook niet voor Marijke Geys, de maakster van de zee gezichten. „Als ik al die men sen die een werk van mij heb ben gekozen op een rij zou zetten dan was het een aardig clubje", zo meende de bege nadigde kunstenares, die vroeger volgens het Ahold- kunstboek zo graag stewar dess wilde worden. „Het pro- De heren G.J. Ileijn, A. Heijn en minister Brinkman tijdens de opening in het Stedelijk Museum. ject is goed doordacht en fan tastisch gepresenteerd. Ik hoop dat het navolging zal krijgen. Als het net zo zorg vuldig gebeurt als bij Ahold dan is daar niets op tegen." Het was vorige maand in het Stedelijk Museum de eerste maal dat alle 100 Ahold- kunstwerken bij elkaar te zien waren. Het is niet uitge sloten dat de prenten de ko mende tijd ook in andere mu sea tentoongesteld zullen worden. De jubileumeom- missie buigt zich momenteel over enkele aanvragen in die richting. De honderd werken waren inmiddels ook te zien tijdens de personeelsfeesten in Utrecht. timent van AH Grootver bruik bleek minder identiek aan dat van Kok-Ede dan ver wacht. De verhuizing zou be tekenen dat er niet duizend, maar vele duizenden artike len bij Kok-F.de onderge bracht zouden moeten wor den. Eigenlijk hadden we toen moeten zeggen: we ver tragen de hele operatie. Maar door de overname van de HIC was dat problematisch geworden." STEKEN „We hebben in te korte tijd te veel problemen moeten op lossen. Daardoor hebben wc steken laten vallen. Boven dien moest ook de computer apparatuur aangepast wor den. Dat is nog niet gebeurd omdat hiervoor lange lever tijden gelden. Eind mei zul len die problemen opgelost zijn. De performance zal dan voldoende zijn voor heel GVA. Verder zijn er 20 mede werkers van AH Grootver bruik meeverhuisd naar Kok- Ede. Een deel daarvan werkt in het magazijn en een ander deel zit bij logistiek en bij de administratie. Je kunt gerust spreken van een vermenging van twee bedrijfsculturen. Dat is niet geheel zonder emoties verlopen. Het inpas sen van medewerkers is nu achter de rug. De weg was langer dan verwacht, maar de problemen op dat vlak zijn inmiddels gelukkig opgelost. Overigens hebben niet alleen de mensen van Grootver bruik het moeilijk gehad. Ook voor een aantal mede werkers van Kok-Ede was de integratie niet eenvoudig. Die kregen van de ene op de andere dag een gigantische omzetgroei voor de kiezen. Bij een geleidelijke groei was het waarschijnlijk beter ge lukt. In ieder geval zal er een gering aantal taken binnen de organisatie herverdeeld moeten worden, rekening houdend met ieders capaci teiten. Daartoe loopt op dit moment een onderzoek." REK „Ook bij het bepalen van de voorraadhoogtes zijn aanna mes gemaakt, waarvan ik achteraf zeg: het is te snel ge beurd, er is onvoldoende af stemming geweest. De voor raden waren zo hoog dat het fysiek niet meer te plaatsen was. Daardoor hebben we magazijnruimte bij onze buurman moeten huren. We voorzien op korte termijn nog een verdere uitbreiding van het assortiment. Er zullen nieuwe artikelgroepen bijko men. Uiteraard wordt nu on derzocht hoe en waar deze artikelen moeten worden op geslagen. Uit dit onderzoek moet blijken hoe de maga zijninvulling eruit zal komen te zien. Kok-Ede had vroeger een overcapaciteit. Er zat een behoorlijke rek in. Die tijd is voorbij. Er moet ten eerste veel krapper besteld worden en ten tweede moeten leve ranciers op het door ons voorgeschreven uur komen De logistiek heeft veel meer aandacht gekregen. Alles bij elkaar is het een moeilijke be valling. maar het kind komt uiteindelijk toch ter wereld. Ik ben er absoluut van over tuigd dat het zal lukken."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3