In 45 werk dagen hoogste punt bereikt Wijn met een actuele afdronk AC Boxmeer over 2 maanden volop in bedrijf Flitsen pagina 15 VliA Aan de vorig jaar in ge bruik genomen snel weg R73/R77, die van uit de Randstad naar het Ruhrgebied loopt, zal binnenkort het nieuwe AC Restaurant Boxmeer in gebruik worden genomen. Be halve als 'restaurant langs de weg' zal dit AC- Restaurant ook gaan fungeren als overstap plaats voor busreizi gers die elders in Euro pa op vakantie gaan. AC Restaurant Boxmeer krijgt een oppervlakte van 2200 m2 en wordt hierdoor het grootste AC Restaurant. Aan de achterzijde van het res taurant komt een zaal van 600 m' waar vakan tiegangers die moeten overstappen desge wenst koffie kunnen drinken of een maaltijd gebruiken. Bij de apar te ingang van deze zaal zal tevens een gedeel telijk overdekte par keerplaats voor 40 bus sen worden aangelegd waardoor het mogelijk wordt bij slecht weer droog over te stappen. Het is de bedoeling dat zowel parkeerplaats als zaal begin juni in ge bruik worden gesteld. Het restaurant wordt 24 juli geopend. op de bouwplaats, moet de 'rest' nog boven water ko men. Om een voorbeeld te noemen: terwijl wij hier de uitsparingen moeten maken voor de aan- en afvoeren, de elektrische leidingen, kort om alles wat er nodig is om een saladebuffet optimaal te laten functioneren, ligt dat zelfde saladebuffet nog op de tekentafel en dat is slechts één voorbeeld dat aan te vul len is met ettelijke andere. Waarmee niet gezegd wil zijn dat men op andere plaatsen zich niet bewust is van onze problemen, maar nogmaals, het is een voortdurend ge vecht met de tijd." Vormgeving Het nieuwe aanzicht van de AC Restaurants wordt vorm gegeven door architect De Jong uit Midden-Beemster. Elk AC Restaurant krijgt bijna het karakter van een landhuis met de vriendelijke uitstra ling. De 'stolp' die ieder AC Restaurant siert, maakt te vens dat het 'restaurant langs de weg' voor iedereen goed zichtbaar is. Die herkenbaar heid is een belangrijk gege ven. De uniformiteit draagt hier toe bij. De herkenbaar heid komt ook weer terug in het interieur waar de heer Duyser voor verantwoorde lijk is. „Hij is uitgegaan van de gedachte dat er afwisseling moet zijn in het interieur, zeg maar een beetje theater", vertelt de heer Bruinsma. De gebruikte materialen en kleu ren zijn identiek, daar is door ons een huisstijl-handboek voor gemaakt, ontwikkeld uit het grote voorbeeld van AC Restaurant Sevenum. We noemen het gemakshalve dan ook "Versevenummen'. Werkgelegenheid Alleen al op de bouw Box meer werken circa 70 men sen; inclusief de toeleveran ciers komt dit totaal op een 250 man die 3/4 jaar werk vin den bij Ahold en dat is nog maar één van de projecten. Voor ieder project is een draaiboek samengesteld, want iedere situatie vraagt om een eigen benadering. Zo moet er bijvoorbeeld in Utrecht op de 'vierkante me ter" worden gebouwd, in te genstelling tot Boxmeer. Daar beschikt men over 2,4 ha grond waarvan 2200 m- bebouwde oppervlakte. In Boxmeer staat het gebouw- op een staalfundatie in tegen stelling tot Utrecht waar ge heid moest worden. Voor de verbouwingen (vergrotin gen) is weer een totaal ander draaiboek nodig. De uitbrei ding van deze restaurants - van de 35 tot 50% - eist voor de bouwers en de begelei ders weer een heel andere aanpak. AC Restaurants moet zijn gasten kunnen blijven ontvangen. Eén ding is zeker, zowel voor de medewerkers van de DTP als voor alle men sen die bij de bouw betrok ken zijn, is een acht-urige werkdag op dit moment een illusie. Dan komt altijd weer de vraag: hoe beheers je het tijdschema, de kwaliteit en het budget. Belangrijk daar bij is in te schatten welke ac tiviteit prioriteit moet heb ben. Vast staat in ieder geval: de bouw in Boxmeer ligt uit stekend op schema en de mo tivatie is bij iedereen zo groot dat de opening in juli moet luk'.en. firma Haskoning uit Nijme gen. De heer Bruinsma: „Wij zijn op dit moment met'zes grote AC-projecten bezig die voor het vakantieseizoen ge reed moeten zijn. Allereerst de nieuwbouw Boxmeer en Utrecht en verbouwingen, tevens uitbreidingen in Oos terhout, Meerkerk, Neder- weert-Noord en Holten. Voor het einde van het jaar staan Reeuwijk, Stroe, Leider dorp, Zevenaar en 't Harde op de lijst. Kleinere projec ten zoals de uitbreiding van het terras in Zevenaar en van d' Hoop op de Swarte Walvis aan de Zaanse Schans staan nog voor medio dit jaar op het programma. Een formida bele klus die geklaard zal worden! Het is een regel recht gevecht met de tijd." Voorbereiding Nadat het management van AC Restaurants heeft vastge steld aan welke eisen een be paald (ver)nieuw(d) AC Res taurant moet voldoen, neemt een team de voorbereiding van de uitvoering ter hand. Dit team bestaat uit de heren Visser (marketing-man ager AC. Restaurants), Duyser (Interieurarchitect), Bruins ma (Manager Accountgroep 11. DTP) en Hagcns (Ac count-manager AC, DTP). Deze groep zorgt er voor dat de definitieve lay-out tot stand komt met de gedetail leerde indeling zodat de ar chitect en de adviseurs hun adviezen voor de installaties kunnen opstellen en vervol gens het werk voor de aanbe steding gereed kunnen ma ken. De selectie en opdracht- verstrekking aan de aanne mers, installateurs en leve ranciers voor inventaris vindt binnen deze groep plaats, ondersteund door de heren Van Doorn (inkoop) en Van der Made (technisch specialist). „De vraag: hoe 'bemannen' we de leiding van de uitvoering van al dit werk, kostte de nodige hoofdbrekens. De Technische groep in de DTP voor de activiteiten voor AC Restaurants bestaat maar uit een kleine kern, dus was hulp van buitenaf gebo den. Dat is ook de reden dat de medewerking van de heer Grootjes aan de Account- groep II is gevraagd. Hij reali seert voor zijn collega de heer Hagens de bouw van de AC Restaurants Utrecht en Boxmeer. Externe steun werd o.a. via Heineken Bouwburo verkregen (pro jectleider H. Wessel). „Het is met name de korte aanloop tijd van alle projecten die de werkpiek erg groot maakt", aldus de heer Bruinsma. De heer Grootjes voegt er aan toe dat geld en tijd een grote rol spelen maar de kwaliteit niet minder. „Het moet vlug, maar ook goed. Wat de kwali teit betreft doen we geen en kele concessie en daardoor ontstaat er regelmatig een spanningsveld, dat echter in geen geval tot ongezonde si tuaties leidt. Terwijl de pro jectleider al lang en breed be- ig is met de voorbereiding HRiV.V.v. Precies 8 dagen nadat het hoogste punt werd bereikt bij AC Restau rant Utrecht, was het weer feest bij AC Res taurants. Op woensdag 22 april jl., 's middags om vier uur, werd on der grote belangstelling het hoogste punt be reikt van AC Restaurant Boxmeer, 45 dagen na dat de eerste spade de grond in ging. Met het hijsen van de nationale driekleur werd dit feit gevierd, waarbij zoals gebruikelijk, het 'pan nebier' niet ontbrak. „Een geweldige presta tie", zegt de heer A. Bruinsma van de DTP (Dienst Technische Projekten). „Iedereen die hieraan heeft mee gewerkt, van hoog tot De beer E. Bezaan, directeur AC Restaurant hijst de vlag in top bij AC-Utrecbt. laag, verdient een groot compliment, onver schillig of dat de archi tect is of de metselaar. De inzet en motivatie is enorm. Ga maar na, in januari stond ik hier nog voor een maïsstoppel- veld en nu zijn de con touren van het gebouw reeds zichtbaar. Wat overigens niet betekent dat we er al zijn. Er moet nog heel wat werk worden verzet." Over dat vele werk sprak Flit sen met de heren Bruinsma, Grootjes van de DTP en Van Swam, bouwkundige van de zizzeizz crceneiisytAT- wie a 10S7 lo«csr/ia Hf jam óiiïiam'r.if ZiUrf 100 iaO' Zittaj UsmotxMr go jaar Sr.Cardüa Qultttaatr- 'f'jaar Sr 3arfr,n Swrrówr Jfjior Sittard is dit jaar uitgeroe pen tot de muziekstad van Nederland. Reden genoeg voor vinoloog Giel van Donselaar, beheerder van het plaatselijke Alberto-fi- liaal, om met een speciale 'Zittert Mezieksjtatwien 1987' op de markt te ko men. De eerste fles werd half maart overhandigd aan mevrouw Elly Ton- naer, beschermvrouwe van de Stichting Musita '87 en tevens echtgenote van de burgemeester. De feestelijke gebeurtenis, die plaatsvond in het Al- berto-filiaal, werd muzi kaal opgeluisterd door de pianist Pierre Lebon. Zolang de voorraad strekt is de gclcgenheidswijn voor 5,95 te koop in het filiaal. Giel van Donselaar liet 4.000 ongeëtiketteerde flessen ro de Bordeaux uit Zaandam ko men en voorzag deze, samen met z'n medewerkers Irene Dolimen, Diny Lokkerbol en Arthur Rooden, eigenhandig van het speciaal ontworpen etiket, waarop o.a. een aantal jubilerende muziekinstellin gen staat vermeld. De Albcr- to-beheerder is inmiddels onderscheiden met de zgn. Sittard-muziekstadtrofee, vanwege zijn verdiensten voor de promotie van de stad. De vinoloog wist al va ker de aandacht op zijn filiaal te vestigen met wijnen die aan gebeurtenissen in Sittard refereerden. „Wijnen met een actuele afdronk", zoals hij ze zelf omschrijft. De afge lopen jaren introduceerde hij o.a. Kerkepadwijn, Bevrij dingswijn, Zefke Molswijn, Tempelwijn, Stadhuiswijn en Petruswijn. De stadsarchiva ris van Sittard zag er voldoen de reden in om één en ander onder de rubriek 'stadswijn' in het archief op te nemen. In september hoopt Giel van Donselaar naar aanleiding van het 350-jarig bestaan van de Hervormde kerk met 'Geuzeklompwijn' op de markt te komen. 'Geu- zeklomp' is de bijnaam die de kerk verwierf ten tijde van de godsdiensttwisten in Sittard. „Dominee moest er wel om lachen", aldus de Alberto-be- heerder. liet speciaal ontworpen etiket van de 'Mezieksjtatwien' Alberto-bebeerder Giel van Donselaar overhandigt de eerste Jles Mezieksjtativien' aan beschenmrouwe Elly Tonnaer Verder op de J'oto drie bestuursleden van de Stichting Musita 87 mevr. Leering-Vlasman (links), de beer Chorus (midden) en de voorzitter P van Mil (rechts).

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 15