„Zo'n reünie zou je elke vijfjaar moeten houden" Groot succes met werving van AH-medewerkers in regio Amsterdam Flitsen pagina 15 Nog één keer bijeen Eén man 150 datatypisten bijeen in Zaandam Doetjes Velen waarderen uw werk bij Albert Heijn „Vroeger bestond de afdeling uit zo'n 150 datatypistes", zegt Frans Vermaat. „Er werd gewerkt in drie ploegen, een ochtend-, een middag- en een avondploeg. Bovendien had den we op de zaterdagen een scholierenploeg." In de pons kamer werden alle admini stratieve gegevens verwerkt op ponskaarten. Van salaris sen tot omzetten en van voorraden tot bestellingen. Later werden deze gegevens via beeldschermen in een centraal geheugen opgesla gen. Tegenwoordig hebben de verschillende afdelingen veelal een eigen verbinding met de computer, waardoor er steeds minder gebruik wordt gemaakt van de dien sten van datatypisten. Zo is in ongeveer tien jaar tijd de groep teruggelopen tot een kleine 30 personen. Frans Vermaat vermoedt dat ook die arbeidsplaatsen tussen nu en 5 jaar zullen verdwijnen. „De meesten kunnen op een andere afdeling worden ge plaatst. En wat ik zelf ga doen? Tegen die tijd kan ik vast wel in de VUT." Organisatrice Wil Klut herin nert zich nog hoe het idee van de reünie ontstond. „Tij dens het afscheid van één van de collega's was er zo'n gezel lige sfeer, dat er verschillen de stemmen opgingen om eens een reünie te houden. Ik dacht wel dat het heel wat voeten in de aarde zou heb ben. Vorig jaar augustus zijn we al met het verzamelen van de adressen begonnen." Dat nie is ze eerder naar haar fa milie in Nederland overgeko men. „Ik heb de komst van de beeldschermen niet meer meegemaakt. Ik mijn tijd ging alles nog op de ponskaart, bakken vol. Ja, meneer Ver maat was toen al chef van de afdeling. En dat deed hij goed. Want we kwamen zo van school, net 17 jaar. Dus dat was kletsen, roddelen, ru ziemaken en lachbuien. Net als op school. Nou. daar wist hij wel wat op. Wie teveel praatte werd vooraan gezet." Verscholen tussen één van de groepjes zit Carl Vink. Hij is de enige datatypist in de zaal. Twee jaar geleden werkte hij nog in de scholierenploeg. „Het was een prima baan voor de zaterdag. Ook in de vakanties kon ik er terecht. Ik zat in mijn ploeg met nog drie andere jongens. Jammer dat ze niet gekomen zijn. Te genwoordig heb ik heel an der werk bij een goederen- distributiebedrijf in Amster dam." Intussen trekt een ou dere dame Wil Klut aan een mouw: „Ken jij Ina Veen? Ze is getrouwd metjohan van 't Hof. Is ze hier?" Wil loopt naar de lijst: „De naam zegt me wel wat, maar het ge zicht... Zie je, sommigen ver anderen helemaal niet, maar anderen zijn onherkenbaar geworden. Nu de afdeling gaat verdwijnen gaan er stemmen op dat we dit eens in de vijf jaar moeten doen. Maar dat is moeilijk want ve len verhuizen en worden on vindbaar. Ik zou wel willen, maar de organisatie is~ het probleem." Op de laatste zaterdag van maart stond het parkeer terrein van de Zaanse voetbalclub ZFC vol auto's. Niet omdat er zoveel werd gevoetbald, maar omdat de kantine die dag werd gebruikt door datatypisten van Ahold. Sommigen waren van heinde en ver naar Zaandam gekomen. De meesten hadden el kaar in geen jaren gezien. Er werden foto's bekeken en oude verhalen opgehaald. Het was een reünie die klonk als een klok. Frans Vermaat. chef van de afdeling, had samen met Wil Klut, werkvoorbereid- ster in de huidige dataroom, de organisatie opge zet. Een hele toer bleek achteraf. alles rond. Voor 25,- per persoon waren er broodjes, consumptiebonnen en een lootje voor het rad van avon tuur, waarop elk kwartier iets te winnen was, van bad- schuim tot koffie. bleek een enorm werk te zijn. Sommigen waren intussen een paar keer verhuisd. Uit eindelijk is het via kennissen, collega's en familie toch ge lukt. Het vinden van een ge schikte gelegenheid was ook niet eenvoudig, want de kos ten mochten niet te hoog worden. Uiteindelijk kwam Een clee! ran de aanwezige data-typistes bijeen voor de foto. Coos Ilattu werkt tegen woordig op een boekhoudaf- deling van Albert Heijn. Zij heeft ook nog ponskaarten verwerkt. Later kwam daar het beeldscherm voor in de plaats. De gegevens die ze in tikte, waren meestal in code. „Maar wat het allemaal pre cies betekende, wisten wc niet. We waren vroeger toch eigenlijk wel doetjes, verge leken bij nu. Je had weinig kennis van zaken en je vroeg je ook niet af waar het werk voor diende. Met de komst van de computer kregen we veel meer verantwoordelijk heden." Marian Koopman vertrok tien jaar geleden naar Spanje. Speciaal voor de reü- slecht imago en willen veel mensen daarom niet in de stad werken. Bovendien is de werkdruk vrij groot;,, we hebben in Amsterdam rela tief kleine winkels met grote omzetten." De pogingen om de vereiste leiding in de filialen te krij gen worden intussen nijver voortgezet. Samen met de ar beidsbureaus worden wer vingsprojecten op touw ge zet en wordt landelijk en re gionaal geadverteerd. Ook de werklunches zullen voor het tweede jaar worden gehou den. Onlangs kwam ook nog een nieuwe brochure voor jong kader uit. „We overwe gen alle mogelijke maatrege len om het Amsterdamse ka derprobleem op te lossen", zegt Van Houts. „Maar zon der onze normen te verlagen. Wat dat betreft is er hoop dat het vacatureprobleem in Am sterdam nu redelijk is opge lost. Voor een tijdje althans. Verloop houd je natuurlijk toch." „De arbeidsmarkt mag misschien wat krapper zijn geworden, het is toch mogelijk succes te boe ken. Het vraagt grote in spanningen en veel creati viteit, maar er is nog ge schikt personeel te vin den. Dat is de afgelopen weken in de regio Amster dam gebleken. Ik zie het nu echt weer zitten." Dit zegt een enthousiaste J. van Houts, personeelchef voor Noord-Holland (incl. Amsterdam), area 8810. Lange tijd werd hij be klaagd door menig collega in andere delen van het land. Want elke perso- neelafdeling bij Albert Heijn mag te maken heb ben met personeeltekor- ten, zo ernstig als in de re gio Amsterdam was het nergens. Een recente campagne van Albert Heijn had echter on verwachts zoveel succes, dat de somberheid op het Zaan- damse areakantoor afnam. „Wat het winkelpersoneel betreft kun je zeggen dat de problemen weer tot een nor male omvang zijn terugge bracht. De achterstand is vrij wel ingelopen", zegt de heer Van Houts. In de maanden maart en april voerde Albert Heijn in Noord-Holland een uitgebreide advertentiecam pagne. .Advertenties die zo wel wervend als imago-ver beterend zijn", licht Van Houts toe. Daarin werd ge wezen op de interessante en leuke kanten van werken bij AH. De nadruk lag op de veel zijdigheid van het werk in een AH-supermarkt en op de kwaliteiten van de mensen die daarin werken. Van Houts: „Het moest duidelijk worden dat werken in een winkel een geweldig leuk vak is en dat het niet alleen maar sjouwen is." In de tweede week van de campagne werden 435.000 folders in de regio Amster dam huis aan huis bezorgd. Zodoende wist letterlijk ie dere Amsterdammer dat Al- bert Heijn 250 arbeidsplaat sen in Amsterdam te bieden had. De drempel om te reage ren werd bewust laag gehou den: Loop maar een winkel binnen, bel op om een af spraak te maken of stuur de antwoordcoupon in", werd tegen geïnteresseerden in de leeftijd van 16 tot 25 jaar ge zegd. Improvisatie „We rekenden op vier- a vijf honderd reacties", vertelt de pcrsoneelman. „Het werden er 1.400. Uiteindelijk hebben we daaruit zo'n tweehonderd nieuwe AH-medewerkers ge selecteerd Naar een reden voor de vele reacties kan de heer Van Houts slechts ra den. „Kennelijk hebben we met deze campagne bij de mensen de goede snaar ge raakt", zegt hij. „Misschien was onze werving vorig jaar te verbrokkeld of sprak ze niet aan door een verkeerde toon." De onverwacht grote reactie noopte vervolgens wel tot enige improvisatie. AH-be- drijfsleiders werden in de area ingeschakeld om de sol licitanten te woord te staan en te helpen bij de selectie. Zelfs bedrijfsleiders buiten het gebied Amsterdam wer den uit hun winkel gehaald om gesprekken te voeren met sollicitanten. Ook in de drukke week voor Pasen nog. Maar er was nu eenmaal be mensen worden weggehaald - terwijl ze al een tekort heb ben - maar iedereen ziet in dat het tekort aan goed opge leid personeel op lange ter mijn alleen op deze manier grondig kan worden aange pakt. Extreem Het kaderprobleem is hier mee nog niet opgelost. Area 8810 heeft een tekort aan middenkader van 33 pro cent. In de regio Amsterdam - waar AH veertig winkels heeft - ligt dat tekort zelfs op 50 procent. Verder mist de heer Van Houts bedrijfslei ders voor 17 van zijn 75 filia len. Van die zeventien liggen er tien in de regio Amster dam. „De situatie in Amster dam is extreem", vindt de heer Van Houts. .„Amsterdam zelf is heel tevreden met Al- bert Heijn", constateert hij, „maar de vraag is: hoe lang nog?" Volgens de area-personeel- chef heeft Amsterdam een J. van Houts sloten absolute voorrang aan de werving te geven. Dat gaf tijdelijk wat ongemak, maar op termijn lost het heel wat problemen op. Volgens Van Houts ervaren de BL's extra wervingsplannen toch als po sitief. Ook de beslissing ze ven filialen in de area opti maal uit te rusten met perso neel om nieuwe medewer kers in een goede omgeving te kunnen opleiden, wordt gesteund. Weliswaar bete kent dit dat bij andere filialen Geloof je dat zijn wc uit wit en volkoren be

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 13