Scanning en Micro's worden noodzakelijke hulpmiddelen pagina 12 Flitsen WINKELAUTOMATISERING BINNEN AH NU GOED IN HET ZADEL Hulpmid del geen te genstander Computer kan niets zonder mensen handen Les uit het verleden niet verge ten Geen PC, maar Micro Manager Winkelautomati sering Albert Heijn Jan Slinkert voorspelde in het meest recente jaarverslag van 's lands grootste krui denier, dat 1987 het jaar zou worden waarin win kelautomatisering in een hogere versnelling te recht zou komen. Inmid dels zijn de woorden in daden omgezet. De huidi ge planning is nu dat rond 1990 in alle AH-filialen een Micro(computer) zal staan. In dezelfde periode zullen tevens alle winkels met zes kassa's of meer over scanning (streepjes code kassa) beschikken. De meest recente actie om alle medewerkers enthou siast voor winkelautomatise ring te maken, was een voor lichtingscampagne over dit onderwerp. In maart en april werden alle bedrijfsleiders over de plannen ingelicht. Na afloop van de bijeenkomst kreeg men een videoband voor de filiaalmedewerkers mee die een extra aflevering van het AH-journaal over wrinkelautomatisering bevat te. Piet Langerhorst, voor lichter. die de publiciteit en de voorlichting rond dit on derwerp begeleidt, drukte tijdens deze bijeenkomsten iedereen op het hart dat het ditmaal ernst is. „Winkelau tomatisering is niet langer een activiteit die is voorbe houden aan specialisten. Bin nen enkele maanden zal ie dere AH'er er direct mee te maken krijgen." Winkelautomatisering houdt de Albert Heijn-gemoederen al tien jaar bezig. In 1976 gin gen op bescheiden schaal de eerste proeven met scanning van start. Na alle testen te hebben doorstaan, werd in 1984 besloten deze nieuwe methode van kassa-draaien, die ook wel Point Of Sale (POS) wordt genoemd, op grote schaal in te voeren. Op basis van ervaring werden di verse argumenten aange voerd die de installatie van deze streepjescode kassa's rechtvaardigen. De klant kon sneller worden geholpen, er kwamen foutloze kassabon nen met de omschrijving van de gekochte artikelen en het filiaal zou sneller over be langrijke (financiële) gege vens kunnen beschikken. Het systeem leek het Ei van Co lumbus te zijn. Echter, on danks de ruime voorberei dingsperiode en het feit dat de voordelen in de praktijk uitkwamen, ontstonden er bij de invoering toch meer haken en ogen dan men aan vankelijk had vermoed. Aller eerst was dat de begeleiding in de filialen die veel meer tijd vergde dan was voorzien. Mensen die met POS moes ten gaan werken, kwamen een paar dagen voor een cur- kert beaamt deze constate ring direct. „Automatisering is noodzakelijk", zo meent hij. „Ik denk dat als Albert Heijn de voorsprong op de concurrentie wil behouden, dat automatisering daar een behoorlijke bijdrage aan zal kunnen leveren. Bovendien sluit het prima bij de credo campagne aan. Met scanning worden klanten sneller ge holpen en ontvangen ze een uitgebreide en foutloze kas sabon. Bovendien heeft de caissière nu meer tijd voor een ge sprek. Datzelfde geldt voor de Micro's. Hierdoor zullen administratieve werkzaam heden eenvoudiger en beter gaan lopen. Via de Micro zal ook met het hoofdkantoor kunnen worden gecommuni ceerd. Het is heel goed moge lijk dat over niet al te lange tijd onder andere ook de filia- lenpost via het beeldscherm gaat lopen. Het bestellen van artikelen is eveneens één van de vele mogelijkheden. Daar naast kan een bedrijfsleider met behulp van de Micro sneller dan ooit over zijn re sultaten beschikken zodat hij onmiddellijk op de lokale marktontwikkelingen kan reageren. Het lijkt er mis schien een beetje op of dade lijk de machines het werk gaan overnemen. Dat is na tuurlijk niet waar. Zo'n appa raat kan niets doen zonder mensenhanden. Daarom stoppen wij zoveel tijd in op leiding en voorlichting, want iedereen krijgt er mee te ma ken. Scanning is niet alleen iets voor de caissière. Want door dit systeem krijgt dc be drijfsleider de informatie waarop hij zijn beslissingen baseert en die is niet goed wanneer de medewerkers van de vulploeg niet op de hoogte zijn wat in het schap wel of niet moet worden ge prijsd. Automatisering ver eist dus discipline voor ieder een." Wie denkt dat het alleen bij scanning en de Micro zal blij ven vergist zich. Binnen de afdeling Winkelautomatise ring wordt bijvoorbeeld al gedacht aan de mogelijkheid van elektronische schap stickers en een nieuw uren- registratiesysteem. Dit laat ste is om misverstanden over het exacte aantal gemaakte uren in de toekomst te voor komen. Met name voor part timers is een juiste registratie van de uren van groot belang. De jongste ontwikkeling is de onlangs gestarte proef met elektronisch betalen (zie el ders in deze Flitsen). De he ren Slinkert en Langerhorst tot slot. „Het lijkt allemaal enorm veel wat op ons af komt, maar de praktijk zal uit wijzen dat het reuze meevalt. Een computer is een hulp middel en geen tegenstan der. Niemand hoeft bang te zijn dat ze eerst weken naar een computercursus moeten voordat ze één keer een knop kunnen indrukken. Wij ga randeren een optimale bege leiding van iedere medewer ker. Wij trekken ze allemaal over de streep en niemand valt uit de boot." Al met al stormachtige ont wikkelingen. De heer Slin- gen van de prijswijzigingen die vanuit het hoofdkantoor in Zaandam aan het filiaal worden doorgegeven. De Mi cro zorgt ervoor dat aan de kassa de juiste prijzen wor den berekend. Het is de be doeling dat de Micro nog meer werk uit handen gaat nemen. Vraag is natuurlijk al tijd welke toepassingen voor Alben Heijn het beste bruik baar zijn en in welke volgor de die moeten worden inge voerd. Om hier achter te ko men wordt eerst alles in een 'voorloopzone' getest. De er varing die in veertien filialen wordt opgedaan, zal bepa lend zijn voor een verdere landelijke invoering. Hoewel de toepassingen in principe onbeperkt zijn, zal er met vijf worden begonnen. Per fase komen er vijf bij. Het uitein delijke doel is 25 toepassin gen. Het plan is nu om naast de 14 'voorloopfilialen' dit jaar nog 35 vestigingen van een Micro te voorzien. In 18 gevallen zal dat gelijktijdig met de invoering van scan ning gebeuren. Volgend jaar staan 150 filialen gepland en in 1989 volgen er nog 200 winkels, zodat voor 1990 overal een Micro staat. sus naar het hoofdkantoor, liepen vervolgens stage en werden dan verondersteld het systeem in de vingers te hebben. Dit bleek een onjuis te veronderstelling. De toen malige planning dat eind 1985 ruim 50 filialen met POS zouden werken, werd bijgesteld. Het aantal bleef bij 21 steken. Bijna gelijktijdig liep er in deze filialen een proef met een Personal Com puter (PC) die aan deze kas sa's was gekoppeld. In acht niet POS-filialen was bij wijze van proef eveneens een PC geïnstalleerd. Helaas liet de techniek het te vaak afweten. Voor de afdeling Winkelauto matisering was dat het sig naal pas op de plaats te ma ken en eerst alle kinderziek ten er uit te halen. Het bestel systeem Order Entry was ei genlijk de enige automatise ringsoperatie die op rolletjes liep. Eind vorig jaar waren de be langrijkste problemen die in de apparatuur en program matuur van scanning en de PC zaten opgelost of er was een oplossing in zicht. Zo kon met een schone lei wor den begonnen. Er kwam een vijfjarenplan op tafel en de bezetting op de afdeling Win kelautomatisering werd dras tisch uitgebreid. Voor de in voering, begeleiding en op leiding van de systemen in de praktijk is de komende jaren veel tijd gereserveerd. Pro ject Manager Winkelautoma tisering Slinkert en voorlich ter Langerhorst zeggen de les uit het verleden nog niet te zijn vergeten. „Hoewel alles er momenteel heel positief uit ziet, zullen we toch de weg van geleidelijkheid blij ven bewandelen. Het ligt in de bedoeling dat eind van dit jaar 50 filialen met scanning werken. Dan gaan we kijken of er nog zaken moeten wor den bijgesteld. Wanneer het allemaal loopt zoals we nu verwachten, worden in 1988 iedere twee weken drie filia len met scanning uitgerust. De volgorde van plaatsing hangt af van de grootte van het filiaal. Nu is het namelijk nog zo dat het systeem zich pas vanaf zes kassa's zelf terug verdient. Deze apparatuur heeft daarentegen de neiging steeds goedkoper te worden. Daarom denken wij dat bij voorbeeld rond 1992/1993 alle filialen over scanning zul len beschikken." Ook de PC gaat een belangrij ke functie in het filiaal vervul len. Binnen Albert Heijn is dit apparaat inmiddels omge doopt tot Micro. Deze com puter is namelijk niet gebon den aan één persoon, maar staat ten dienste van het hele filiaal en heeft als taak alle ge gevens te verzamelen, te ver werken en te rapporteren. Een heel belangrijke functie van de Micro is het ontvan- •*- Tijdens diverse voorlicb- tingsbijeenkomstet 1 werden de bedrijfsleiders van de auto matiseringsplannen op de hoogte gesteld. A Voorlichter Piet Langer - horst. Manager winkelautomati sering Jan Slinkert.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 12