„Wij bewegen veel beter dan de echte Germa's" 'Meneer Lie' exposeert in AH Extra Alkmaar Topjaar Flitsen pagina 11 MEDEWERKERS AH IN SNEEK OP PLAYBACK-TOER Albert Heijn start proef met elektronisch betalen Vanjongsaf 'Echte werk' se Flitsen fff 19 05 87 1 165 gk 814 oer 1 0 0 'Meneer Lie' is populair in filiaal AH Extra in Alk maar. Als 'Flitsen' een praatje met hem maakt in de personeelskantine zijn de 'gedagjes' niet van de lucht. En als dan ook nog blijkt dat hij op de foto moet, is het en thousiasme bijkans nog groter. „Hartstikke leuk voor hem, want hij kèn 't wel hè?" zegt de me- vrouw-van-de-koffie met enige trots. Wat meneer Lie Joeng Chian zo goed kan, hangt aan de muur van het personcelsver- blijf aan de Alkmaarse Euro paboulevard. Een twintigtal getekende portretten van be kende en - voor de buiten staanders - minder bekende personages. Gary Grant, Ma rilyn Monroe, Rock Hudson, prinses Irene en Willem Ruys laten zich zonder moeite in de eerste categorie rang schikken. Maar wie zijn de anderen? „Collega's van hier", grijnst meneer Lie breeduit. „Ze gaven me een foto en dan tekende ik hun portret." Hij werd 64 jaar ge leden op Sumatra geboren, kwam in Jakarta terecht waar hij tot 1979 een eigen 'toko' dreef en verhuisde toen naar Nederland. Via Famila in Be- „Het is gewoon een feit dat wij veel beter bewegen Albert Heijn-filiaal aan de Prins Hendrikkade in dan de Germa's. Die staan maar een beetje met hun Sneek (Snits op z'n Fries). Samen met part-time handen te zwaaien en af en toe gaan die hoofden op collega Arend Jan Koorn (19) oogsten zij veel suc- en neer. Wij hebben er leuke pasjes bij bedacht, ces met hun imitatie van De Germa's, een vrou- Veel aardiger om naar te kijken." wenduo uit het zuiden van het land. De Germa's Dat is de mening van Gerrit Jan Walstra (24) en hadden onlangs een succesje met hun plaat 'De Atte Roskam (25 uit Sneek. Beiden werken bij het kanarie van Arie'. De drie jongemannen uit Sneek kunnen het liedje in middels dromen. „Naarie, Aahaarie, wat is er aan de hand met je kanahaarie?". De collega's van de Germa-fans worden er af en toe chagrij nig van. „En dan lekker door zingen he, om te jennen," zegt Atte Roskam. De laatste is ook degene die vorig jaar het plan opvatte om te gaan playbacken. Ger rit Jan had zaterdags de Ger ma's op de televisie gezien bij de Pats Boem Show van Vero nica. 's Maandags zong hij dit liedje op zijn werk en ande ren zongen mee. Atte stelde toen voor de Germa's te imi teren tijdens een feest van zijn voetbalclub. Een collega van Gerrit Jan en Atte hoorde van deze plan nen en vroeg hen of ze op wilden treden op zijn trouw feest. „Dat wilden we wel en het werd een aardig succes. Zo is het balletje aan het rol len geraakt. We kregen uitno digingen voor andere optre dens en zo is het eigenlijk veel groter van omvang ge worden dan we zelf gedacht hadden", vertelt Gerrit Jan. Verbazing Na het optreden op het hu welijksfeest van de collega, deden 'De Germa's' uit Sneek mee met een playbackshow in Ijlst. Tot hun grote verba zing wonnen zij. De eerste plaats bood perspectieven en dus besloten Gerrit Jan, Atte en Arend Jan in te schrijven voor een grote playback show in Heeg. „Mensen die hoorden dat we daar aan mee gingen doen, gaven ons geen enkele kans. Dat pakte anders uit. Ons op treden werd een groot suc ces. We eindigden ten slotte als tweede en dat was be paald niet slecht", vertelt At te. Na dit succes doen zij weer aan een grote playbackshow mee die eind mei in Sneek gehouden wordt. ,Ja, nu wordt het echt spannend, want als we die show win nen, gaan we op reis naar Ibi- za. Dat is de hoofdprijs. Dat zou natuurlijk helemaal te gek zijn. Stel je voor, je begint met een grapje en je eindigt op Ibiza. Om je even een aap te lachen, ja toch?" zegt Ger rit Jan. Atte vult aan: „Het is voor ons nog leuker, omdat we nooit hadden verwacht de voor ronden te winnen. Die wer den gehouden in een disco theek in Sneek. Er deden on der meer ook twee meisjes mee die Mei en Kim play backten (Mel en Kim is een Engels pop-duo dat momen teel veel succes heeft, red.). Dat we wonnen kwam als een complete verrassing. Men had blijkbaar genoten van ons optreden." BH's van een collega De drie Friezen zien er ver kleed als De Germa's, met al le respect, idioot uit. Atte en V.l.n.r. Atte Roskam 'Man- ager Wytze van der Zee en Gerrie-Jan Walstra. In de kar Aretid-Jan Koom. Gerrit Jan dragen beiden een witte jurk met bloemetjes en dragen respectievelijk een donkere en een blonde pruik. Bovendien zijn ze erg dik op gemaakt en hebben ze enor me borsten. Arend Jan loopt tijdens de optredens tussen Atte en Gerrit Jan door in een wit vo- gelpak. Hij moet de kanarie voorstellen. „Hij heeft het ei genlijk nog het makkelijkst want niemand ziet z'n ge zicht. Wat dat betreft staan wij er gekleurder op. Maar ik moet wel zeggen dat hier in de winkel niemand bereid was om als kanarie op te tre den. Arend Jan wel, die was wel zo gek", zegt Atte. De jurken zijn gemaakt door de moeder van Atte. „Ze zijn wat doorschijnend. We wer den er laatst op geattendeerd en nu hebben we licht onder goed aan." De BH's hebben ze gekregen van een vrouwe lijke collega. Met wat schuimrubber erin lijkt het heel wat. Gerrit Jan had in het begin wat moeite met zijn borsten. Hij kon er niet echt aan wen nen. „Néé, bij één van onze eerste optredens vloog het schuimrubber onder mijn jurk vandaan. Hilariteit alom natuurlijk. Ach, het maakte ons optreden er eigenlijk nog leuker op", vertelt hij. Stoppen Van zenuwen hebben de he ren nauwelijks last gehad. „Nee, dat viel eigenlijk heel erg mee. Als je de eerste zin nen gezongen hebt en de mensen zijn enthousiast, dan ben je er zo overheen. Dan gaat alles vrijwel vanzelf. Het is ook heel belangrijk om niet naar het publiek te kijken, want dan krijg je het te pak ken. Dan zie je je vrienden staan. Nee, je moet over het publiek heenkijken. Een vast punt opzoeken en dan je nummer brengen", zo legt Gerrit Jan als een professio neel artiest uit. Hoe grappig het ook allemaal is, de drie jongemannen heb ben de nodige repetities ach ter de rug. ,Ja, we hebben vaak gerepeteerd. Dat is ook wel nodig hoor. De pasjes moeten precies gelijk gaan. Daar komt nog wel het een en ander bij kijken." Als het aan hen ligt, blijft de playback-carrière hierbij. Bij wijze van proef werd eind mei jl. in AH-filiaal 1145 aan de Limburglaan te Eindhoven de mogelijk heid tot elektronisch beta len ingevoerd. Eind april werd door de gezamenlij ke banken en Philips be kend gemaakt dat in het kader van de proefneming met elektronisch beta lingsverkeer, behalve benzinestations nu ook detailhandelsbedrijven zullen worden betrokken. Klanten die in het bezit zijn van een zogenaamde Giropas of een aangepaste Eurochequepas kunnen vanaf die dag hun aanko pen bij Albert Heijn direct elektronisch verrekenen. De klant schuift daartoe zijn of haar pasje in een deel van de kassa-terminal en toetst het persoonlijk identificatienummer (de zgn. PIN-code) in. De be taling wordt dan direct elektronisch tot stand ge bracht. Op de gebruikelij ke wijze verzorgen de banken daarna de toezen ding van een dagafschrift. verwijk (overgenomen door Ahold) werkt hij nu drie jaar als emballagemedewerker in de AH Extra in de kaasstad. Tekenen doet hij van jongsaf, hoewel het meestal bleef bij een eenvoudig schetsje, zoals hij bescheiden zegt. Hoe een voudig dat werk was, valt niet te controleren want bij zijn verhuizing naar Nederland heeft hij er niets van meege nomen en 'wat aardige din gen' naar familie in China ge stuurd. Hoewel de tekenin gen die nu aan de kantine muur hangen het bekijken meer dan waard zijn, doet Lie er toch wat lacherig over. „Och, ik krijg een foto van iemand en dan maak ik er een tekening van. Je moet toch wat te doen hebben 's avonds." Maar bij wat ver der vragen blijkt het toch zó eenvoudig niet te liggen. Hij is bijzonder kritisch en zijn portrcttekening moet al bij zonder goed zijn gelukt wil hij er met zwierige hand ,J. Chianlic" onder zetten. Dat deed hij bijvoorbeeld onder de uit het weekblad Story na getekende portretten van 'groten der aarde' en van 'me neer Albert Heijn' die voor hem model stond vanuit het jubileum-kunstboek. ,Aan meneer Heijn heb ik vier uur werk gehad, bijna net zo lang als aan prinses Di van Enge land", laat hij weten. Maar het 'echte werk' moet voor Lie nog beginnen. Met zijn pensionering in zicht heeft hij zich ezel, palet en andere schildersbenodigdhe den aangeschaft. „Natekenen is leuk, maar nu wil ik me gaan toeleggen op het schil deren van landschapjes en het portretteren van levende modellen. Daar wil ik veel tijd in steken en dat kan als je 65 bent."

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 11