Werkmaatschappijen mm Albert Heijn versterkt positie als grootste kruidenier De jongens en meisjes van het AH-promotieteam Afdelingschef of supervuller? A Albert Hejjn Opkomst computer niet meer te stuiten Kadertekort blijft voor hoofdbrekens zorgen KENGETALLEN Flitsen pagina 9 ,«■35 Albert Heijn Groente/ bloemen- centrales Albert Heijn heeft zijn positie als grootste kruidenier van Nederland ook in 1986 ver der versterkt, zo meldt de Raad van Bestuur in zijn jaarverslag. Het aantal winkels nam per saldo met vier toe tot 430. Daarnaast wer den 17 winkels vergroot en 42 geheel ver nieuwd. De verkoopoppervlakte steeg met 4,2% tot 307.193 m2. De franchise-activiteiten gaven een sterke groei te zien: het aantal winkels dat onder de naam en met gebruik van de formule van Albert Heijn opereert, nam met 14 toe tot 65. De waarde van de aan deze winkels geleverde goederen steeg, op basis van consumentenprijzen, met 27% tot 420 miljoen. Eigen TV-journaal Er werd vorig jaar veel werk gemaakt van een verdere verfijning van de formule. Een aantal winkels kreeg zo genaamde 'bake-off-afdelin gen en in circa 80 zaken werd een 'Bedien-U-Zelf-af deling voor kruidenierswa ren ingericht. Verder werd het assortiment uitgebreid, vooral in de versgroepen, evenals het aantal verpak kingsvarianten. De afzonder lijke vestigingen kregen op nieuw meer ruimte om hun commerciële beleid af te stemmen op plaatselijke om standigheden. Een belangrijk doel was verder een verho ging van het serviceniveau. Door dit alles is weer veel aandacht geschonken aan de opleiding van medewerkers, ook op de werkplek zelf, want de meeste filialen be schikken nu over video-ap- paratuur. Inmiddels zijn ook de voorbereidingen gestart voor een (intern) wekelijks TV-journaal over de ontwik kelingen bij Albert Heijn. Een opmerkelijke promotionele actie in 1986 was de oprichting van het AH-promotieteam in Sneek. Tijdens de watersportmanifestatie 'De Sneekweek' trokken negen part-time medewerkers van het fi liaal aan de Prins Hendrikkade er op uit om te vertellen dat hun winkel gezellig en modern is en dat er vakkundig personeel werkt. Om dit te on derstrepen werden ook stickers, petjes en tasjes aan de watersporters uitgedeeld. Van links naar rechts gehuld in een heus AH-joggingpak: Karin Langeraap, Christa Jasper, Alice van Netten, Hilde de Boer, Christine Andrea, Tina Dijkstra, José de Jong, Egbert Langcmaat en Arend-Jan Koren. In het AH-jaarverslag ook aandacht voor de huidige De Nederlandse detail handel kampt, onder meer doordat men een verkeerd beeld heeft van het werken in een win kel, al jaren met een aan zienlijk tekort aan kader. Albert Heijn vormt helaas geen uitzondering op de ze regel. Teneinde het te kort terug te dringen, werden in de zomer maanden van 1986 veer tien zogenaamde werk- lunches georganiseerd. Hier konden toekomstige kaderleden op onge dwongen wijze kennis maken met het bedrijf en werd men op de hoogte gesteld van de AH-carrié- re-mogelijkheden. Het bleek dat werken bij AH meer was dan vakken vullen. Deze niet alledaagse manier van werven had succes en le verde enkele tientallen nieu we medewerkers op. Ook het contact met scholen, zo als MDS'en en MEAO'en, is tijdens een groot aantal voorlichtingsdagen sterk verbeterd. Voorts zijn extra personeelfunctionarissen aangetrokken die deze pro blematiek te lijf zullen gaan. Hoewel het tekort aan kader geleidelijk begint af te ne men, stelt J. Timmerman, hoofd PZ AH. tijdens een in terview in het AH-verslag dat dit probleem niet 'eventjes' is op te lossen. Ook wordt alles in het werk gesteld om het bestaande ka der voor de organisatie te behouden. Zo zijn bijvoor beeld de salarisschalen van de hoofdcaissières (hoka's) en de afdelingschefs (AC's) opgetrokken. Bovendien is dit jaar gestart met een ande re aanpak van de AC-oplei- ding. Deelnemende begelei ders en cursisten worden vrijgesteld van hun werk, zo dat ze volledig met de oplei ding bezig kunnen zijn. Ook de selectie zal anders wor den aangepakt. Aspirant AC's zullen in het vervolg aan de hand van praktijksituaties op kennis en vaardigheden wor den getoetst. (exclusief franchising) Aantal vestigingen: 430 Omzet: 5.512 milj. Aantal medewer kers: 26.689 46,2% mannen 53,8% vrouwen 63,0% part-timers Gemiddelde leeftijd: 23,7 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3,7 O Aantal vestigingen: 6 Aantal medewer kers: 411 71,8% mannen 28,2% vrouwen 50,9% part-timers Gemiddelde leeftijd: 27,2 Gemiddeld aantal dienstjaren: 3,7 stand van zaken op het gebied van winkelauto matisering. Na een be trekkelijk rustige proef periode van twee jaar wordt in 1987 naar een hogere versnelling over geschakeld. Inmiddels is er een vijfjarenplan ge produceerd waarin staat dat het aantal POS-filialen (streepjescode-kassa) te gen het eind van de jaren '80 ongeveer 200 zal be dragen. Tegen het einde van dit jaar zal in 50 AH- winkels een personal computer (PC) staan. Het ligt in de bedoeling dat ook het bestelsysteem Or der Entry aan de PC wordt gekoppeld. Ook alle ad ministratieve handelin gen plus de verwerking van de geld- en goederen stroom moeten in de na bije toekomst via het beeldscherm gaan lopen. Daarnaast kan het filiaal via dit wonder der elek tronica dan ook allerlei management-informatie opvragen en uitwisselen met het hoofdkantoor. Op deze manier zal men be ter in staat zijn om op de ontwikkelingen op de lo kale markt in te spelen. De roep om aanpassingen van het organisatie-model Leifo (Leidinggeven en formatieplaatsen) klinkt door in de vraaggesprek ken met diverse mede werkers in het Interne Jaarverslag van Albert Heijn. Het uitgangspunt van Leifo is onder andere dat door een plattere or ganisatie de betrokken heid van de leidinggeven de functionarissen bij de activiteiten op de winkel vloer toeneemt en de ver antwoordelijkheid op een zo laag mogelijk niveau worden gelegd. Dc kleinere werkeenheden die door Leifo zijn ontstaan, worden genoemd als duide lijk voordeel van Leifo. „Daar staat echter tegenover dat door de ADV-uren, het ka dertekort, de vakantiedagen en cursussen de werkdruk voor het managementteam te groot is. Ik denk dat de tijd rijp is voor een filiaalge- richte aanpassing van dc or ganisatiestructuur". zegt be drijfsleider A.J. Bonninga uit Sneek als één van de vele geïnterviewden over dit on derwerp. Het vroegere mo del van de sectorchef-organi satie hoeft van de onder vraagden niet meer terug te komen. Echter door de in voering van de Leifo, waar door er vrij plotseling meer afdelingschefs nodig waren, is de druk op AC's en verko pers III sterk toegenomen. ..Veel afdelingschefs hebben zich noodgedwongen ont popt tot supervuller", laat de Uithoornse bedrijfsleider C. Corstiaensen weten. AH on derkent bij monde van PZ- man Timmerman dat Leifo nog niet overal op rolletjes loopt. Afschaffing van dit model lijkt hem onverstan dig omdat Leifo op het AH- lijf is geschreven. „Er zal in de toekomst waar nodig een bijsturing plaatsvinden", al dus de heer Timmerman.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 9