C.H. van der Hoeven: „Omzetgroei Ahold Is prima prestatie" pagina 6 Flitsen Dollars en guldens strak scheiden rland Verenigde Staten Belasting- Financieel is 1986 voor Ahold een goed jaar ge weest. Drs.C.H. van der Hoeven, binnen de Raad van Bestuur belast met de zorg voor de fi nanciën, is dan ook te vreden. De omzet steeg vorig jaar in Nederland met 6,7 procent tot 7,3 miljard gulden. „Een prima prestatie, zeker gegeven het feit dat er sprake was van een prijsdaling van één pro cent", aldus de heer Van der Hoeven. De sterke koersschom meling van de dollar heeft in 1986 grote in vloed gehad op de Ahold-cijfers. In 1987 zal dat vermoedelijk ook zo zijn. Toch val len de gevolgen hier van voor de dagelijkse gang van zaken bij Ahold wel mee. Het re cept: zo consequent mogelijk de Neder landse en Amerikaan se zaken scheiden. Ne derlandse zaken betaal je met guldens. Van der Hoeven: „Onze aandeelhouders weten dat ze in guldens en dollars investeren. En ze krijgen ook in gul dens en dollars divi dend uitgekeerd. Na tuurlijk is het wel zo dat de prijzen van pro- dukten in Nederland veranderen als gevolg van koerswisselingen van de dollar, maar op het totaal resultaat van Ahold is dat te ver waarlozen. Ik lijd dan ook niet onder sterke fluctuaties, zolang we de zaken strak kunnen scheiden. Dat is de enige juiste politiek voor Ahold. Het is ver leidelijk om op basis van bepaalde verwach tingen valuta-transac ties te doen, ook als je de gekochte munt niet meteen nodig hebt. „Wij zijn echter een kruideniersbedrijf, ik zit hier niet om te spe culeren!", zegt de fi nanciële topman van Ahold. De totale omzet van Ahold daalde echter van 12,1 miljard gul den in 1985 tot 11,4 miljard gulden in 1986. Die afname is veroorzaakt door de waardedaling van de Amerikaanse dollar. De Amerikaanse Ahold-bedrijven Giant Food Stores en BI-LO verkochten in geld 5,6 procent meer en kwa men op een jaaromzet van 1,66 miljard dollar uit. Maar een dollar was in 1985 nog ge middeld 3,35 waard en een jaar later slechts 2,46. Omgere kend in Nederlandse guldens werd er dus in de Verenigde Staten in 1986 veel minder om gezet dan in 1985. En dat beïnvloedt het re sultaat van Ahold sterk. Ergroei in Neder land is vooral te danken aan Albert Heijn, waar de volumegroei 7 a 8 pro cent bedroeg. Van de bij na 500 miljoen gulden die Ahold extra omzette, is 440 miljoen gulden uit de Albert Heijn-winkels afkomstig. Vooral de cij fers van de AH-franchise- nemers doen de heer Van der Hoeven genoegen. Zij verkochten maar liefst 27 procent meer en droegen daarmee voor 70 miljoen gulden bij aan de omzetgroei bij Albert Heijn. „De franchise-for- mule van Albert Heijn ligt goed in de markt." Wat de cijfers van de an dere Ahold-bedrijven be treft, kon de omzet van Kok-Ede, overgenomen in 1985, voor de eerste keer het gehele jaar mee tellen. De omzet van Grootverbruik Ahold sa men is daardoor aanzien lijk gestegen. De omzet daling bij Miro deed dit effect echter vrijwel te niet. Dat betekent overi gens niet dat Miro het slecht deed. Integendeel: de resultaten van het be drijf verbeterden, als ge- volg van reorganisaties en kostenbesparingen, sterk. Weliswaar werden minder artikelen ver kocht, maar ook de ver liezen daalden aanzien lijk. Het bedrijfsresultaat van Ahold in Nederland - de winst dus,' voordat be lastingen en rente op ge leend geld worden be taald - was in 1986 ook beter dan een jaar eerder. Vrijwel alle werkmaat schappijen leverden daar een positieve bijdrage aan, maar de heer Van der Hoeven wijst speciaal op de groei bij Albert Heijn en de verbeterde resulta ten bij Miro en AC Res taurants. Ook Etos heeft het afgelopen jaar, zowel wat resultaat als omzet betreft, goed gepres teerd. Dat de resultaten goed waren, konden de Ahold-medewerkers ove rigens al merken aan hun winstdelingsuitkering. Die steeg van bijna een half maandsalaris extra (48 procent) over 1985 naar 59 procent over 1986. In de Verenigde Staten was de omzetgroei voor al terug te vinden bij Giant Food Stores. BI-LO had te kampen met hevi ge concurrentie, waar door de omzetgroei tra ger verliep. De resultaten van de twee Amerikaanse dochterondernemingen in 1986 zijn duidelijk verbeterd. BI-LO moest het vooral hebben van een betere inkoop, maar Giant Food Stores boekte ook goede resultaten aan verkoopzijde. Inmiddels is besloten om de activi teiten in de Verenigde Staten aanzienlijk uit te breiden. BI-LO zal naast de plaatsing van nieuwe afdelingen in een groot aantal bestaande winkels ook een belangrijk aantal nieuwe winkels openen. Volgens de heer Van der Hoeven gaat het hier om ten minste 20 filialen waarmee het bestaande aantal van ongeveer 160 winkels zal worden ver sterkt. Ook zullen er vijf nieuwe Giant-winkels bij komen. Die uitbreiding komt min of meer in de plaats van de 'grote ac quisitie' die Ahold al en kele jaren wil plegen. Er is geld gereserveerd voor de overname van een grote winkelketen, maar tot nog toe boden de ver schillende overname-mo gelijkheden onvoldoende waar voor hun geld. De heer Van der Hoeven: „Expansie vanuit de ei gen organisatie vinden we momenteel aantrek kelijker dan een kostbare acquisitie." Samenvattend stelt de heer Van der Hoeven dat Ahold van 1986 een goed jaar heeft gemaakt. „Wij hebben geprofiteerd van de iets verbeterde econo mische omstandigheden, en de werkmaatschappij en hebben bijna alle hun marktaandeel kunnen vergroten." Waar hij echter niet over te spreken is, is de verho ging van de belastingdruk in Nederland en de Ver enigde Staten. In de VS valt echter medio 1987 een drastische verlaging te verwachten, dus dat is weer gunstig voor Ahold. Maar de afschaffing van de voorraadaftrek en de vermindering van de ver mogensaftrek in Neder land zullen een belang rijk negatief effect heb ben op het resultaat van Ahold. „Het scheelt tien miljoen gulden netto winst, op jaarbasis." Ener zijds rekent de heer Van der Hoeven dit jaar op een verdere verbetering van het bedrijfsresultaat in Nederland, anderzijds zal de zwaardere belas tingdruk merkbaar zijn. In de Verenigde Staten zal het resultaat op korte termijn wat worden ge drukt door de aanloop kosten verband houdend met de extra investerin gen. Op lange termijn zal het echter aanzienlijk verbeteren. Wat de winstontwikkeling in 1987 betreft, verwacht hij - mede als gevolg van een verdere waardeda ling van de dollar ten op zichte van 1986 - dat het totale resultaat na belas tingen, uitgedrukt in gul dens ongeveer overeen zal komen met het gerap porteerde resultaat na belastingen over 1986.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 6