Ahold structuur aangepast Omzet en bedrijfsresultaat van Ahold opnieuw verbeterd in 1986 Decentralisatie, integratie en flexibilisering kenmerken de verandering binnen Ahold Flitsen pagina 3 De aanzienlijk betere resul taten in ons land zijn vooral te danken aan een forse om zetgroei bij Albert Heijn. In het 99e jaar van haar bestaan heeft deze winkelketen kans gezien om - ondanks een da ling van het gemiddelde Door de toenemende om vang van de Amerikaanse activiteiten zijn de bestu ren van zowel Ahold nv als van de Stichting Ahold Internationaal tot de con clusie gekomen dat deze activiteiten direct onder de bestuurlijke organen van Ahold nv moeten worden gebracht. Om die reden is besloten met te rugwerkende kracht tot het begin van het boek jaar 1987 de aandelen BI- LO Inc., Giant Food Stores Inc. en Ahold Internatio nal (Nederlandse Antil len) nv over te dragen aan Ahold nv. Hiermee is bereikt dat alle onder Ahold ressorterende bedrijven onder de uiteinde lijke verantwoordelijkheid van de Raad van Bestuur en de Raad van Commissarissen van Ahold nv komen, waar door tevens de onderlinge afstemming tussen deze be drijven zal worden verge makkelijkt. Ten gevolge van deze over drachten is het door de Stichting Ahold Internatio naal beheerde vermogen overgegaan naar Ahold nv; overigens zullen de Stichting Ahold Internationaal en de met het aandeel verbonden participatie wel blijven be staan. De structuurwijziging heeft voor obligatiehouders, ove rige crediteuren en perso neel geen nadelige gevolgen. prijsniveau met 1% - het to tale verkoopcijfer omhoog te stuwen van 5,1 miljard gulden tot 5,5 miljard gul den, een stijging met 7,2%. Overigens hebben ook de meeste andere Nederlandse werkmaatschappijen be hoorlijk aan het betere be drijfsresultaat bijgedragen. Een belangrijk punt in de op telsom was ook een aan zienlijke vermindering van het verlies bij Miro. De Raad van Bestuur zegt in zijn jaarverslag dat het marktaandeel in vrijwel alle gevallen verder kon worden vergroot. Dat was vooral te danken aan een slagvaardig beleid en een gunstige lig ging van de filialen. „De commerciële strategie stond onverminderd in het teken van een concurrerende prijs stelling, een verdere opvoe ring van het serviceniveau, uitbreiding van het assorti ment en kwaliteitsbewaking. Deze elementen hebben op nieuw bijgedragen tot een succesvolle ontwikkeling van de onderneming." Het hogere resultaat stemt. aldus de Raad van Bestuur, temeer tot tevredenheid om dat de koersdaling van de Amerikaanse dollar een aan zienlijk negatieve invloed op het resultaat had. Omdat de financiële verslaggeving in guldens plaatsvindt, zijn koersschommelingen van de dollar ten opzichte van de gulden natuurlijk van in vloed op de gecombineerde cijfers. Lag de dollarkoers eind 1985 nog op 2,80, eind 1986 was de Ameri kaanse munt nog maar 2,22 waard. De gemiddel de koers (over het gehele jaar genomen) was 2,46 te gen ƒ3,35 in 1985. Deze aanmerkelijke daling leidde ertoe dat de gecombineerde, naar guldens omgerekende, omzet daalde van 12,1 mil jard tot 11,4 miljard gulden, oftewel met 5,8%. Deson danks steeg het gecombi neerde resultaat na belastin- Van personeel tenminste van de normale arbeidstijd werkzaam. Exclusief onderlinge leveringen. gen (omzet min kosten en belastingen) van 122,5 mil joen tot 132,4 miljoen gul den, dat is 8,1% meer. Als de omrekeningskoersen op het zelfde peil als in 1985 waren gebleven, zou het resultaat in 1986 circa 19 miljoen gul den hoger zijn geweest. Zo wel in Nederland als in de Verenigde Staten was sprake van een hogere belasting druk, die eveneens een rem mend effect had op de ont wikkeling van het uiteinde lijke resultaat. In 1986 steeg de belastingdruk van 27,6 tot 34,5%De verschuldigde belasting naar de winst liep op van 44,9 miljoen tot 65,3 miljoen gulden'. ■nHH HHBKHMCHBHMmHBBBHHi 1936 1985 1984 ■?331 37106 20661 5823 35179 19650 812 8 26 4,5 6,5 22,0 149 6399 33296 18603 756 .4 26, omzet edorlancioe bedrijven (milj.eid) aantal porsoneelo— leden (getn.) aantal volledige banen (gem.) loonsom incl.soc. lasten (milj.gid) {tem. leeftijd gom. aantal dienstj. siokteversuim verloop (jS)# aantal medev/erkers porsonecldionst De aanhoudende sterke concurrentie, zowel in Europa als in de Verenigde Staten, heeft niet kun nen verhinderen dat de omzet van Ahold in beide werelddelen vorig jaar opnieuw behoorlijk is ge stegen. In Nederland met 6,7% tot 7.337 miljoen gulden en in Amerika met 5,6% tot 1.656 miljoen dollar. Ook het bedrijfsresultaat verbeterde op nieuw; het steeg in Nederland van 90 miljoen in 1985 tot 119 miljoen gulden in 1986 (dat is 32,2%) en in de VS van 32 miljoen tot 41 miljoen dollar (25,9% meer). Lichte marktgroei Dc Nederlandse markt voor voedings- en genotmiddelen onderging in 1986 een groei van ca. 2%: het totale ge bruik door de consument steeg met rond 1,5% na ja ren van stagnatie en stabilisa tie. Ondanks die lichte groei bleef de concurrentie onver minderd scherp. Enkele belangrijke gegevens uit het Sociaal Jaarverslag Decentralisatie, integratie en flexibilisering. Dat zijn de drie bewegingen die in 1986 heb ben geleid tot concrete organisatiewijzigin gen. Behalve in organisatiewijzigingen komen de ze bewegingen ook tot uiting in de manier van werken en leidinggeven. Door de veran deringen die op ons afkomen zijn deze wijzi gingen in de cultuur en structuur van Ahold noodzakelijk. Om al deze veranderingen te kunnen volgen zal in de komende jaren een nog groter beroep worden gedaan op de in zet en betrokkenheid en vitaliteit van de me dewerkers. In het Sociaal Jaarverslag 1986 omschrijft de Raad van Bestuur decentralisatie als 'het leggen van verantwoor delijkheden en bevoegdhe den lager in de organisatie'. Teveel centraal opgelegde regels kunnen als belemme rend worden ervaren in de werkmaatschappijen. Decen tralisatie past ook in het mo tivatie- en betrokkenheids- denken. Door verantwoor delijkheden en bevoegdhe den lager in de organisatie te leggen hebben medewerkers meer mogelijkheden en kan sen om hun taken zelfstandi ger en creatiever te verrich ten. Decentralisatie- stappen Op 1 januari 1987 is de ad ministratie ADN (Ahold De- tailhandelsgroep Nederland) gedecentraliseerd. De on dernemingsraad Centrale Diensten heeft samen met vertegenwoordigers van be trokken ondernemingsraden positief geadviseerd inzake deze decentralisatie. Aan alle medewerkers van de admini stratie ADN is de garantie ge geven dat zij passend werk aangeboden krijgen indien één van de gedecentraliseer de administraties binnen drie jaar gaat reorganiseren. Deze garantie geldt ook in dien een werkmaatschappij door Ahold wordt opgehe ven of afgestoten. In afwachting van duidelijk heid ten aanzien van de Ahold-organisatie in de toe komst zullen de huidige Per soneel en Organisatie-taken centraal blijven worden uit gevoerd. Uitzondering hier op vormen bepaalde uitvoe rende taken van de afdeling Functiewaardering en be paalde PIPS-activiteiten. Ter introductie zijn voor Func tiewaardering informatiebij- Winstdelings- regeling Winstuitkerings percentage* (in Bruto uitkeringsbedrag* (in milj. gld.) eenkomsten gehouden voor personeelfunctionarissen uit de werkmaatschappijen. Binnen dc produktiebedrij- ven van LIA (Levensmidde lenindustrie Ahold) worden organisatiewijzigingen door gevoerd, waarbij verant woordelijkheden lager in de organisatie worden gelegd- De kwaliteit van organisatie en arbeid staat hierbij cen traal. Organisatorisch bete kent dit ondermeer een 1986*** 1985 overgang van een zogenaam de functionele structuur naar een produkt-marktge- richte structuur. Ook binnen andere centrale afdelingen is het denken en de discussie over de struc tuur en decentralisatie gaan de. Een belangrijke rol in de ze discussie speelt het on derscheid tussen steundien sten (dienstverlenend ten behoeve van werkmaat schappijen) en stafdiensten 1984 (met name adviserend aan de Raad van Bestuur) Integratie De tweede verandering die 1986 kenmerkt is integratie. Integratie is te omschrijven als het samengaan van be staande structuren in een groter geheel. Een sprekend voorbeeld hiervan is de inte gratie van Miro in Albert Heijn. Op deze wijze kon de ervaring van Miro op het ge bied van grootschalige su permarkten worden gebun deld met de specifieke know how en sterke markt positie van Albert Heijn, om zo de beste waarborgen te krijgen voor een verdere versterking van Ahold op de levensmiddelendetailhan- delsmarkt. Wel moet de inte gratiebeweging hand in hand gaan met de decentralisatie beweging. Zonder deze af stemming kan integratie lei den tot een meer centrale organisatie. Binnen de institutionele tak van IIIRA heeft zich een aan tal veranderingen aangekon digd. De formule waarmee Albert Heijn Grootverbruik, Kok-Ede, Instel (de laatste twee in 1985 overgenomen) en HIC (eind 1986 overge nomen)'de markt zullen be naderen zijn - in hun onder linge samenhang - vastge steld. De samenwerking in het nieuwe organisatorische verband van Grootverbruik Ahold heeft een aantal aan passingen in de organisatie noodzakelijk gemaakt. Over ondermeer deze wijzigingen is overleg gevoerd met de ondernemingsraden en vak bonden. Flexibilisering Flexibilisering is een bewe ging die noodzakelijk is om de steeds snellere en com plexere veranderingen die op ons afkomen het hoofd te- bieden. Bij flexibilisering kan o.a. worden gedacht aan flexibele werktijden, werk- roosters en arbeidsovereen komsten. Ahold is als detail- handelsorganisatie van natu re een bedrijf dat een grote mate van flexibiliteit in werktijden kent en in vele onderdelen is dc bedrijfstijd langer dan de arbeidstijd. Overigens is de Raad van Be stuur van mening dat verder gaande flexibilisering niet al leen wenselijk maar ook noodzakelijk is voor een goede bedrijfsvoering in de toekomst. Berekend over bet salaris van de 12de periode. Dit is het bedrag dat ten laste van de reserveringen is gebracht, inch de dekking sociale lasten. Deze cijfers betreffen een voorschot, uitbetaald begin december 1986 op basis van voorlopige cijfers.

Personeelsbladen | 1987 | | pagina 3